Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Color Spreading - barevná mánie

  12:00aktualizováno  23. června 11:40
Protože jsme poslední dobou na Plných Hrách tak trochu zanedbávali příznivce logických her, mezi které se ostatně také řadím, pokusíme se to napravit touhle netradiční, skvělou, freewarovou a navíc velice pěknou logikou amerických tvůrců. Máte-li už Tetrisu, Arkanoidu, Dámy nebo čehokoliv jiného po krk, co takhle zkusit něco netradičního?

Color Spreading

Platforma: Freeware
Výrobce: Aldahemic

Stáhnout

Color Spreading

Protože jsem, jak jistě mnozí víte, duše logická, nemohl jsem minout další kvalitní přírůstek do už tak početné rodiny myšlení namáhajících freewarovek. Stejně jako všechny ty skutečné logické perly před ním má i Color Spreading svůj unikátní námět, neotřelé zpracování a zajímavý hudební doprovod. Pojďme si tedy všechny plusy a mínusy další PlnoHerní logiky shrnout hezky jeden po druhém.

Cesta k zaručenému úspěchu u široké hráčské obce je pro většinu logických her složitá a trnitá, nicméně autoři mnohdy zapomínají, které atributy jsou pro nás, hráče, nejdůležitější a to pak ve výsledku jejich jinak nadějnou hru sráží ke dnu. U logické hry je přední zejména originalita nápadu a jeho relativní jednoduchost. Málokdo se vrhne na hraní jakékoliv freewarovky, pokud je podmínkou jejího stoprocentního ovládnutí přelouskání padesátistránkového manuálu. Tuhle podmínku Color Spreading splňuje do puntíku. Váš úkol ve hře je totiž tak jednoduchý, že snad jednodušší není ani pexeso, tetris, arkanoid a podobné nenáročné hříčky. Obvyklé hrací pole je tu rozděleno na čtverečky, které mají v rozích malé barevné tečky (dalo by se říct i kuličky, nicméně to záleží především na Color Spreadingvelikosti vašeho monitoru). S jedinou výjimkou si tak můžete klidně představit třeba šachovnici (pokud samozřejmě nepočítáme fakt, že na šachovnici zpravidla bývají bílá a černá políčka). Na začátku hry je celé hrací pole prázdné, jenom uprostřed je na jednom z čtverců umístěna barevná kulička. Od této chvíle se další průběh hry přesouvá do vašich rukou. V každém jednotlivém tahu můžete posunout kteroukoliv kuličku z hracího pole na jedno ze čtyř polí, se kterými přímo sousedí. Takto uvolněné políčko je posléze neprodleně obsazeno další vynořivší se barevnou kuličkou. Aby byl váš úkol snazší, ukazuje vám hra v pravém sloupci vedle hrací sítě barvu následující barevné kuličky. Cíl hry je na snadě - poskládat co nejvíce kuliček na políčka označené totožnou barvou. S každým takto obsazeným políčkem se na vaše konto připisuje jistý obnos bodů a tak jako jinde i zde platí, že čím víc bodů si vykoledujete, tím lépe.

Z mého popisu to možná není příliš zřejmé, ale ač se hra tváří relativně nevinně a už vůbec ne nijak zákeřně, jde na vyšších úrovních obtížnosti o opravdovou vytuhlou logiku. Jakmile se vám totiž začnou v hracím poli toulat kuličky osmi různých barev, je dost těžké dostat na správné místo i jejich jednotlivé zástupce, natož celé skupiny či dokonce kuličky všechny. Na druhou stranu je ovšem třeba poznamenat, že delší hraní Color Spreadingu je nevyhnutelně spjato s jistou ztrátou motivace k vítězství, případně zisku nejvyššího bodového ohodnocení.

Color Spreading

Po stránce grafického zpracování je hra velice zdařilá, ovšem nedá se říct, že by nějak překračovala současný slušný standard. Animačky pohybujících se kuliček jsou líbivé, nicméně přidání volby jejich rychlosti do menu nastavení pokládám za holou zbytečnost (samozřejmě proti gustu…). Strohou grafiku základního skinu si můžete zpestřit stažením dalších grafických kabátků z webové stránky hry a tímtéž způsobem si můžete také vylepšit grafické vzezření hracích kuliček.

Color Spreading tedy v podstatě není nijak revoluční hrou - to od ní ale ani nikdo nečeká. Mozkové buňky vám vytrénuje perfektně a ačkoliv vás asi nebude bavit do nekonečna, určitě vás potěší volba grafického vzhledu hry a možnost jejich downloadu stejně jako příjemný hudební doprovod a šikovná volba obtížnosti. Takže co takhle zkusit pro změnu něco jiného, než ten ohraný Tetris? Šachy vám tahle freewarovka nenahradí, ale pro krátké zabavení v pracovní době vám ji můžu vřele doporučit.

Autor:Nejčtenější

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...Najdete na iDNES.cz