Cannon Smash - jdeme si zapinkat

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:33
Her, v kterých si zahrajete ping-pong, moc opravdu není a ani tady u nás na Plných hrách se jich moc neobjevilo. Zato tahle, kterou vám dnes předvedu, se může oproti svým bratříčkům pyšnit hned několika přednostmi, protože patří dle mého názoru mezi špičky svého žánru.
60

Cannon Smash

Platforma: Freeware
Výrobce: Yotsuya

Stáhnout

Cannon Smash

Dnes se internet množí spoustou remaků na starší i novější hry, ale nové originální a neotřelé nápady bohužel nepatří ani zdaleka mezi nejčastěji zpracovávané, což je podle mě docela škoda. Převažují akce, předělávky starších her a klony Moorhuhnu, které tvoří více než padesát procent freearových her. Mezi spoustou žánrů ale zaniká ten člověku nejbližší - sport. Ryze sportovní freewarové hry by se daly spočítat na prstech dnes již možná obou rukou, ale stejně je to v porovnání s jinými žánry nebezpečně málo. Možná proto se asijští příznivci (v těch končinách je ping-pong opravdu velice oblíbený) rozhodli udělat hru s netradičním námětem i zpracováním, a pokud se o toto opravdu snažili, myslím že se jim to povedlo s přehledem.

U sportovní hry příběhy ani uvedení do děje většinou nebývá, což je celkem logické, protože asi nikdo z nás neviděl příběh u her typu NHL či FIFA, a každý průměrně inteligentní jezevčík ví, že sportovním hrám se příběh odpouští. Cannon Smash je, jak jsem se už zmiňoval, ping-pong a úkolem hry nebude nic jiného než vyhrát nad soupeřem, který rozhodně nebude patřit mezi nějaké prosťáčky, co vidí pálku poprvé v životě.

Hrát budete v tělocvičně, stále v té samé a stále u stejného stolku, není to tam nijak zvláštní, prostě jen místnost a uprostřed ping-pongový stůl. Jak to tak bývá, vy budete u jednoho konce, váš soupeř proti vám a v podáních se budete automaticky střídat po pěti míčcích. Pohybovat se tak, abyste onen míček vybrali, bude docela obtížné, můžete se sice naklonit skoro až k síti nebo se dostat až několik krůčků od stolu, ale rozhodovat budou Cannon Smashhlavně rychlé reflexy. Těsně před momentem, kdy vás míček mine, ho musíte levým tlačítkem na myši odpálit naproti, ať si s ním protihráč poradí, jak chce. Sice by asi bylo lépe, kdyby si s ním neporadil, ale to se zase tak často nestává. Právě proto, abyste svého soupeře porazili, nestačí jenom dobře vybírat míčky (což se ostatně nebude vždy dařit), protože bude používat různé smeče, točení míčků a další triky, ale hlavně záleží na tom odpálit míček vždy do jiného místa. V této hře je to uděláno trochu neobvykle - vždy, když odpálíte, letí míček na místo, kde je něco jako červená kaňka, a právě tu můžete posunovat pomocí různých písmenek klávesnice, a tak soupeře mást. Potíž je v tom, že zkombinovat ovládání myši i klávesnice naráz není zrovna nejlehčím tahem, ale zato až se to naučíte, můžete se těšit na zábavné hodiny hraní proti svému spoluhráči.

Právě proto, abyste se to dobře naučili, je v menu položka How to play ("Jak se to hraje"), která vám anglicky vysvětlí, v čem to všechno vlastně vězí a pokusí se vás navést na správnou cestu. K tomu, abyste si své čerstvě nabyté znalosti vyzkoušeli v praxi, slouží Trénink, kde si jen tak pinkáte s protihráčem, a až si to zkusíte, můžete se pustit do hry natvrdo. Hraje se na pět, jedenáct nebo dvaadvacet míčků a můžete si vybrat ze čtyř obtížností - lehkou, střední, těžkou, nebo i mistra (než toho zdoláte, to bude asi chvíli trvat). Tyto podrobnosti si můžete navolit v položce Config. Před každým novým spuštěním zápasu se vás hra zeptá, jakým stylem chcete hrát, změní se jenom držení pálky a vy si můžete vybrat ze tří druhů: Pen attack, Pen drive a Shake Cut. Ještě jednu věc bych hře jako Cannon Smashtakové vytknul, a to je nemožnost multiplayeru nebo dvojhry, protože často platí zdvojnásobení zábavy při chodu těchto funkcí.

Ovládání není v této hře zrovna nejlehčí, pohybujete se a odpalujete pomocí myši; určení, kam míček dopadne, má ale rozsah na téměř celé klávesnici, takže pohyby myši a klávesnice budete muset sladit tak, aby to nedrhlo. Instalování by mělo proběhnout bez nejmenších zádrhelů, ovšem musíte mít OpenGL (myslím však, že hra má již nainstalované patche pro Woodo, což se ostatně můžete dočíst v přiložených info souborech).

Hra obsahuje pěkné menu, dokonce si na pozadí dva kluci pinkají. Teda nevím jestli jsou to kluci, protože autoři vymodelovali pouze takové rádoby človíčky bez oděvu, očí, úst nebo přirození. O grafice se nedá říct, že by byla špatná, protože je trojrozměrná a vyvolává vcelku pěkný dojem. Hratelnosti si asi užijete dost a dost, nudit se budou jen skalní odpůrci sportovního žánru.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 34 čtenářů

Nejčtenější

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Další z rubriky

Krásný retro Nightkeep si můžete zahrát i v češtině

Nightkeep

Třebaže jen jako hra s předběžným přístupem, Nightkeep se ukazuje v tom nejlepším světle. Je to krásná akční hra na...

V arkádové Hillbilly Apocalypse se farmář rozhodne zachránit svět

Hillbilly Apocalypse

Když se úroda povede a místo rajčat se vám po farmě potujují krvežíznivá tomatová monstra, je potřeba vzít do ruky...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Změna, co šetří. Přechodem k Bohemia Energy můžete získat měsíc energií zdarma
Změna, co šetří. Přechodem k Bohemia Energy můžete získat měsíc energií zdarma

Energie stále zdražují a na lepší časy se, bohužel, neblýská. Přesto lze najít dodavatele, se kterým můžete za energie významně ušetřit. Bohemia Energy přichází s akcí Garance měsíce zdarma, se kterou lze získat nejen měsíc energie zdarma, ale zároveň není třeba nic počítat ani porovnávat.

Najdete na iDNES.cz