Chasm – prostořeký sympaťák

  12:00aktualizováno  12:01
První a téměř poslední adventurou, k jejímuž dohrání jsem nepotřeboval ani základní znalost jazyka byl komerční, leč geniální Neverhood. Na poli freewareovek byste počin podobného ražení hledali skutečně obtížně, přesto lze z útrob sítě vyhrabat výjimku potvrzující pravidlo –Chasm.
70

Chasm

Platforma: Freeware
Výrobce: Transcience

Stáhnout

ChasmMěstu Chasmton, ospalé díře ležící na samotném dnu grandiózní rokle, je sounáležitost s okolní civilizací blízká asi jako nápoj značky Limo notorickému alkoholikovi. Vrcholnou metou zábavy je pro zdejší obyvatelstvo televizní program pátého kanálu, řádně vychlazené pivo a spánek. Co si budeme povídat, koníčky to nejsou zlé…Ale! Zdánlivou pokojnost a všehomíru zdejšího prostředí vážně ochromí porucha vodovodního potrubí přehrady spjaté s roklí. Turbína generátoru, jediného zdroje elektřiny v Chasmtonu, se pod slábnoucím proudem vody přestává otáčet, pivo v lednicích teplá a televize jen tupě mlčí. Nastává čas pro hrdinu, Joea, fialového ptakopyska, instalatéra samouka.

Jak jsem již naznačil v perexu, Chasm se může chlubit téměř raritním stigmatem nonverbální adventury. Nepočítám-li zčásti textově pojaté intro, během hry nenarazíte na jediné slovo a k dohrání tak skutečně netřeba více, než vyvinutého citu po logické uvažování a kombinatoriku. Tento fakt se sice může jevit kdovíjak neobvyklý a svůdný, přesto Chasm lze, s trochou nadsázky, považovat za adventurního zmetka. Absence slova sebou zákonitě přináší i ochuzení o rozhovory.A ty přitom stále nejsou jediným, na co by se Joe takříkajíc vykvák’. 

Chasm Inventář. Znáte nějakou adventuru, kde by tak typický prvek chyběl? Seznamte se, právě leží před vámi. Měl-li bych odpovědět na prosto otázku: ,,Co v té hře teda sakra je?“ nezbylo by mi než přiznat: ,,Pouhý pohyb po lokacích a manipulování s kohouty, potrubím a pákami.“ Na zábavnosti titulu se ovšem tento minimalismus kupodivu nikterak neodrazil a co víc, inteligentně řešené hádanky dají vašim mozkovým závitům i tak celkem zabrat. Sami autoři ohodnotili obtížnost hry na stupnici od jedné do pěti čtyřkou. Pravdou je, že zkušenější hráči by si mohli troufnout jeden bod odečíst, přesto nám ale zůstává solidní trojka a to už není nijak nadhodnocené. Co si ale budeme povídat, vyšší obtížnost ještě žádné adventuře neuškodila, spíše naopak a herní doba, která je jinak relativně krátká se tak alespoň o nějaký kus natáhne. 

Tento kus vám pak bude jistě zpříjemňovat báječné zpracování, kterému nelze nic vytknout. V grafickém pojetí se zcela evidentně zračí manýry flashových výtvarníků, animace působí mírně objektově a vizuální stránka spíš než na detaily sazí na jakousi uhlazenost a Chasm chudší, leč sytou paletu barev. Z každého tahu je však patrná lehkost a profesionalita s kterou byl veden. Celkově by se o grafice dalo mluvit jako o skutečně stylové a pochvala by neměla minout ani animátora, který svou práci rozhodně neodbyl. Ani zvukový doprovod nekulhá někde vzadu. Užití foukací harmoniky mi připadá až neuvěřitelně trefné a její syrový zvuk v kombinaci s minimalistickými melodiemi a důstojnými zvukovými efekty vichru a vody vyvolává přesně onen pocit osamoceného hrdiny uprostřed skal. 

Nebudu vás již dále zdržovat od hraní. Chasm jednoduše považuji za kvalitní a osobitý počin, jenž díky své stylovosti a péči s jakou byl vytvořen může oslovit i relativně široké spektrum hráčů a co je hlavní, vrýt se do jejich paměti déle jak na jeden týden.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 28 čtenářů

Nejčtenější

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

V oddechové Epic Shop si dva kulturisti otevřou obchod

Epic Shop

Dva bratři, chlapi jako hora a společný sen. Otevřít si vlastní fantasy krámek je jednoduché, ale přijít na to, jak...

Najdete na iDNES.cz