Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České hokejové manažery – blýská se na časy

  12:00aktualizováno  10. září 2004 5:19
Nedávno jsme na Plných hrách psali o připravovaných fotbalových manažerech. Blýská se na časy ale i v simulacích druhého národního sportu, který je v době mistrovství světa dvakrát aktuální…

Freewarové fotbalové manažery mají u nás poměrně velkou tradici. Hry ze série Czech Soccer Manager či Football Manager patří k nejstahovanějším a nejhranějším vůbec, to je ale jen špička ledovce. Ještě větší počet her je pak v přípravě, jak již bylo řečeno v našem nedávném souhrnném článku. Proto je trochu zvláštní, že na druhý český národní sport, hokej, se až doposud zapomínalo – až na online Hokejku a nedávno vydaný nepříliš propracovaný Hockey Manager 2003 bylo v této oblasti ticho po pěšině. To se ale má brzy změnit. Hned několik týmů už žhaví svá vlastní želízka v ohni, takže dosti zdržování a přejděme k podrobnějším informacím o jednotlivých projektech.

Czech Hockey Manager

CZECH HOCKEY MANAGER
Autor: Matěj Szendi
Vyjde: ?/2003
homepage
Czech Hockey Manager Tento manažer zaujme na první pohled svou graficky pěknou internetovou prezentací, kde se však vyskytuje povážlivé množství závažných pravopisných chyb. Dobře, o tom to není, přejděme k samotnému obsahu. Podle screenshotů a informací v novinkové sekci vypadá tento projekt jako nejhotovější, vše bude zpracováno v pěkném modrém designu, ne nepodobném hře, na kterou odkazuje už název: Czech Soccer Manageru (jinak ale autoři nemají nic společného).

Hráč se bude moci chopit role trenéra a manažera jednoho ze čtrnácti českých extraligových klubů (ještě i s Havířovskými Pantery, kteří však v letošní baráži nejvyšší soutěž opustili), přičemž bude mít na starosti jednak finanční chod klubu (práce se sponzory, nákupy, prodeje a výměny hráčů, ovlivňování ceny vstupenek), jednak vylepšování stadiónu (klasické zvyšování počtu a luxusu míst), ale hlavně samozřejmě trénování celého mužstva a jeho vedení v zápasech základní části i play-off.

Klíčem bude postavit k sobě do útočných trojic a obranných dvojic hráče, kteří budou dostatečně kvalitní a budou si rozumět. Jejich formu v utkání je ještě možné ovlivnit vhodně zvoleným tréninkem, pakliže by se ani tak nedařilo, bude hráč muset sáhnout k radikálnějším krokům. Pozor ale – extraliga má své přestupové termíny, takže by se mohlo stát, že místo nezbytně nutné hráčské výměny proběhne v klubu výměna trenérská :o).

O technické stránce už se zčásti hovořilo nahoře, Czech Hockey Manager bude podle nejnovějších informací obsahovat i hudbu, která bude volitelně ke stažení, tj. bude možné získat i lite verzi o pár megabajtů menší bez ní. Datum vydání není známo, stejně tak ani hardwarové nároky, v obou případech lze ale být optimistický.

Czech Hockey Manager Czech Hockey Manager Czech Hockey Manager Czech Hockey Manager Czech Hockey Manager Czech Hockey Manager Czech Hockey Manager Czech Hockey Manager Czech Hockey Manager

Hokejový manažer

HOKEJOVÝ MANAŽER
Autor: Pavel Šindelka
Vyjde: N/A
homepage
Hokejový manažer Pavel Šindelka, autor druhého vážnějšího projektu, má na svědomí už Fotbalový manažer. Teď se tedy pustil do hokeje – a jeho nabídka zní více než velkoryse. Nenabídne totiž jen nejvyšší českou soutěž, ale hned několik evropských lig: českou extraligu a 1. ligu, slovenskou extraligu, ruskou superligu, švýcarskou nejvyšší soutěž, německou první ligu, finskou, švédskou, italskou, norskou, francouzskou, anglickou, estonskou a dánskou ligu. A to nemusí být zdaleka vše, najde-li se někdo, kdo by se o další soutěže postaral.

Hráč bude postaven do role trenéra, zda se objeví okrajové prvky jako budování stadiónu není zatím jisté, každopádně ale bude muste dávat dohromady sestavu pro každý zápas, brát ohled na schopnosti, formu a zdravotní stav hráčů, volit vhodnou taktiku pro utkání. V globálnější strategii pak bude třeba vhodně řídit přestupovou politiku, vypořádat se s odchody do NHL a případnými návraty starších odchovanců, přitom si zajistit dostatek peněz od sponzorů a vhodně reagovat na občasné změny pravidel či stylu soutěží (to už zní dost odvážně). Chybět nebudou reprezentační přestávky pro turnaje Euro Hockey Tour, mistrovství světa, ale i přípravné duely.

Každý hráč je charakterizován patnácti atributy. Je to jméno, datum narození, národnost (nehrají roli), post (brankář/útočník/obránce), výška, váha, ruka, rychlost, technika, přihrávka, buly/betony, střela/reakce lapačky, hra do těla/vyrážečka, univerzálnost, zkušenost. Je jasné, že se tyto vlastnosti (snad až na některé fixní – i když ani s tou národností si člověk v dnešním hokeji nemůže být moc jist) budou různě měnit a stoupat a klesat dle aktuální formy.

Hokejový manažer vypadá podobně jako Czech Hockey Manager velice nadějně, bohužel tady je datum vydání ještě o trochu více ve hvězdách – autor musel zatím práce pozastavit kvůli náporu na vysoké škole. Doufejme, že se k rozdělané práci brzy vrátí…

Hokejový manažer Hokejový manažer Hokejový manažer

Další projekty
Dříve se mluvilo o projektu stejného názvu, jako druhý v předchozím seznamu, avšak stránky Hokejového manažeru na adrese http://hokejovymanazery.wz.cz/ zely dlouhou dobu prázdnotou a nedávno byly zcela zrušeny, takže tady se asi velké zázraky očekávat nedají.
Zajímavé bude ale sledovat vývoj Hockey Manageru 2003. Autoři zatím pilně pracují na dalším, již druhém patchi (update soupisek + lehké vylepšení herních funkcí), dá se ale předpokládat, že nabyté zkušenosti využijí k výrobě o třídu lepšího pokračování, což by mohlo stát opravdu za pozornost.
Pak je tu ještě manažer LHM 2003, i u něj se autoři zatím soustřeďují prakticky jen na lehká vylepšení, třeba se ale i od nich ještě něčeho pěknějšího nadějeme.
Bohužel, od koho se určitě hokeje nenadějeme, je Petr Vašíček, autor CSM 2002. "Na ten mi chodí spousta dotazů, ale musím vás zklamat, v nejbližší době takovýto projekt vůbec neplánuji," odpověděl Plným hrám na přímý dotaz.

Takže tolik asi k české freewarové hokejovo-manažerové scéně, tím pochopitelně náš servis nekončí a jakmile se objeví jakékoliv zajímavě informace, zcela jistě se dříve nebo později objeví v PH-žurnálu. Doufejme, že bude o čem psát…

Autor:


Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Další z rubriky

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Germánské webovky: Travian a OGame

webovky3_poster

Ještě jsme zde. Z původně plánovaného týdeníku rozebírajícího necelý tucet signifikantních webových her poslední dekády...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?Najdete na iDNES.cz