Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Coconut Queen – turistický ráj a rabování

  0:08aktualizováno  0:08
Nenáročná budovatelská strategie, jež nabídne několik hodin příjemné tvorby turistického ráje v kontextu globalizace.
80

Coconut Queen

Platforma: Freeware
Výrobce: iWin

  • Možnost stavět volně
  • Grafika a omáčka obecně
  • Primitivní, leč návykové
  • De facto simulátor vykořisťování domorodců
  • Stále velmi omezená hratelnost

Freeware s přitomným adware (reklamní software)

Stáhnout

Coconut Queen

Jak už je zvykem, vydavatelský web MyPlayCity nám přináší další nenáročnou strategii jménem Coconut Queen od studia iWin. Podobně jako v nedávném Vacation Mogul od stejného dua, i tentokrát máme za úkol stvořit tropické turistické středisko. Coconut Queen se sice nevyhýbá nepříjemně globalizačnímu tématu (hurá, vykácejme celý ostrov v zájmu nových hotelů), hratelností jde ale o významný pokrok vývojářů orientujících se primárně na ženské hráčky.

Coconut Queen

Coconut Queen

Coconut Queen

Coconut Queen

Nač chodit kolem horké kaše – jako řada jiných budovatelských (pseudo)strategií je shora viděný Coconut Queen postaven na těžbě surovin, vydělávání peněz a následné stavbě hotelů, bungalovů, tržnic či dalších institucí oblažujících turisty. To celé probíhá na jedné malé mapě, přičemž každý scénář je omezen na několik úkolů realizovaných v limitu několika minut. Po vítězství se přejde do dalšího scénáře, kde se postup opakuje s tou výjimkou, že hráč získá nové možnosti a tak pořád dokola. Hru doprovází příběh oscilující někde mezi mýdlovou operou a romantickou telenovelou, čas od času navíc dojde na tradiční minihru.

Výše uvedené platí dílem jak pro Vacation Mogul, tak i pro řadu jiných titulů od MyPlayCity. Potud nic nového. Přesto Coconut Queen nabízí jednu podstatnou změnu hratelnosti. Mapa má je nyní totiž větší než velikost jedné obrazovky. Jinými slovy, výhled zabírá rozlehlejší území a stavět lze rovněž libovolně. Může se to zdát jako vymoženost, kterou bral za samozřejmou už Transport Tycoon, u strategií MyPlayCity se ale jedná o revoluční a doposud snad neviděný pokrok.

Na druhou stranu, stále platí to, co už bylo řečeno mnohokrát – celkové vyznění hry má daleko k dokonalosti. Dá se ještě mávnout rukou nad tím, jak přehršle feminní a genderově nevyvážený je příběh i stylizace – story vás automaticky usadí do role ženské královny ostrova obletované maskulinními otroky, kteří vás navíc zbožně uctívají. Nicméně, to souvisí s cílovým publikem a, ruku na srdce, takový Call of Duty nebo Duke Nukem dělají totéž jenom s muži jako zacílenými jedinci.

Daleko otravnější je ovšem poselství Coconut Queen. Ve hře se zcela běžně devastují lány lesů, přičemž jediným cílem tohoto aktu je získat dřevo na nové budovy pro cizáky. Po pětiminutové partičce tak sice splníte požadovanou normu, ale ostrov vypadá jako po aplikaci defoliantů. Nic proti tomu, pokud by se jednalo o alespoň trochu ironický komentář k lidskému ruinování přírody. Hra se nad podobným přístupem ani na sekundu nezamýšlí, ba naopak, ještě ho prezentuje s okouzlujícím sacharinovým sladem. Nemá to daleko k hypotetickému simulátoru vyhlazovacího tábora, který by byl vyveden v grafice Theme Hospital.

Coconut Queen

Coconut Queen

Coconut Queen

Coconut Queen

Pokud vás ale podobné konotace nezatěžují a máte-li zároveň rádi jiné nenáročné tituly, lze Coconut Queen vřele doporučit. Jeho inovace, alespoň co se týče konkurence na poli time managment her, příjemně zahřeje na duši. Nezbývá než doufat, že je to znamení, že ve vzdálené budoucnosti se vývojáři zamyslí i nad tématem svých her.

 

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

40 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...Najdete na iDNES.cz