Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Casetto - Sokoban s balónem

  12:00aktualizováno  2:42
Další z řady přepracování starší logické záležitosti jmé=nem Sokoban. Pokud nemáte posouvání krabic stále ještě plné zuby, rozhodně doporučujeme vyzkoušet i tento remake s velkou zásobárnou levelů.
70

Casetto

Platforma: Freeware
Výrobce: Volker Pesahl

Stáhnout

CasettoDalší Sokoban? Řeknete si možná s nelibostí a pomalu začnete kurzorem přejíždět směrem ke křížku zavírající okno. Ovšem pozor! Casetzto není jen tak tuctovou záležitostí a navrch nad ucházející zpracování disponuje především ohromnou zásobárnou levelů různých obtížností – teoreticky by tedy mělo jít o hru, jež se zavděčí každému.

Casetto je tedy klasicky shora viděný remake stařičkého Sokobana. Abychom autorům zcela nekřivdili, pokusili se do projektu převíjen natlačit něco málo novinek. První je ryze estetického charakteru. Pohyb s herními objekty již neobstarává starý známý skladník ale Casettomíček zářící všemi možnými barvami. S tím ale budete pohybovat stejně jako by to byl obyčejný člověk nebo jiný hrdina. Stejně tak vlastně balónek disponuje stejnými schopnostmi, jako ostatní postavy známé z rejsků Sokobana. Pohybují se vždy po přísně ohraničených levelech a v jejich silách je především posunout bednu nebo krabici, jež stojí před nimi. I to ale má svá přesně daná pravidla a na těch vlastně stojí i celá hratelnost tohoto logického skvostu. Hrdina totiž pohne vždy jen jedinou krabicí naráz a navíc je manipulování v takto stísněných prostorách dosti obtížné. A jaký je výsledek toho všeho? Většina levelů má jen jedno jediné řešení a přijít na něj bude vyžadovat mnoho za sebou následujících pokusů. Na první pohled je totiž jasně vidět jen cíl v několika prvních misích a to je do velké míry dáno jejich rozlohou. Ta bude ale postupně narůstat a z drobných map uprostřed obrazovky se stanou rozsáhlé plochy pokrývající celou obrazovku s Casettodesítkami krabic a úzkými chodbami. Řešení takovýchto pak může být otázkou i několika desítek minut, v případě slabších jedinců klidně i hodin. Důležité je jen u hry setrvat. I když se to občas může zdát zcela neskutečné, každá mapa má skutečně své řešení, leč najít ho není až tak jednoduché.

Celkově vzato se Casetto po určitém času stráveném ve hře nejeví zase až tak marně. Vyzdvihnout je třeba zejména dobře vymyšlené levely, jež jsou šikovně zařazené za sebou a tak vlastně postupujete od těch úplně nejprimitivnějším až k pokročilejším kouskům, během čehož si samozřejmě osvojujete základy a tak jste následně na obtížnější kusy plně připraveni. Ani grafická stránka není nejhorší, i když na té mohli autoři ještě trochu zapracovat. Byť se nejedná o kousek nejnovější, vizuální dojem asi v současnosti nikoho nenadchne. I tak lze ale Casetto doporučit milovníkům podobných her, pro něž není koncept ještě stále okoukaný.

 

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

35 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 8 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Najdete na iDNES.cz