Člověče 3D - první dojmy

  12:00aktualizováno  6. února 7:05
Hráli či hrajete rádi jednu z nejoblíbenějších stolních her, Člověče, nezlob se? Pak vás nepochybně, stejně jako nás, zaujme jeho remake z českých luhů a hájů, který se pomalu ale jistě blíží k dokončení. Vyzkoušeli jsme pro vás exkluzivní betaverzi a přinášíme vám z ní první dojmy!

Člověče 3D
Autor: Newfolder Software
Vyjde: duben 2007
homepage
Clovece  Poměrně neznámý český tým NewFolder Software jsme vám včera představili prostřednictvím zajímavého remaku stolních šachů – Chess 3D. Po jeho vydání koncem minulého roku ovšem autoři neusnuli na vavřínech, ba právě naopak. Momentálně pracují na zajímavě vypadajícím přepracování stolní hry Člověče, nezlob se! Pod názvem Člověče 3D. Poté co se začaly informace kolem hry výrazněji rýsovat, začali jsme pátrat po hratelné betaverzi, z níž bychom vám přinesli první dojmy. A podařilo se!

Lhala bych, kdybych tvrdila, že mě Člověče 3D na první pohled nezaujalo. V aktuálním nudném herním suchu na freeware scéně (alespoň té české) kdy se vyjma úrodných týdnů okolo Becherovky nedočkáme ničeho pořádného, působí Člověče 3D jako zajímavý a dobře zúročený nápad, což nám potvrdila i betaverze. Ta prozatím obsahovala pouze singleplayer část, která ovšem i sama o sobě o finálním obsahu prozradila poměrně mnoho. První zásadní inovací oproti Chess 3D je přítomnost umělé inteligence, která zastane post zbývajících tří hráčů v případě, že jste na počítačové Člověče momentálně sami. Stejně jako u šachů pochopitelně i zde existuje varianta, kterou využijí ti, kdo mají při ruce další známé a to až do čtyř, což je standardní počet hráčů Člověče, nezlob se!. V takovém případě stačí při spuštění hry jednoduše přepnout kýžený počet hráčů z umělé inteligence (mimochodem v celkově třech obtížnostních variacích) na lidského jedince. Přehledné, efektivní, zkrátka dobře vymyšlené. Clovece

Zajímavá grafika
Celkově pozitivní dojmy lze mít i z vizuálního zpracování, které v pohybu vypadá ještě o třídu lépe než na statických obrázcích. Člověče 3D totiž obsahuje povedené animace pohybu postaviček, stejně jako jejich automatický posun po hracím poli či samovolné házení kostkou, která náhodně generuje čísla od jedné do šesti. Celkově tedy hra působí naprosto autenticky a zajímavě.

Lepší než v reálu?
Hodnotit hratelnost už je trochu obtížnější. Přeci jen hraní Člověče, nezlob se na počítači postrádá minimálně polovinu původní atmosféry a herní požitek z toho, kdy se z kamarády usadíte k počítačovému monitoru je nesrovnatelně horší s odpolednem stráveným bez přítomnosti moderní techniky nad klasickou verzí. Na poli počítačovém ale bude Člověče hledat konkurenta poměrně těžko.

Na závěr připojujeme krátký rozhovor s jedním z autorů.

Oproti současné verzi hry, co plánujete do Člověče 3D přidat do vydání?
Největším vylepšením bude bezpochyby multiplayer, na kterém si chceme dát opravdu záležet, nicméně přibývají návrhy na další a další různá vylepšení, a některé nejsou vůbec špatné. Konečná podoba hry je stále částečně otevřena a veškeré nápady na vylepšení vítáme.

Na kdy s vydáním počítáte?
Vydání hry se odhaduje velmi těžko. Práce již není tolik, ale mohou se vyskytnout nepředvídatelné obtíže (škola, lenost,..), které vydání hry značně oddálí. Za předpokladu, že vše půjde jako po másle, počítáme s vydáním někdy v průběhu dubna. Clovece

Jak jste přišli na nápad zpracovat právě tuto deskovou hru a co vás vede k přepracovávání podobných klasik?
V minulosti jsme se jako tým pokoušeli o několik rozsáhlejších projektů, ale vždy jsme si "natloukli ústa":-), a proto jsme se rozhodli vrhnout na jednodušší kousky a postupně přidávat na "obtížnosti".

Jaké programy, technologie využíváte k vývoji hry?
Já, jakožto programátor, pracuji v Microsoft Visual C++ 2005 Express a z knihoven a enginu používám na grafiku Ogre3D (http://www.ogre3d.org/), na zvuk OpenAL (+ wrapper pro Ogre nazvaný OgreAL) a na síťovou hru RakNet (http://www.rakkarsoft.com/). Pokud je mi známo, tak 3D grafici pracují v 3ds Max 8 a 2D grafik v Macromedia Fireworks a Flash. V čem dělá zvukař bohužel nevím.

Autor:

Nejčtenější

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Další z rubriky

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...

Najdete na iDNES.cz