Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cartman's Authoritah - hra podle seriálu

  12:00aktualizováno  1. ledna 2001 2:48
Her inspirovaných slavným seriálem South Park už tu bylo víc než dost. Ještě asi nikoho ale nenapadlo vytvořit podle South Parku typickou drojrozměrnou skákací plošinovku. Cartman's Authoritah je právě takovou plošinovkou staré školy, která však navíc žánr obohacuje o několik inovativních prvků.

Cartman's Authoritah

Platforma: Freeware
Výrobce: Derek Long

Stáhnout

Cartman's Authoritah

Další z řady her inspirovaných seriálem South Park se teď snaží dobýt naše Vánoční počítačnická srdce. Neohání se ale jen svým slavným námětem, nýbrž také hratelností a zábavností. Je opravdu tak dobrá, jak tvrdí autoři? Zaslouží si vaši pozornost? Jaké jsou její kvality a v jakých vlastnostech naopach zaostává?

Vezměme to pěkně od začátku, tedy od South Parku. Nepředpokládám, že by někdo tento sprostý seriál pro dospělé, na který by se nikdo neměl dívat, neznal, takže jen poznamenám, že jednoduché grafické zpracování převzala i tato hra. Nesetkáte se zde tedy s hypernamakanými levely využívajícími nejmodernější technologie 3d karet, ale s jednoduchou South Parkovskou grafikou, která tomuto typu hry naprosto přesně sedne.

Cartman's Authoritah je typická 2d plošinovka se vším, co má taková plošinovka mít. Můžete s Cartmanem chodit, skákat, odrážet se - možností jsou spousty. Zajímavé jsou zbraně, jimiž Cartman na své cestě likviduje nepřátele. Je jich celkem 5 - základní kovová tyč, posléze ještě samopal, v dalším levelu pak plamenomet a později ještě bazooka a V-chip. Jejich používání je, jak sami uvidíte, opravdu efektní.

Cartman's Authoritah

V žádné pořádné South Park hře však samozřejmě nesmí chybět Kenny. Najdete ho i tady v každém levelu, nicméně jeho úlohu jsem za dobu svého hraní pořádně nepochopil. Jeho úloha zřejmě spočívá v hopsání a chození po určitém místě a čekání na to, než ho někdo zabije (což zpravidla býváte vy, jelikož zde víc než jinde platí pořekadlo "střílej po všem, co se hýbe"). Jako správný hrdina také musíte vybíjet několik druhů nepřátel, mezi nimiž figurují chlapíci s malými a velkými hlavami, sobi, Mr. Hankey (vánoční hovínko) a další.

Jako tradičně ze střelných zbraní (nepočítám tedy logicky kovovou tyč, jež lze považovat za střelnou zbraň pouze s notnou dávkou představivosti) postupně ubývají náboje a je tedy nutné ony náboje sbírat, abyste mohli dál "kropit" zlé obyvatele South Parku. Levely jsou, jak jsem řekl, vyvedeny v grafice televizního seriálu a nemůžeme jim tedy brát za zlé částečnou nepropracovanost a rozlišení 320x240, které už v době sedmnáctipalcových monitorů pokládáme téměř za dávnou minulost. Mírnou výtku bych měl k variabilitě levelů, na níž se autoři mohli vyřádit podstatě více (jejich rozdílnost spočívá v podstatě pouze v mírné změně grafického ztvárnění a přidání "smrtelných" problémů). Mimo tradičních levelů se ve hře vyskytují ještě tzv. bonusové. Cartman's Authoritah Narozdíl od těch tradičních vás v nich nikdo neohrožuje ani na životě ani na zdraví a tak jediné, o co se musíte starat, je nasbírat co nejvíce sýrových krabic. Po nasbírání sta zmíněných krabic vám na konto přibývá jeden život, pakliže seberete krabici, na níž je natištěn nápis 400, automaticky se vám doplní zdraví. Většina herních úkonů je navíc provázena mluvou či zvukovým doprovodem, takže například po splnění levelu Cartman konstatuje - "we saved the day" atd.

Cartman's Authoritah je tedy další typickou zábavnou 2d plošinovkou. Najdete v ní vše, co byste od takového druhu hry požadovali a pokud překousnete všechno, co jsem popsal v předchozích odstavcích, nenajdete v ní již nic, co by vás mohlo nepříjemně překvapit. Pokud jste netrpěliví, je čistě teoreticky možné, že vám časem a) dojde motivace k hraní hry znovu a znovu od začátku nebo b) podlehnete stereotypu úrovní. Lze ji tedy doporučit všem vám, kteří máte rádi všechny tyto hry s tématem South Parku, nebo vám, kteří denodenně prahnete po další typické skákačce-hopsačce, jejiž výskyt na poli herních novinek je v současnosti téměř unikátní. Bavit se u ní ale určitě budete všichni - vždyť jsou přece jenom ty Vánoce!

PS: vinou chyby programu není možné pokračovat ve hře, pokud pana Garrisona zabijete V-chipem.

Autor:


Témata: Advent a Vánoce

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz