Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České budovatelské strategie - která je nejlepší?

  12:00aktualizováno  24. října 7:12
Postavte si své město, farmu nebo koupaliště - takovou výzvu staví před hráče české budovatelské strategie - stále častější a mezi vývojáři oblíbenější žánr. Odborník na tuto tématiku, Dan Viktorin, si vybral šest nedávno vydaných a podrobil je důkladnému srovnání...

“Srovnání Vybrali jsme Buduj Vlast !!!, nového Starostu, postarší Rybník, Farmu (ztvárňuje výstavbu farmy, avšak funguje na stejném principu jako ostatní hry) a pravděpodobně nejznámější sérii Sim Village. Vše jsou to převážně městské budovatelské strategie, které můžeme rozdělit na dvě části. Ve třech z nich stavíte budovy pomocí horních lišt (pozice budov jsou přednastaveny), kdežto ve třech zbývajících nejste nijak omezeni (stavět tedy můžete kde chcete). Srovnání proběhlo následovně. V jedné z pěti kategoriích (hratelnost, svoboda jednání, trvanlivost, grafika a hudba) mohl každý titul získat 1, 2 nebo i 3 body, pakliže měl například nejlepší grafiku. Naopak ten nejhorší v dané kategorii přišel o bod. Jak to tedy dopadlo?

Hratelnost :
“Srovnání Ta je u budovatelských strategií nejpodstatnější. Ze všech šesti titulů neexistuje jediný, který by vás zabavil na dlouhé hodiny či dokonce dny. Nejlépe je na tom dle mého názoru série Sim Village. Oba díly umí poutat na nespočet hodin, ale pouze do doby, kdy vše postavíte. Poté již radost ze hry radikálně rychle vyprchává. Zajímavé ale je, že kromě Buduj Vlast !!!, která nabízí obrovitou krajinu a široký arzenál budov se už nenajde titul, který by vás zabavil na více jak hodinu. Výjimkou může být ale geniální Farma, která vás hlavně svým nápadem uchvátí na opravdu dlouhé chvíle, avšak absence User Friendly ovládání Farmu posouvá na druhé místo. Starosta je na tom také dobře, ale nenabízí příliš hracích prvků. Po chvíli začínáte stavět pořád dokola to samé a to rychle omrzí, což je škoda. Nejhůře je na tom ale Rybník, který se hraje velmi bídně nejen díky tomu, že se nuda dostavuje po několika prvních vteřinách. Udělujeme a ztrháváme tedy první bodíky.

+ 3 body : Sim Village 2
+ 2 body : Farma
+ 1 bod : Buduj Vlast !!!
- 1 bod : Rybník

Svoboda jednání :
“Srovnání Další velmi důležitý aspekt, na který by měli všichni tvůrci myslet. Dopřát hráčům, aby se ve hře co nejvíce vyřádili jak se jim zlíbí. To se povedlo hře Buduj Vlast !!!, která skrývá (jak jsem popsal v sekci hratelnost) velmi velkou mapu a nemalý počet budov. Body nyní dostávají všechny hry, které umožňují postavit budovu tam, kam se hráčům zachce. O poslední místo se pralo Sim Village s Rybníkem, ale nakonec jsem usoudil, že je na tom lépe spíše Sim Village. Obě hry mají sice přednastavené pozice, ale Sim Village má víc budov, tudíž Rybník už má minus 2 body.

+ 3 body : Buduj Vlast !!!
+ 2 body : Starosta
+ 1 bod : Farma
- 1 bod : Rybník

Trvanlivost :
“Srovnání Jak dlouho vám jednotlivé tituly vydrží? Pravděpodobně ten, který se nejlépe hraje nebo ten, na který se dá nejdéle koukat. Nejvíce hru oživí multiplayer, ale na ten v případě dnešních šesti kandidátů na vítěze zapomeňte. I přes to, že je Buduj Vlast !!! velmi rozmanitý a rozlehlý, nedočkal se takové obliby jako Sim Village 2, který tedy získává 3 body. O poslední místo bojovaly hned 3 tituly. Starosta, Rybník a Farma. Rybník protentokrát nechám na pokoji a za poslední prohlásím Farmu. Nabízí toho sice hodně, ale ne všem se líbí jeho nic moc zpracování.

+ 3 body : Sim Village 2
+ 2 body : Buduj Vlast !!!
+ 1 bod : Sim Village
- 1 bod : Farma

Grafika :
“Srovnání Alespoň trochu pohledný by měl být titul, který se chce zařadit mezi úspěšné strategie. Nejlepší grafiku má Sim Village 2. Nikterak statická, nýbrž velmi slibně vypadající a slušivá. Na druhém místě je netradičně Buduj Vlast !!!, na které je také vidět, že se autor vypiplal jak nejlépe mohl. Na Sim Village 2 sice nemá, ale druhé místo si zasluhuje. Na třetím místě se umístil Starosta, který má grafiku sice poměrně primitivní, ale vše dobře ladí a nic zbytečně nebije do očí. Ani zde nebude Rybník poslední. Grafické ztvárnění budov a atrakcí je sice zaostávající, ale stále je lepší než grafika Farmy. Ošklivé windowsácké lišty a v neposlední řadě nic moc grafika krajiny a budov hru posunula na poslední místo.

+ 3 body : Sim Village 2
+ 2 body : Buduj Vlast !!!
+ 1 bod : Starosta
- 1 bod : Farma

Hudba :
“Srovnání V té překvapivě zaostávají takřka všechny tituly. Před ostatní se ale posouvá strategie Buduj Vlast !!!, která má v menu alespoň ruskou hymnu. Někoho rozesměje, jiného zarmoutí. Poté už se dočkáte hudby pouze v Sim Village 2, což ale neznamená, že by byla zrovna dvakrát úchvatná. S politováním musím poznamenat, že na hudbu se vykašlaly všichni autoři. 3 body nedostane protentokrát nikdo. Bod však ztrácí všichni, kdo ve hře nemají ani cinknutí (Farma se ale zachránila alespoň nadabovaným intrem).

+ 2 body : Buduj Vlast !!!
+ 1 bod : Sim Village 2
- 1 bod : Starosta
- 1 bod : Sim Village
- 1 bod : Rybník

Výsledky :
Buduj vlast !!! – 10 bodů ( Sim Village 2 – 10 bodů (recenze) 5/10
Starosta – 2 body ( Sim Village – 0 bodů (
recenze) 4/10
Farma – 1 bod ( Rybník – minus 3 body (
recenze) 5/10

Když se zpětně podíváte na hodnocení jednotlivých strategií, lze usuzovat, že ještě nevyšla žádná hra tohoto typu, která by za něco opravdu, ale opravdu stála. Většinou se jedná o průměrné a mírně nadprůměrné hry, které se i přesto velmi dobře hrají. Proto také apeluji na tvůrce, aby zkusili podobný projekt, který by byl alespoň o třídu lepší než zde avizované tituly (zavést silnice, železnice, MHD apod.). Budovatelské a městské strategie se totiž podle statistik a počtu downloadů dají označit za zlatý důl (ne peněz, ale hráčů samozřejmě), tudíž se vývoj určitě vyplatí. Těšme se tedy na nové kousky, které by měly brzy dorazit. Není to tak dávno, co byla ohlášena Sim Village 3.


Autor:


Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Další z rubriky

Dots and Boxes - dojmy z betaverze

Dots and boxes

Máte rádi logické hry? Tým Sosáci vydal betaverzi své hry, která vychází z populárního Othella nebo Reversi.

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...Najdete na iDNES.cz