Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Clouds Kingdom 3 – poslední tečka za Královstvím oblak

  12:00aktualizováno  2:17
Neuběhl ani měsíc a závěrečný díl trilogie Clouds Kingdom spatřil světlo světa. Finální bitva nadchází a pro Sinitha Majhoo není úniku. Je poslední díl série skutečným vyvrcholením? To vám snad prozradí dnešní recenze.
50

Clouds Kingdom 3

Platforma: Freeware
Výrobce: Crobasoft

Stáhnout

Clouds Kingdom 3 Recenze na Clouds Kingdom 1&2 vyšla na Plných hrách relativně nedávno, přesto by mne až tak nepřekvapilo, nezůstala-li by vám zápletka této trilogie živě v paměti. Proto bude slušné říci si na úvod něco k příběhu.

Po dvou letech bojů je váš hrdina JiKah poražen a Sinith Majhoo jej portuje do Království oblak. Putováním skrze portály se dostáváte do různých dimenzí, až nakonec narazíte na tu, v níž se Sinith ukrývá a z níž nemá úniku. Na tu v níž se odehrává závěrečný díl. 
Nezbývá tedy, než s nově zdvojnásobeným počtem životů proskákat a nyní se i probít přímo k němu.
Jestli hra od minula doznala výrazného pokroku pak rozhodně v oblasti vzezření. CK3 sice stále běží na minimalistickém rozlišení 320x240, grafika je však ucelená, stylová, detailní a hlavně hezká. Pozadu nezůstal ani hudební doprovod. Každá ze čtyř kapitol má vlastní podkres, který k ní vskutku sedí a příjemně podtrhuje zážitek ze hry.
Clouds Kingdom 3 Je však ostuda začít kritizováním zpracování, pro plošinovky přece vždy byla a bude zásadní hratelnost.
Nutno uznat, že se autoři skutečně snažili. Vizuální pojetí kapitol drží jednotnost, ale přitom jsou značně odlišné, přechody mezi nimi rozhodně pobaví, ochuzeni navíc nezůstanete ani o obligátní souboje s bossy a různé minihry. Potěšitelná je i možnost poslat své score na stránky Crobasoftu a srovnat tak své herní dovednosti s ostatními hráči, zavděk tomu hra získává určitou znovuhratelnost. Co je však od minula největší inovací, přibyla vlastnost, kterou mám na plošinovkách obzvláště rád a to totiž schopnost učit vaši postavu různým speciálním kombům. S jejch pomocí lze zdolávat doposud nedosažitelné plošiny a téměř tak udat hře nový rozměr. Jedná se o různé dvojskoky, odrážení se od zdí, strnutí ve vzduchu a let z místa, jež do hry vnáší určitou nutnost logicky uvažovat, při odhalování na jakou plošinu je nutno užít které sestavy komb. To vše však za předpokladu, že level stavěl alespoň trochu schopný designer, což se bohužel v případě CK3 nekonalo. Bez použití komb sice levelem neprojdete, ale místa kde která použít jsou naprosto zřejmá a spíše otravují. Vzhledem k tomu, že komba nemůžete používat neomezeně, ale jen v případě, že jejich sloupec dosáhne maxima, zdá se, že mají za úkol spíše udržet vaši postavu o něco déle na plošině s nepřáteli, s kterými jinak prakticky nemáte důvod bojovat. Naprotsto se to totiž nevyplácí. 
Z jakého důvodu? Inu, páni designéři vaši postavu obdařili proklatě krátkou katanou, kterou nepřátelům neuštědříte více jak tři zásshy bez ztráty života. Tento neduh se vzápětí pokusili kompenzovat přítomností vrhacích hvězdic, i jejich kadence je však příliš nízká na to abyste jimi zabili někoho na bližší vzdálenost jak sedmdesát pixelů. Zato vaši nepřátele se v podstatě již od druhé obrazovky pyšní kanóny jejichž salvě nelze uniknout prostým skrčením, o boj s nimi kateanou jr Clouds Kingdom 3 bláhové se pokoušet a tak nezbývá, než tisknout klávesu dvojskoku a držet.. Nejlépe až do konce levelu, který tímto způsobem hry přijde poměrně brzo. 
Designerská neschopnost, či možná jen nezkušenost je patrná na každém kroku. Buď autor nehrál zrovna mnoho plošinovek, nebo si z jejich hraní příliš neodnesl. Buiž ukázkovým příkladem i věc tak prostá a přirozená, že nejslabšího nepřítele nezničíte třemi, ale čtyřmi údery. Vám, na tom možná nepřijde nic až tak ostudného, ale uvidíte sami ve hře jak je to nepřirozené a jak po třetím úderu pouštíte klávesu útoku.. A takto je to bohužel se vším.
Mnohem otřesnější než pár masařek na designu je ovšem množství brouků rozlezlých po zdrojovém kódu. CK3 je kvůli nim téměř nehratelné a já si při náhodných skocích z levelu do levelu několikrát připustil myšlenku, že to čím si musím procházet je možná pouze ukradená alfa verze vypuštěná na síť. Přitom hře chybí jediné – betatesting. Kdyby autoři tolik nespěchali s vydáním a svěřili hru na pár hodin do rukou několika zkušenějších betatesterů, mohlo být výsledného hodnocení o dva stupně vyšší.Takhle mi nezbývá než udělit pětku.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

53 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...Najdete na iDNES.cz