Cave Story - v zemi králíčků

  12:00aktualizováno  3:05
Legendární japonská arkáda s RPG prvky, ve které se ocitnete v zemi roztomilých králíčků pod nadvládou šíleného doktora. Hledáte-li skvělou hratelnost a dokonalý level design, pak neváhejte a stahujte!
90

Cave Story - Doukutsu Monogatari

Platforma: Freeware
Výrobce: Pixel

Stáhnout

Cave StoryCelých pět let trvalo Daisuke "Pixel" Amayaovi, než z nevzhledného nerostu vybrousil drahokam v podobě Doukutsu Monogatari, v anglickém světě známém jako Cave Story. Plošek, jež zvětšují počet jeho karátů je opravdu hodně. Na první pohled jde sice jen o dvourozměrnou hopsačku, ale je to stejné, jako srovnávat Trabanta s Ferrari. Perfektně navržená arkáda s geniálním designem levelů je kombinována se silným příběhem a RPG prvky. Není proto divu, že se dočkala celé plejády následovníky a definovala tak vlastní subžánr (na PH jsme vám nabídli např. Ikachan, Akuji nebo The New Satan Sam). 

Doukutsu Monogatari vás vhodí do neznámého světa, ze kterého se postupně odvíjí příběh jako vlákno z vřetena přadleny. Probouzíte se v neznámé jeskyni a postupně proplouváte světem plným králíčků zvaných Mimiga. Prakticky na každém kroku narazíte na nějakého poskoka vašeho úhlavního nepřítele - šíleného doktora, z jehož spárů musíte zachránit králíčka Sue. Dialogy jsou plné jemného humoru a Cave Story zároveň jim nechybí japonská citlivost manga příběhů. Příběh je dále vyprávěn za pomoci konverzace s počítači nebo animovanými sekvencemi, které mnohdy vstupují do děje jako blesk z čistého nebe. Vstoupíte třeba do místnosti a hned dostanete kopanec od králíčka, který si vás spletl s nepřítelem. Je na vás, zda se poté vrátíte k předchozímu sejvu nebo vše necháte volně plynout, vyslechnete si jeho omluvy, oželíte oslabené zdraví a budete pokračovat dál. 

Na své pouti potkáte mnoho desítek nepřátel a další desítky podivných neherních postaviček. Nepřátelé jsou doslova vlastními živočišnými druhy, nejde jen o graficky odlišené sprity s různě nastavenou rychlostí pohybu. Těžkopádný tlustokožec se po zásahu změní v běsnící horu masa, mechanické vosy útočí ze všech stran, pastýř na vás posílá zmutované houbičky. Do toho všeho si všimnete miniaturní postavičky seskládané z několika pixelů, která jen tak zbůhdarma běhá Cave Story ve vysoké trávě. Přestože je pohyb postavičky a skákání nejčastější činností, na mnoha místech na vás čekají zásekové pasáže, budete muset využívat rozběhu, odrážet se z nejzašších okrajů plošinek a hledat jediné místečko, které vás posune dál. 

Zbraňový systém jde ruku v ruce s dalšími RPG prvky. Z mrtvých nepřátel vypadávají hvězdičky, jež dokáží zvyšovat vaši šikovnost, což se odrazí především na síle používané zbraně.Cave Story Tato proměnná veličina se naopak snižuje s každým střetem s nepřítelem. Někdy z nepřátel vypadává munice nebo zdraví. Během cesty nacházíte kapsle, které vám dovolují zvýšit množství zdraví nebo další předměty, které využijete při komunikaci, kdy vám za odměnu postava třeba otevře zamčené dveře. Cave Story obsahuje značné množství textů, proto je takřka nutností si nainstalovat anglický patch. Na zásekových místech vám pomohou informace na desítkách fanouškovských stránek, které o hře vznikly. 

Doukutsu Monogatari má sice pixelovanou grafiku, ta je však velmi detailní. Jakmile se necháte vtáhnout do děje, jen těžko uvěříte, že to vše se podařilo autorovi směstnat do souboru o velikosti 1 MB. Nedejte se dlouze přemlouvat a sami odhalte, proč se Cave Story stala legendou. 


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 29 čtenářů

Nejčtenější

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz