Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cat Poke - Taky si šťouchněte!

aktualizováno 
Rádi „šťoucháte“ na Facebooku do svých kamarádů v naději, že vám to někdy oplatí? Co takhle si šťouchnout do stvoření, které vám to neoplatí a ani vás za to nemůžou prásknout svým přátelům?
65

Cat Poke

Platforma: Freeware
Výrobce: Jason Boyer

  • originální
  • pěkná "archaická" grafika
  • hrát se dá jen v okně
  • šílená hudební smyčka
  • vlastně je to celé triviální

Stáhnout

catpoke1 | foto: Bonusweb.cz

catpoke2Mnoho lidí nudu nedobře snáší. Mají s ní problém z toho hlediska, že nuda je povětšinou nudná, fádní a nezajímavá. Aby taky ne. Každý se jí chce vyhnout a když už přijde, tak ji nechce ani poznat a radši utíká pryč. Ona však utíkat umí taky a často lidi dožene. Otravuje člověka tak dlouho, až se buď odpotácí do šedého světa apatie, nebo se rozhodne něco udělat. Zabít ji... Zabít nudu. Nekompromisně sprovodit ze světa.


catpoke3Uznávám, že když se to řekne takhle, zní to jako dost silné kafe. Není to však tak brutální jak se zdá. Stačí si najít činnost kterou nudu přebijete, unudíte a zabijete. Třeba... Šťouchání do koček???
Skutečně zajímavá idea jak strávit upršené odpoledne, aniž byste se hnuli z domu. To si také nejspíš myslela malá Molly, hrdinka této adventury. Řekla si prostě jeden takový ošklivý den: "Čím bych se mohla dneska asi tak zabavit? Aha! Co třeba dloubnout prstem do každé kočky, kterou doma najdu?" Brilantní to nápad. Za celou tuhle šarádu ovšem nemůžeme vinit Molly, ale autorovi hry, jehož kreativitě při vytváření střelených zápletek tleskám ve stoje. "Příběh" a celé snažení ve hře je patrně to nejlepší a nejoriginálnější, co na Cat Poke můžeme najít. Ponejprv jsem hru zkoušel v domnění, že hra pochází z Japonska, protože tamní obyvatelé jsou v našich končinách známi tím, že jsou poněkud "střelení". Navíc mi 2D grafické zpracování až nepříjemně připomínalo hry ze starého GameBoye. Brzy však jsem byl z tohoto omylu vyveden, protože jméno autora hry nepřipomíná nic ze Země vycházejícího slunce, ani kdyby jste jej četli pozpátku. Budeme se tedy muset spokojit s vysvětlením, že člověka ze západního světa nápad na hru, ve které "dloubáte kočky prstem" prostě zničehožnic napadl.


catpoke4Co tedy vlastně ta Molly dělá? Inu, šťouchá kočky. V pravdě přesně devět koček, které se ukrývají různě po domě, kde hrdinka bydlí s rodiči. Že by to bylo až tak snadné? Přece jenom, hru ve které pouze otravujete nebohé čtyřnohé mazlíčky by vydržel delší dobu hrát málokdo. Oni totiž ti mazlíčkové jsou dost vykutálení a ne ke každému z nich je jednoduchý přístup. Všech devět koček má svá jména a v inventáři máme u každé napsáno, kde se povětšinou nalézá a jaká je její oblíbená činnost. Jak ale potom dosáhnout dost vysoko na to, abychom mohli "dloubnout" kočku, která celý den prospí vysoko na policích v kuchyni? Nebo jak přilákat jednu, která se schovává pod postelí a ne a ne vylézt? Musíme na ně chytře. Když už si celý nápad Molly vymyslela, spočívá právě na nás hráčích, abychom posbírali co nejvíce aktivních předmětů a použili je na správném místě. Nedosáhnu na police? Přisunu si žebřík. Musím vyhnat kočku z pod postele? Nachystám jí doprostřed místnosti žrádlo. Musím vytáhnout kočku z víru tance v rotujícím bubnu pračky? No... tak to je trošku příliš. Však vy na to přijdete.


catpoke5Při tomto celém vašem snažení vám do kroku a skoku hraje hudba, které jsem původně chtěl věnovat celý odstavec, ale nakonec jsem se rozhodl, že tyranii zvukovodů takovýchto kvalit nelze jen tak suše popsat, ale nechám na vás, zda-li hudební doprovod shledáte... poslouchatelným. Není to tak strašné, to netvrdím. Prvních pár desítek minut hraní bylo skutečně příjemných, ale když se moje doba strávená se hrou přehoupla řekněme přes dvacet minut, zakusil jsem olbřímí nutkání vyhodit celou repro soustavu když ne vzduchu, tak alespoň z okna či skrz záchodové potrubí. Mám velmi rád zvuk osmibitů, ale zde myslím někdo vynaložil nemalé úsilí, aby stvořil dokonale psychologicky devastující hudební pozadí, které při delším poslechu způsobí nekontrolovatelné záchvaty buď zuřivosti, nebo epilepsie. Jako člověk, který při těchto zvucích málem spolkl vlastní jazyk nevím, či to hře v mých očích neublíží. Zkuste sami. Nemocničních lůžek prý v některých krajích mají stále dostatek.

Cat Poke je absurdita neskutečného rázu, ale absurdita hratelná. Třebaže nemáte kočky zrovna v lásce a adventury s příchutí logických hříček vám smrdí více než prošlé kočičí kapsičky Whiskas, nic to nemění na tom, že před sebou máte po všech stránkách originální titul, který si nadprůměrné hodnocení i přes několik nedostatků zaslouží.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

65 %

Hodnocení čtenářů

46 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz