Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Caveman - příjemný chlapík

  12:00aktualizováno  22. října 11:50
Dobrý den vážení cestující, připravte se k cestě do jedné z nejzajímavějších dob lidských dějin, do pravěku, kde zažijete mnoho zábavných chvil. Hlavně si přichystejte své hbité prstíky, ať pak nejsou zbytečné komplikace. Připraveni? Dobrá, pak mi tedy dovolte, abych vám popřál příjemný výlet. Ještě jedna věc.. Bohaté zásoby jídla přichystány, stačí si je jen posbírat!

Caveman

Platforma: Freeware
Výrobce: Neil Chinnery

Stáhnout

CavemanDnes se spolu vydáme do doby vzdálené tisíce a tisíce let, do nehostinného pravěku plného hustých pralesů, venkovních teplot zaručeně se pohybujících kolem bodu mrazu, dinosauří havěti všeho druhu, kořínků, chladných jeskyní s plápolajícími ohni a žen a mužů s mohutnými tvrdými kyji. Že o tohle právě nestojíte a raději budete odpočívat ve svém vyhřátém bytečku? Ani se vám nedivím, odporné nachlazení číhá v kterémkoliv ročním období doslova na každičkém rohu, a putovat někam do zimy se chce jen otužilcům a dobrodruhům. Teď vás slyším: “Ještě by mě tam něco sežralo!” Nebojte se, cestuje se výhradně v teple domova a navíc u vašeho oblíbeného počítače. Spokojeni?

S postupem času je patrné, že se vývojáři her prehistorickou tématikou zrovna dvakrát neinspirují, samozřejmě, je tu pár konverzí rodinky Flinstoneových pro různé platformy, pár misí do Age of Empires, klasika Prehistoric 2, a pak si ještě vybavuji jednoho sympatického pračlověka na Commodore Amiga. (Název se mi už bohužel po letech vytratil z paměti.) Ale jinak ticho po pěšině. Přitom je to téma zajímavé, ale zřejmě se z něj dá velmi málo vytěžit. Nyní však mezi nás rozhodným krokem (a hlavně skokem) přichází Caveman.

CavemanCaveman je naprosto klasická plošinovka staré školy. Jelikož tento žánr patří mezi mé nejoblíbenější, tak mě to samozřejmě potěšilo. Dobře se hraje, a člověk si při nich snadno odpočine. Proto jsem byl na pana Cavemana náležitě zvědav. Po spuštění mě překvapila úvodní obrazovka, na níž figuruje něco úplně jiného než pravěký námět. Jsou tam hlemýždi. Je to logo týmu? Opravdu si netroufám odhadnout.

Dalším zklamáním je naprostá absence příběhu. Ať jsem projížděl Read Me soubor jakkoli, nic jsem nenašel. Ne, že by to u plošinovky byl nějaký vážný nedostatek (vezměme za příklad výtečné české 7th Heaven), ale poté mi nějak v hraní chybí motivace. To si autor nemůže vymyslet tři řádky nesmyslného příběhu? Třeba o tom, že hrdina musí zachránit svou družku. Úplně by to stačilo, a motivace by byla na světě! Zde se ale nic takového nekoná.

Grafická stránka si bere za vzor od každé plošinovky krapet. Například stejně jako kolega ježek Sonic pračlověk sbírá zlatá kolečka, a jako inovaci také prstýnky s velkým červeným kamenem. A aby měl něco opravdu nového, vyvalil na nás svou největší slabinu, hrozně rád papá, a tak si cestou dělá různé zásoby tlustých kýt a zeleniny. I když je grafika typicky dosovská (hra běží pod DOSem), je velmi příjemná na pohled, a jistě se zalíbí i vám.

CavemanCo se vám ale určitě líbit nebude, je ovládání, které je vypracováno v takové kvalitě, až je to k pláči. Pokud neumíte prstoklad určený pro psaní na klávesnici, pak je pravděpodobnost, že se rozpláčete, 99%ní. Rozhodl jsem se vám ho popsat. Klávesa S slouží k pohybu doleva, D k pohybu doprava, mezerník ke skoku, a klávesa M slouží k obraně před nepřáteli, čili k mohutné ráně kyjem (M = mlátit :-)). Jistě takhle napsané to tak hrozně nevypadá, ale praxe je přeci jen důležitější. Hodně to ubírá na hratelnosti, když si však zvyknete, náležitě si ji vychutnáte.

Caveman žije zřejmě také v době prehysterické, jelikož zvukové efekty mnohonásobně převyšují hlasitost docela hezké melodie, jež se za tímto účelem dokonce ztiší!! Potom výkřik hlavního hrdiny “Oh, my God!”zní naprosto hystericky, a já jsem málem přišel o sluchové ústrojí. Doporučuji ztlumit repráčky či je úplně vypnout.

Hra to je ale velmi dobrá, a odpouštím autorovi tyto chyby, přece jen počítačovou hru neumíme vytvořit všichni. (Ale o to raději je zase hrajeme!) Takže pokud dodržíte mé dobře míněné rady, prožijete s tímto človíčkem hezká odpoledne a večery.

Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.Najdete na iDNES.cz