Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Classic PuffBOMB - dynamit, dynamit udělá bum

  12:00aktualizováno  12:08
PuffBOMB ve své původní podobě na Plných hrách vyšel již před dvěma lety. Z recenze jste se tehdy dozvěděli hodně o operačním systému Linux, pro nějž hra v jedné z mutací vznikla, tentokrát se však PuffBOMB objevuje s přídomkem Classic.
70

Classic PufBOMB

Platforma: Freeware
Výrobce: Experimental Gameplay

Stáhnout

ClassicPuffBOMBPo tolika recenzích Aleny Varkočkové, by vyzněl můj pokus představit čtenářům projekt Experimental gameplay poněkud trapně. A jestli si nevzpomínáte na žádný úvod recenze, kde by byl představován a přitom patříte k věrným čtenářům našeho serveru, uberte si z prvního slova názvu projektu "Experi" a vyjde vám, co si o vás ostatní asi pomyslí. Druhou variantou je vaše chvályhodná schopnost nezaplňovat paměť zbytečnými informacemi, či fakt, že náležíte spíše k víkendovým hráčům. V tom případě jistě nepohrdnete informací, že do vod internetových stránek projektu EG sdružujícího indie vývojáře všech koutů světa, zabrousí každý recenzent znavený stovkou remakeů Maria, aby s celkem vysokou pravděpodobností stáhnul titul originální, či alespoň kvalitní. Učinil jsem tak i já a poklepal na download hry nesoucí název ClassicPuffBOMB, neboť screeny nevypadaly věru zle a přídomek classic, dával tušit, že se jedná o léty prověřený šlágr.

Můj předpoklad byl správný. Logická oddechovka, v níž máte za úkol pomocí výbušnin odpálit malého křečka na předem stanovené místo levelu, představuje rozhodně tu kvalitnější sortu freeware titulů. V Peru by touto hrou pravda pohrdli. Tamní kuchyně preferuje spíše pečená morčata, než-li křečky. Ostatně, není se zvlášť čemu divit, morče je mnohem vydatnější a masitější. Nám, co se naštěstí můžeme živit i přijatelnější, či alespoň estetičtěji upravenou stravou,je to ale šumafuk. Morče, křeček, nebo hroch, všechno je to jedno, hlavně když to lítá a lítá všechno, co peří má. Občas to ovšem platí i o zvířatech s kožíškem, když je ClassicPuffBOMB podložíte dostatečnou porcí střelného prachu. Není to ale samo sebou, ono takové rozmístění bomb a jejich správné načasování, vyžaduje značnou dávku citu. 

Zpočátku se to zdá jednoduché, jeden křeček, jedna přihrádka, kam ho za pomoci nálože zapasovat a jedna bomba. Počty se však časem mění. Přibývá křečků, přihrádek, bomb, stěn k prorážení, v levelech se objevují nálože předem dané, jež slouží jen k tomu, aby zhatily váš úžasný plán na skórování křečkem přímo do koše a navíc dochází čas. Každé z bomb lze totiž nastavit maximálně devíti sekundové zpoždění a bude se možná divit, občas to téměř nestačí. Celý fígl v podstatě spočívá v tom, položit pod křečka bombu ve správné vzdálenosti, čímž řídíte sílu odpalu a poloze, čímž nastavujete úhel odletu. Při pohazování křečka levelem musíte nadto využívat i samotných stěn k různým odrazům a dost často vás od úspěchu dělí milimetry. Právě tyto milimetrové nuance vám nedovolí od hry vsát, dokud alespoň tenhle level nedokončíte a vůbec docela vás to chytne. Věřte mi.

Vizuálním zpracováním se mi autor rovněž strefil do vkusu. Lehce komiksové pojetí dává hře s takto morbidní tématikou správný nadhled. Sice se nedočkáte více typů prostředí, pro logickou hru je však vzezření vždy až na druhé koleji, proto nelze mít námitek. Tristní je spíše hudební doprovod, který je tak špatný, že ho ani neslyšíte. Rozumějte- chybí. Ono je to s hudbou totiž dost těžké, kde vzít a nekrást, že? ClassicPuffBOMB Přesto je specielně pro tuto hru, pár zvuků jekotu letících křečků poněkud málo. Dokážu si dost dobře představit, jak markantním způsobem by mohl stylový soundtrack posunout procenta v hodnocení.. Na druhou stranu, alespoň se hra vešla do lákavých 1.2 MB. 

Celkem vzato, Mike Kasprzak znovuoživil mimořádně zábavný a hratelný titul nesporných kvalit. Jeho vynovená verze PuffBOMB navíc nabízí spolu s várkou originálních levelů i velmi intuitivní editor, řekl bych jeden z nejlepších jaké jsem zkoušel. Vězte, nemusíte být zrovna fanouškem logických her, aby vás ClassicPuffBOMB chytnul. Z mého hlediska, představuje tento počin hru, jež by se kupř. na Linuxu mohla stát nedílnou složkou záložky ,"Hry", jako u Windows Miny. A to je působivá devíza.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

39 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Témata: Linux

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz