Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Clockwiser - výtečný remake

  12:00aktualizováno  10:04
Potřebujete pořádně procvičit mozkové závity? Pak tu pro vás máme Clockwiser, remake stejnojmenné hry, která vyšla už před šestnácti lety.
80

Clockwiser

Platforma: Freeware
Výrobce: Craig Forrester

Stáhnout

clockwiser1

Původní Clockwiser vydal v roce 1994 Rasputin Software pro stařičkou Amigu a o dnešním remaku Clockwiser může leccos napovědět jeho umístění v soutěži Retro Remakes 2006, kde vybojoval druhé místo. V konkurenci takřka osmdesáti her to není věru špatný výsledek.

V menu si před startem hry můžete vybrat ze čtyřech hlavních levelů, přičemž každý z nich obsahuje mnoho dalších levelů. Pokud zvolíte hned první level, bude vám následně v několika levelech vysvětlen princip Clockwiser. Ten spočívá v posouvání různorodých kvádrů po uzavřené místnosti. Před startem každého levelu vidíte v pravé části hrací plochy předlohu, které máte dosáhnout. V levé části, kde se odehrává vaše snažení, jsou kvádry různě rozházené a vy se tedy musíte chopit díla a poskládat je do kýžené podoby, kterou vidíte napravo. Kvádry jsou rozličné. Od základních po pískovcové, železné, cihlové a mnohé další, přičemž každý kvádr má své clockwiser2specifické vlastnosti, které využijete při sestavování požadované podoby. Také se setkáte s bombami, teleporty nebo diamanty. Kvádry hýbete tak, že na ně nakreslíte uzavřenou obdélníkovou nebo čtvercovou cestu, po které jimi následně pohybujete. Před každým levelem můžete neomezeně dlouhou přemýšlet, jak problém vyřešit, ale jakmile pohnete nějakým z kvádrů, začne se vám odpočítávat časový limit. Také můžete vrátit nějaký nepovedený tah (ale pouze omezené množství) nebo celý level restartovat.

Grafická stránka je s ohledem na retro povahu Clockwiser velmi vydařená. Jednotlivé levely se od sebe barevně odlišují, takže nepřichází po chvilce stereotypní pohled na neustále stejnou grafiku. Velmi pěkně jsou také zpracovány jednotlivé kvádry, které jsou od sebe navíc na první pohled bez problémů rozlišitelné, takžeclockwiser3 nevznikají žádné zmatky. Ve spodní části hrací plochy vidíte ubíhající čas. Hratelnost je ještě lepší než grafika. Čeká na vás hodně přes sto levelů a navíc si můžete další vytvořit v přiloženém editoru. To je jednoznačné plus. Počáteční levely jsou snazšího rázu, postupem času však začne notně přituhovat a budete muset začít opravdu hodně přemýšlet. Ovládání je velmi jednoduché a rychle vám vejde do krve. Navíc je zcela bezproblémové a za celou dobu hraní jsem nenarazil ani na žádnou chybu. Také vhodně zvolená muzika zaslouží pochvalu.

Celkově vzato mne Clockwiser mile překvapil. Disponuje pěknou grafikou, skvělou hratelností, která vydrží velmi dlouho, a také dobrým ozvučením a hudbou. Proto bych Clockwiser doporučil i těm hráčům, kteří nemají remaky příliš v oblibě. Třeba změníte názor.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

24 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz