Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chmatákov - české MMORPG

  12:00aktualizováno  13. února 11:43
Chmatákov je jedním z velice ambiciózních titulů české nezávislé scény, který se před nedávnem z nenadání objevil. Pokusíme se vám tuto velice zajímavou MMORPG trochu detailněji přiblížit v našem preview kombinovaném s kratičkými prvními dojmy.

Chmatakov
Chmatákov
Autor: Gizmo
Vyjde: Leto 2005
homepage
Jedním ze zajímavějších projektů české nezávislé scény je bezesporu volně šiřitelná hra s názvem Chmatákov, o níž se v podstatě až donedávna zhola nic nevědělo. To, co je na tomto projektu natolik pozoruhodné je především jeho žánrové zasazení, neboť freeware MMORPG je vskutku poskromnu a všechny potenciální hráče jistě ještě více zahřeje u srdce fakt, že se jedná o hru z českých luhů a hájů.

Chmatákov je svým způsobem interaktivní simulací fungujícího, ovšem trochu méně obyčejného města. Setkáme se zde nejen s mnoha obyvateli (jejichž počet pochopitelně závisí na množství hráčů), nýbrž také s fungujícími obchody, nemocnicemi či ubytovnami nabízející širokou škálu volných bytů, kde se můžete spolu se svým herním charakterem uchýlit. Ten neobdržíte pochopitelně zcela zadarmo, ovšem prvotní investice se rozhodně vyplatí. Nejen že si takový příbytek nebude moct pořídit ani zdaleka každý, on vám navíc poslouží jako velice účinný úkryt pro sbírané předměty. Těmi nebudou jen zbraně a peníze – zvlášť důkladně bude potřeba chránit tzv. raritní předměty, které nezíská jen tak někdo, tudíž jsou vskutku cenným zbožím. Ani jejich zisk nebude nikterak snadný a zaslouží si jej ti nejodvážnější – kupříkladu za zabití nějaké té přetěžké potvory a veskrze se bude jednat o nějakou tu super zbraň, kterou vám budou moci ostatní pouze závidět.

Jednotlivé postavy se od sebe jistě nebudou odlišovat pouze jmény, neboť na samotném počátku je vám nabídnuta možnost volby obličeje, který vám pak pravděpodobně zůstane po celou dobu. Dále nechybí ani volba průhlednosti, díky níž můžete dát své vizáži osobitý styl. Poté jste již vhozeni do samotné hry, kde na vás čeká mnoho úkolů, povinností, ovšem také zábavy. Jako každé správné MMORPG by měl být i Chmatákov vybaven pořádnou dávkou úkolů, které budete moci plnit. Chmatakov

Jelikož by se ve finální fázi mělo jednat o plnohodnotnou simulaci fungujícího města je jasné, že jednou z nejpodstatnějších věcí budou peníze, bez nichž byste byli zcela ztraceniVe městě, kde obchody se zbraněmi kvetou a bary mají otevřeno takřka non-stop, byste se totiž bez jediné koruny v kapse pořádně nudili. Navíc si dost možná budete moci pořídit rovněž nějaké to užitečné vozítko, s nímž můžete trochu zamachrovat na své kamarády.

To však není ani zdaleka všechno – přítomen je rovněž systém vylepšování skillů, který by vás měl motivovat k dlouhodobějšímu hraní. Skolků bude hned několik druhů jako rychlost, těžba či třeba také přesnost střelby, která je již k dispozici v současné verzi hry. Nepředstavujte si však akční hody ve stylu GTA, kde budete moci střílet po kom se vám zlíbí – jestliže se totiž něčeho takového dopustíte, můžete počítat s konfliktem se zákonem – lépe řečeno s místní policií, kterou zajišťují NPC. Ti nebo také některý z hráčů vás mohou v určitých případech připravit o život, což je vskutku nemilé. Naštěstí by však ve hře měla být přítomna možnost obživnout, o kterou se rovněž mohou pokusit jak hráči, tak i NPC.

V současné chvíli je již hra v dosti pokročilém stádiu, tím však rozhodně nechci říct, že by se již blížila k dokončení. Velké procento věcí ještě stále chybí dodělat – k dispozici jsou prozatím pouze jednotlivé postavy, střílení, pokládání předmětů. Z toho sice nelze posuzovat kvalitu výsledného dílka, nicméně dle mého má Chmatákov docChmatakov ela slušně našlápnuto na jednu z nejzajímavějších projektů tohoto roku. Jako velice důležitý prvek se prozatím jeví chat a šeptání, díky němuž mezi sebou mohou postavy komunikovat. To se ostatně v současné verzi velice uchytilo, tudíž a vcelku malá komunita betatesterů hru využívá jako trochu netradiční, ovšem rozhodně zajímavý chat. Doufejme, že to však nebude to jediné, co budou hráči i v následujících verzích od hry očekávat.

Grafická stránka je předmětem mnoha debat, neboť spoustě lidí nevyhovuje fakt, že je dosti jednoduchá a ručně kreslená. Poněkud pozoruhodný je také tvar jednotlivých hráčů, jimiž nejsou klasické postavy, jak byste možná mohli očekávat, nýbrž pohybující se kuličky, na nichž je umístěn obličej. Ten zde však není pouze pro okrasu, neboť na něm lze velice snadno rozpoznat, jakou má zrovna daná postava náladu. Napíšete-li do hlavního chatu nějakého toho smajlíka, změní se okamžitě výraz na tváři vašeho hrdiny, což zní vskutku zajímavě a ještě lépe to vypadá ve skutečnosti. Nějak podrobněji hodnotit hru se prozatím opravdu nedá, počkat si budeme muset na novější verzi s více možnostmi.

POZN. Máte-li zájem připojit se také do betatestu této hry a vyzkoušet si již hotovou verzi na vlastní kůži, neváhejte kontaktovat autora na ICQ 113909757

Autor:


Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Dots and Boxes - dojmy z betaverze

Dots and boxes

Máte rádi logické hry? Tým Sosáci vydal betaverzi své hry, která vychází z populárního Othella nebo Reversi.

Kulivočko - dojmy z dema

Kulivočko

Zahráli jsme si demo české adventury Kulivočko.

Osada – interaktivní klip od autorů Machinaria

Osada

Mix trampů a Divokého západu šokuje svou vytříbeností.

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...Najdete na iDNES.cz