Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Carrion – Wormíci v jiné podobě

  12:00aktualizováno  5. června 1:54
Určitě si každý z vás vzpomíná na staré známé Wormíky, kde bylo účelem zabít toho druhého a zůstat přitom živ. Tato hra odstartovala éru dalších a dostalo se jí mnoho napodobenin, i když převážně komerčních. Dnešní hra má však se starými Wormy společného jen málo – a navíc je zadarmo.

Carrion

Platforma: Freeware
Výrobce: Fallen Angel Industries

Stáhnout

Carrion

Dnešní freewarové počítačové hry jsou bohužel dost často odbyté a toto téma se týká hlavně akcí. Občas, když některá nějakým způsobem z oné řady vyčuhuje a je jiná, lepší, originálnější či poutavější, tak vám jí přineseme, ale jinak necháváme tu hromadu braku bez povšimnutí na jednom místě. Bohužel do ní zapadá stále více nových a nových her, které by měly být kvalitnější - určitě bychom uvítali, kdyby se někteří roztroušení autoři spojili v silné týmy a tvořili radši nějaké větší a zábavnější tituly, a to i přes skutečnost, že by jich nebylo tolik.

Pravděpodobně se mnozí z vás milovníků freewarových počítačových her kdysi zamilovali do jednoduché, ale přece jenom obzvláště a nenahraditelně hratelné akční gamesky z 2D pohledu nazvanou Worms. Hra byla vtipná, veselá, originální a dynamická, takže co jiného si člověk mohl přát. Tenkrát to byla opravdu bomba a není se čemu divit, že tak uspěla, protože její kvality jsou obzvláště vysoké. Po letech přišlo její pokračování, které, ač se autoři asi pekelně snažili, nikdy nedokázalo úplně nahradit počáteční euforii a atmosféru prvního dílu.

Také Carrion je hrou, která má s touto legendou ledacos společného, námět tedy určitě. Jako naprostá většina akcí nemá žádný příběh a dokonce ani menu, ale můžeme doufat, že tento nepotěšitelný fakt moc nezkazí rozjíždějící se zábavu. Vlastně se opět potkají dva panáčkové (prozradím jen, že jeden bude zelený a druhý červený), kteří si něco udělali a nechtějí to vyřešit jinak nežli silou zbraní. Vy budete ovládat jednoho z nich a doufám že se vám s ním podaří vyhrát, protože na tom záleží dost věcí.

Jak už jsem se zmínil, tak Carrion nemá žádný příběh ani menu, ze začátku hry vás uvítá pouze samotné logo a po stisknutí nějakého tlačítka klávesnice se již dostanete do hry. Protože hrajete ve Windows okně a toto nastavení nelze změnit, tak se všechny položky jako pauza, nastavení hráčů a ovládání, parametry zvuku a ostatní složky ukrývají schované tam. Moc jich sice není, ale často je člověk i s trochou spokojen. Na herní obrazovce vidíte Carriontemnější prostředí s občas použitými prvky světlých barev, které zajímavě kontrastují. Hra je zasazena do džungle a moc grafických efektů byste hledat neměli. Pravda, létají zde ptáčci a vaši znepřátelení panáčci se kymácí, ale nic moc jiného zde opravdu k naší smůle není. Toto herní prostředí je zbudováno z malých či větších ostrůvků hmoty, po kterých se za pomoci různých krkolomných skoků přemísťujete k nepříteli, který jistě dělá totéž. Cesta je však posetá dobrodružstvím. Když je váš nepřítel na dostřel a stojí přímo u barelu s ropou, tak neváhejte a palte, protože z energie, která je vidět vždy aktuálně v horních rozích obrazovky dost znatelně ubude. Dalším zlým živlem je nášlapná mina - až se vám někdy stane, že uslyšíte zázračné tiché cvak, tak to je pokyn k poslední modlitbě, anebo alespoň k rychlému úprku. V lokaci jsou naštěstí umístěny i bedny s hodnotnými zbraněmi - místo obyčejné pušky, kterou nosíte na rameni, si můžete vypůjčit samopaly, kulomety, plamenomety, minomety a kdoví jaké ještě, jenže tyto zbraně mají jen omezené množství nábojů, což vás asi moc nepotěší a s nadávkami se budete muset vrátit ke staré oblíbené pušce. Další nedokonalostí, která se mi nelíbila, je nemožnost střílet při skoku, což je věc, o které si myslím, že by měla být samozřejmostí.

Ovládání hry je opět rutinní záležitostí. První hráč má k dispozici šipky a Ctrl, druhý si musí poradit s několika tlačítky. Hra proti počítači z nějakého podivného důvodu nefunguje vůbec a multiplayer po internetu je na tom stejně bídně. Jak již jsem se zmiňoval, tak všechny důležité položky, které by měly nahradit setup, najdete v horních lištách Windows okna, v němž hrajete. Velikost hry je zanedbatelná a dovolit si jí stáhnout bude snad v dnešní době moci každý.

Grafika hry se moc posuzovat nedá, protože jedna lokace vám nic neřekne, podle mého jich měli udělat v každém případě několik, ale kritiku zatím nechám být, protože vlastně celá hra není nijak detailně dopracovaná. Hratelnost je obstojná, chvilku vás bavit gamesa asi bude, zábavných míst je tam opravdu dost, takže vlastně proč ne.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...Najdete na iDNES.cz