Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chmelnica – brigádnické útrapy

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:47
Nová a dlouho očekávaná adventure hra Chmelnica z dílny Marion Software, autorů nevšedního Bill de Billa, je tady. Zajímá vás, jak dopadla? To se dozvíte v naší exkluzivní recenzi.
60

Chmelnica

Platforma: Freeware
Výrobce: Marion Software

Stáhnout

ChmelnicaJste-li pravidelnými návštěvníky našeho serveru Plné Hry a současně pozornými čtenáři Žurnálu, jistě vám neunikly informace o hře Chmelnica, za níž stojí jednočlenný dívčí tým Marion Software, který můžete znát především jako autora hodně originální a servítky si neberoucí adventury Bill De Bill, případně politicko-revoluční akce jménem Sedmnáctého. Na této hře se rovněž scenáristicky podílel náš adventure guru a můj kolega Tomus, tudíž se dá předpokládat, že jistá hratelnostní a příběhová úroveň bude zaručena. Ostatně posuďte sami.

ChmelnicaUž intro dává znát, že Chmelnica nebude žádnou vážnou věcí, ostatně celé začíná parafrází na Horké léto, kde hlavní hrdina pronese: „Ahoj. Kluci mi říkaj kreténe - a holky taky kreténe. Jinak jsem Majer. Honza Majer. Aspoň pro účely téhle hry.“ Ale rozhodně se nebojte, že půjde o nějakou trapnou parodii či dokonce lacinou frašku. Je sice pravda, že se tu najde několik pubertálních vtípků či hlášek, nad kterými zůstává mnohdy rozum stát, nicméně většinou si hra zachovává jisté dekorum a operuje se vším humorem s lehkostí sobě vlastní.

Příběh hry se točí okolo chmelové brigády, odehrávající se kdesi u Žatce, která je pro hlavního hrdinu doslova utrpením. Když podepisoval smlouvu na beztak mrzkou mzdu, ještě nemohl tušit, jaká muka na něj čekají. Tento mladík by totiž pobyt v chmelových plantážích mnohem raději vyměnil za konzumaci již hotového zlatavého moku v nějaké přilehlé hospůdce, avšak pod otrokářsky působícím dohledem si na jakékoliv myšlenky tohoto typu musí zajít chuť. A proto se Honza Majer rozhodne, že svůj zdejší nucený pobyt musí co nejdříve ukončit. Myslíte si, že mu jeho utrpení pomůžete vyřešit?

ChmelnicaTak rád bych napsal, že řešení všech úkolů je pouze záležitostí logiky, ale bohužel tomu tak není, protože někdy (no dobře, docela hodně často:-) dojde k situaci, za kterou by se nemuselo stydět ani 7 dní a 7 nocí se svou dostatečně profláknutou nelogičností ve formě používání psa na elektrickou zásuvku (napadlo by vás, že na destrukci zamčených dveří stačí obyčejný mobilní telefon?). Díky tomu se asi nevyhnete známému používání všeho na všechno, neboť skutečně nelze mnohdy tušit, co všechno lze od autorů po této stránce čekat. Poněkud těžkopádně působí také jinak osvědčené point 'n' click ovládání, poněvadž aktivní objekty a místa nejsou na obrazovce nijak viditelně označena nebo popsána. Jediným znakem, že by se na daném místě mohlo něco provést je, že ovládací šipka začne rotovat kolem své osy, ale to je dle mého názoru trošku málo a lze to snadno přehlédnout. Provádět můžete celkem 3 akce – buďto věc prozkoumat, vzít anebo si s ní promluvit. Nejžalostnější na tom všem je fakt, že v drtivé většině případů „prozkoumání“ je neaktivní a vy nevíte o daném předmětu nic až do okamžiku, než jej seberete a postava to okomentuje. A i když jej máte v inventáři, ikona "oka" prostě nadále stávkuje a vy tak nevíte, k čemu daný předmět slouží.

ChmelnicaZpracování není špatné, rozhodně však o něm nelze tvrdit, že je bez chybičky. Na obrazcích hra možná vypadá k světu, ale jakmile uvidíte, jak hra vypadá v pohybu, lehce změníte názor. Pominu-li nepříliš povedenou animaci chůze hlavního hrdiny, poněkud mě zaráží, že je mu dána do vínku schopnost „levitovat“, neboť kolize s některými objekty jsou vyloženě odfláknuté, a tak Honza Majer může kupříkladu chodit po stěně. Abych jen nehanil, všechny lokace jsou zpracovány vcelku slušně a určitě se vám budou líbit, snad jen použité textury by někde mohly být lepší. Jako hlavní hudební motiv byla zvolena skladba od skupiny Mano Negra, která na prvních několik poslechů nezní špatně, ale při delším času stráveném se hrou zevšední a brzy začne lehce prudit, proto si asi ztišíte její hlasitost.

Pomalu jsme se dostali až k závěru. Co dodat? Vše důležité bylo myslím řečeno. I když jsem byl místy ke Chmelnici kritický, domnívám se, že se jedná o hodně zajímavou hru, která bezesporu stojí za pozornost už jen díky neotřelému námětu. Velikost hry navíc není nijak extrémní, takže si ji mohou dopřát úplně všichni. Stahujte!

Pozn.: Pokud byste ve hře zakysli, jistě vám přijde vhod náš návod.
Pozn. 2: Ke hře není přiložen manuál. Najdete jej na domovské stránce.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

61 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 55 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...Najdete na iDNES.cz