Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České Hry - web pro vývojáře

  12:00aktualizováno  10. září 2004 5:30
Na českém internetu se objevuje nová webová stránka, která je zaměřena na amatérský vývoj her, podporu vývojářů a propagaci jejich her, pojďme se na tento nadějný a hodně zajímavý projekt podívat blíže.

Jestliže jste někdy zkoušeli tvořit počítačové hry, jistě mi dáte za pravdu, že to není vůbec jednoduchá věc. Mohu mluvit z vlastní zkušenosti a i pokud chcete vytvořit vlastní hru na amatérské úrovni, která by měla být lepším průměrem, musíte jí obětovat desítky až stovky hodin ze svého volného času. I v dnešní době internetu, velkého množství literatury a snadného získávání informací je někdy problém najít články, které by se věnovaly přímo programování, tvorbě grafiky nebo obecně vývoji her a spolu s tím souvisejících témat.

České HryJiž v minulosti jsem zaznamenal několik ryze amatérských pokusů nějak sjednotit a zmapovat českou amatérskou herní scénu, ale všechny tyto projekty po nějaké delší či kratší době ukončily svou činnost, jen pro ukázku se račte podívat třeba na tyto dvě stránky: Freeware Programmers Web, Dílna. Samotná myšlenka podobného projektu není vůbec špatná, jen jim chyběla propagace a větší podpora z řad jednotlivců či týmů, kteří se rozhodli tvořit hry. Nahlédnete-li do zahraničí, jistě se podivíte, kolik existuje webových stránek, které se věnují pouze a jenom tvorbě her, jen namátkou uveďme ty nejznámější: GamaSutra.com, GameDev.net nebo FlipCode.com. Tyto stránky si za poměrně krátkou dobu své existence získaly tisíce čtenářů především z řad amatérských herních vývojářů, z kterých se samozřejmě rekrutují profesionální tvůrci. Na českém internetu prozatím nějaký podobný větší projekt chyběl. Záměrně jsem užil minulý čas, neboť před krátkou dobou vznikl nový server jménem ČeskéHry.cz, který je podobně zaměřený jako výše jmenované zahraniční stránky.

Pár slov o autorech
Za celým nápadem a realizací projektu České Hry stojí dva olomoucké herní vývojové týmy - Ignitron a PupWorx. Zatímco Ignitron můžete znát jako autory výtečných her Dáma 1 a 2 a celý tým je v současné době víceméně vývojově nečinný, dá-li se to tak říct, druzí jmenovaní, tým PupWorx, jsou také značně ostřílení, neboť vytvořili třeba závodní hru jménem Trabi 2 a nyní pilně pracují na své nové on-line strategické hře Monarchia. Já osobně mám k celému projektu také velmi blízko, protože se s výše uvedenými autory znám a ještě předtím, než samotný web vznikl, dlouho jsme probírali jeho konečnou podobu na diskusních fórech. Teprve loni po Invexu se začaly věci rozbíhat a byla započata soustavnější práce na uvedení projektu v život.

Jednotlivé sekce serveru ČeskéHry.cz
České HryPokud si již nyní najedete na adresu www.ceskehry.cz, najdete tu na jedné stránce vypsány hlavní sekce serveru a jednotlivé hostované herní týmy. Mezi ty se můžete přidat i vy, neboť všem autorům, kteří mají alespoň trošku kvalitní projekt či jsou jinak vývojově činní, je nabídnuta možnost hostovat jejich stránky na tomto serveru. Nyní se pojďme podívat na jednotlivé sekce.

Magazín
Stěžejní část projektu, která je věnovaná článkům z různých oblastí vývoje her. Ať už se zajímáte o programování, tvorbu grafiky 2D a 3D, komponování hudby nebo game-design, v této sekci byste měli najít spoustu článků, které pocházejí od herních vývojářů. Hlavní idea celého projektu je spolupráce mezi vývojáři, kteří by se měli sami aktivně podílet na tvorbě obsahu serveru psaním různých tutoriálů nebo tématických článků pro některou z daných rubrik. I přesto, že vše je na začátku, již teď se v této sekci dá najít několik zajímavých článků, které vám jistě hodně dají a z nichž se toho lze mnoho naučit.

Forum
Také velmi významná část, ke které toho asi netřeba mnoho dodávat, poněvadž se jedná o klasická diskusní fóra, na kterých mohou jednotliví vývojáři spolu debatovat, probírat různé problémy, radit se s kolegy či informovat se navzájem o novinkách a obecně si tak předávat zkušenosti. Stačí se pouze zaregistrovat a můžete začít. Již teď je zaregistrováno několik desítek vývojářů a další rychle přibývají.

České HrySmažírna
Možná vám název této sekce o sobě mnoho na první poslech neřekne, ale vězte, že se jedná o jakousi on-line hernu, v níž se můžete pobavit a odreagovat při hraní her, které vytvořili čeští autoři sdružení kolem serveru České Hry. Nic víc, nic míň.

Inzerce
Sekce, na jejímž vývoji se usilovně pracuje, není sice ještě hotova, ale jak název sám napovídá, bude se jednat o nabídku / poptávku po lidech (chybí vám v týmu grafik ovládající 3D Studio Max? Není nic jednoduššího než nám napsat apod.), softwaru a možná i jyných věcech. Tato sekce by měla být v provozu během dvou týdnů.

Tak výčet sekcí je prozatím kompletní, ale již teď mohu říci, že do budoucna se připravuje několik novinek, které jistě všichni vývojáři ocení. Takže pokud vytváříte hry a chybí vám dostatečné znalosti nebo pokud jste sami autory nějakých zajímavých článků spjatých s tvorbou her, jistě se vydejte tuto zajímavou stránku navštívit, rozhodně nebudete litovat, taková nekomerční stránka, která je téměř bez reklam, na českém internetu rozhodně chyběla a já jako člověk, který má ke hrám blízko podobné projekty vítám s velkým nadšením.

Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

Neurony

Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém...

Novinky ze světa nezávislých her - série Playboy se vrací

Botanicula

Nová hra od týmu Amanita Design, pokračování legendární série Playboy nebo soundtracky z nezávislých her za akční cenu.

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...Najdete na iDNES.cz