Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Červové X – překvapivě hratelná arkáda

  12:00aktualizováno  1. listopadu 1:45
Multiplayerové (až pro 6 hráčů) sbírání koláčků ne nepodobné mobilním hadům – to jsou Červové X, překvapivě zábavná arkáda od The DOBROVODa, kterou vám přinášíme zcela exkluzivně…

Červové X

Platforma: Freeware
Výrobce: The Dobrovod

Stáhnout

Červové X Programátor The DOBROVOD se na herní scéně pohybuje již delší dobu, na svědomí má mimojiné logickou variaci na piškvorky jménem Třiškvorky (vyšly dokonce dva díly, které jsou ke stažení tady a tady), za zmínku určitě stojí jeho fotoralistický logik Mini Master Mind a zapomenout nelze ani na zatím poslední originální a pořádně fekální arkádu Falling Shit. Dnes máme pro věrné čtenáře Plných her lahůdku – exkluzivně si od nás mohou stáhnout finální verzi vůbec nejnovějšího Dobrovodova projektu, který nese název Červové X.

Červové X jsou v podstatě remakem ještě v Qbasicu napsané DOSové arkády, kterou Dobrovod vytvořil před několika lety za účelem přestávkového hraní ve třídě. Tato původní verze, která má jen několik desítek kilobajtů, je v archívu taktéž přítomna, takže kdo má doma nějakou tu starou 386 či jiný archaický počítač, může si klidne zkusit, jak vypadala předloha již windowsových Červů X.

Červové X Jak už tomu u remaků bývá, mají stejný herní princip jako originály. Ani Červové X se z tohoto pravidla nijak nevymykají a nabízejí "pouze" cosi ve stylu hadů z mobilních telefonů, avšak v multiplayerovém podání až pro šest hráčů. Každý z nich pomocí čtyř kurzorových kláves ovládá svého červa (platí fyzikální zákony, určité zrychlení, vektor rychlosti apod., čili je ovládání o malinko složitější než u mobilní verze) a snaží se sežrat buď daný počet koláčků dříve, než to dokáží soupeři, nebo – druhá možnost – v daném časovém limitu získat více bodů než ostatní. Je to prosté, ale neuvěřitelně kompetitivní a zábavnost navíc roste se čtvercem počtu hráčů. Maximálně může Červy X hrát až šest lidí, a to na jedné klávesnici, což je samo o sobě zábavné už jen v aktu srovnání se v malém prostoru, takže se všichni dobře pobaví ještě předtím, než vůbec spustí hru.

Červové X V dalších možnostech se skrývá nenápadné přepínací tlačítko Old Style. To přináší úplně jinou hratelnost, neboť jde o skutečně nejvěrnější převedení klasických Červů. V nich se totiž rychlost nezvyšovala plynule s držením směrového tlačítka, ale s jeho mačkáním, takže pro rychlou akceleraci bylo nutné velice rychle mačkat danou klávesu. Tedy – mačkat, většinou do ní hráči spíše zuřivě bušili s kadencí šicího stroje, což způsobovalo sice nepříjemné bolesti zápěstí, ale opět výrazně zvyšovalo faktor mimoherní zábavy. Remake Červů by nemohl být kompletní bez této možnosti, jak by nostalgicky určitě podotkli všichni, kdo původní hru hráli déle než pět minut. Ale pozor: ministerstvo zdravotnictví varuje: přílišné hraní old-style Červů škodí zdraví!

Červové X Grafické zpracování je velice prosté a pravidelný hráč Dobrovodových titulů v něm určitě pozná řadu kódu použitého z Falling Shitu – menu vypadá prakticky totožně, až tedy na položky v Options, samotná hra je taktéž velmi podobná. Grafiky je v ní málo, ale ani to příliš nevadí. Hudba, která hraje v pozadí, je pak vykradená z klasiky Transport Tycoon – a notoricky známé MIDI melodie k Červům docela dobře sedí.

Červové X jsou spíše menší hříčkou, které může ublížit nutnost multiplayeru a absence síťového hraní, nicméně svou hratelností si nezadají s většinou titulů v rubrice arkád. Kdo k nim přistoupí bez předsudků k vizuálnímu zpracování, malé velikosti a jednoduchému principu, určitě se dobře pobaví.


Autor:Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz