Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Canopia - létám kde to jde!

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:22
Předem bych rád zdůraznil, že tento software není ani tak počítačová hra, je to spíše umělecké dílko s hracími prvky. Je libo létat ve světě, kde se mění den s nocí, kde občas zaprší? Líbilo by se Vám létat nad pralesy, či nad nádherným azurově čistým mořem? V této hře to není problém!
60

Canopia - létám kde to jde!

Platforma: Freeware
Výrobce: Gritche & Mr Mix

Stáhnout

CanopiaKonečně po dlouhé době jsem našel počítačovou hru, která se sice ani moc nehraje, ale zato krásně uklidní. Je opravdu zvláštní, kolik času s dá u této hříčky strávit!

Po instalaci následovalo spuštění hry. Není zde žádné menu, ale můžete si nastavit rozlišení, které hra umí i 1600*1200, což je úctyhodné. Tahle hra to nepotřebuje. Hned po startu hry jsem se octl v krásném 3D světě. Tato hra podporuje akcelerátory, a i na mém chabém kousku hardwaru vypadale nádherně. Za koho vlastně hrajete? Jste nějaký podivný tvor tvor, který létá na podivném okřídleném stroji. Více vám nepovím, protože to nevím. Jediné co umíte, je létat, ale nic jiného ani nepotřebujete. Grafika je opravdu excelentní, a design mise je také na výši. Po každé nové hře se automaticky vygeneruje nový level, prostředí, ve kterém létáte. Engine hry samozřejmě podporuje výškové úkazy, jako jsou například kopce, údolí atp. Někdy se vám vygeneruje opravdu skvělá mapa, jednou jsem například létal mezi kopci, nad džunglí, přes moře, i skrz lesy. Někdy můžete vyletět až nad nejvyšší hory, kde je na zemi pokrývka ledu a sněhu. Jinde roste tráva, občas také mihnete pláže a kamenné stráně. Když narazíte do stromu, či do země, nic se vám nestane, pouze vás to zpomalí. Nemáte zde žádné úkoly, žádný cíl, prostě pouze volně létáte. Nechápu, kde to bere tu svoji hratelnost, ale já jsem u toho vydržel sedět docela dlouho, sám ani pořádně nechápu, jak jsem o mohl vydržet, a co mě u toho drželo. Možná ta volnost, třeba krása krajiny. Tahle hra není ani tak hra, jako spíš umělecké dílo. A také důkaz toho, že někdy přece jen před hratelností a příběhem zvítězí grafika.

CanopiaTato verze hry je 3.11, autoři zatím novější nemají. Brzy ale přijde další, ve které bude obsaženo interakce s lidmi potulujících se po světě, možnost střílení, detailní příběh a pořádné menu. Tahle verze není žádné demo, je to verze, ve které si můžete pořádně otestovat engine hry a základní prvky. Až vyjde finální verze hry, slibuji, že hned přinesu recenzi, jelikož vývoj této hry pilně sleduji.Mám takové tušení, že pokud i nadále zůstane freeware (autoři to slibují, tak snad), bude to určitě jedna z nejlepších počítačových her, které jsou zcela zdarma.

U hry hraje výborná uklidňující hudba, a při svém putování světem vám do uší řine zpěv různých tvorů. Mezi rostlinstvem, které ve světě roste jsou spousty druhů keříků, kytiček atp.. Jediné, co je trochu méně zastoupeno, jsou stromy, které jsou ve světě pouze dva. Palma a nějaký exotický druh, kterým nevím k čemu přirovnat. Atmosféra hry je fascinující, například v noci, když se setmí a letím lesem, za skřehotání šelem a podivné hudby se člověk opravdu začne mírně bát.

Canopia Hra ale nemá jenom samé kladné vlastnosti. Bohužel je tu trochu blbě vyřešené ovládání. Vlastně ani ne tak ovládání, jako spíše jezdecké vlastnosti vozítka, na kterém se vozíte a létáte. Při zatáčení totiž nezatáčíte zcela, ale jenom tak na půl, nevím, jak bych to popsal přesněji. Dá se na to ale zvyknout, takže o nic nejde.

K čemu je vlastně hra dobrá? Na chvíli pobaví, uklidní a zabaví a hlavně polahodí vašemu oku. Také je to dobrý test pro váš akcelerátor, protože po zmáčknutí klávesy T se vám zobrazí spousty informací, jak to váš akcelerátor stíhá. Také je to dobrý simulátor pro začínající designery a 3D grafiky, protože si můžete zapnout prosvítání čar u objektů (laicky řečeno ;)). Pokud potřebujete něco z výše popsaného, hru si stáhněte. Stojí za to!

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů

Nejčtenější

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...Najdete na iDNES.cz