Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chex Quest - střeva z Doom, srdce z Monty Pythona

  12:00aktualizováno  9. listopadu 2:48
Jedna z nejlepších her na licencovaném enginu prvního Doom se představuje. V roli megasušenky se musíte prostřílet planetou plnou zeleného slizu. Pokud si chcete zavzpomínat a hlavně se dobře pobavit, neváhejte.
90

Chex Quest

Platforma: Freeware
Výrobce: Digital Café

Stáhnout

Chex QuestChex Quest je mnohými označován za nejlepší hru, která vznikla na licencovaném Doom enginu. I když v příštím roce oslaví deset let od svého vydání, ze svého kouzla toho mnoho neztratila, ostatně i dnes, kdy vychází Quake IV, se najde dostatek fanoušků stařičkého Doomu. Chex Quest není žádná leaknutá verze, její tvůrci za engine poctivě zaplatili. Přesto nejde o komerční hru v pravém slova smyslu, ale o jakýsi cereálware. Tato reklamní hra totiž byla přibalována do krabic s jistými americkými cereálními výrobky. Možná proto nehrajete za ostříleného mariňáka, ale přerostlou (a také ostřílenou) sušenku. To je docela pochopitelné, ale už hůře se vysvětluje, proč je ústředním tématem planeta přetékající ohavným zeleným slizem. Že by varování před konzumací po datu spotřeby? Každopádně na sliz narazíte prakticky na každém rohu, neboť se z něj formuje většina nepřátelských potvůrek, i když často jsou upgradovány o nějaký ten drát a železo.

Chex QuestPřestože je Chex Quest plně reverzibilní s Doomem (stačilo by nahradit původní WAD soubory), hra vypadá zcela jinak, má kompletně nové textury, zvuky i hudbu. Z tělesných orgánů velkého bratra mu však zůstaly např. tajné lokace ve zdích, podobné výtahy, mapa a příslovečná kostičkovaná grafika. Naštěstí i přes svůj původ v MS DOSU hra běží normálně i pod Windows XP. Zbraně jsou rozmanité, i když je jich docela dost vzájemně příbuzných (o technologii se raději nebudu příliš rozepisovat, často je založena na zvracení). Slizovití nepřátelé nejsou příliš agresivní, což dohání svou početností. Lokace jsou dobře designované, nechybí ani teleporty a postupné odhalovaní jednotlivých částí. Mimo klasických lékárniček se naše sušenku uzdravuje také jídlem (podoba s Wolfensteinem je zde mimochodem i v dalších náznacích) či láhvích s vodou.

Chex Quest je jedna velká parodie, která by dobře zapadalo do kategorie zábavných filmů. Samotné téma, nepřátelé, zbraně, ostatně i závěrečná obrazovka se statistikami, kde si hrdina pro projití levelu seškrabává sliz z podrážek, ve vás vzbuzují úsměv. Chex Quest Je to velká změna oproti Doomu a jeho strašidelnému konceptu, a přesto se hraje stejně dobře, možná i lépe. Obtížnost není vysoká a i když není hra tak rozsáhlá jako Doom, pobavíte se ve velkých mapách celé hodiny. Je ovšem zvláštní, že se doposud nenašel žádný větší projekt, který by střílečku tímto humorným způsobem podal. Je to jasný důkaz, že by si stejně jako parodie ve filmech svůj okruh zájemců našli. 

Chex Quest je skvělá hra, která si i přes pokročilé stáří jistě najde spoustu příznivců. V době, kdy je k dispozici spousta freewarových editorů a graficky kvalitní, leč obsahově plytké (až vyduté) hry vznikají jako na běžícím pásu, se vám dostane všeho, co můžete od střílečky očekávat. A navíc se královsky pobavíte.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 21 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...Najdete na iDNES.cz