Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Commander Keen: School's Out! – legenda je zpět

aktualizováno 
Skutečně návrat legendy v její staré podobě? Ano! Stojí ale dnešní hi-res doba ještě o rozpixelovaná dobrodružství Billiho Blaze?
70

Commander Keen: School's Out!

Platforma: Freeware
Výrobce: Roach

  • Věrný remake Commander Keena
  • Obstarožní principy

Stáhnout

keen_01Ještě předtím, než se John D. Carmack a celé ID Software navždy zapsali do análu videoherní zábavy jako tvůrci Dooma, získali si před sedmnácti lety srdce hráčů zapomenutou legendou jménem Commander Keen. Na svou dobu technicky pokročilá arkáda byla jakousi odpovědí na Super Mario Bros. akorát namísto nesympatického fousatého instalatéra v hlavní roli s geniálním osmiletým klukem. A Link Templeton Productions nyní vydávají jakési volné pokračování původní hry.

keen_02Hratelností je Commander Keen: School‘s Out! dvourozměrná akční adventura. Procházíte sérií obrazovek a na každé si musíte otevřít cestu dále tím, že získáte příslušný krystal a odemknete si jím. Poměrně často si sice vystřelíte po nepřátelích, ale zároveň budete muset zapojit i mozek a prostorové vnímání. Každá obrazovka je tak malý rébus sám o sobě. Munice je velmi omezené množství a některé protivníky blasterem navíc pouze dočasně omráčíte. Klíčové je ve hře také skákání pomocí jakési speciální rampy, která vás vymrští vysoko do nebe. Hratelnost Commander Keen: School‘s Out! rozhodně není špatná, avšak je tak trochu poplatná svojí době.

keen_03Nejzásadnějším problémem hry totiž je její historická přesnost. Commander Keen: School‘s Out! nemá žádné savepointy, dokonce je ve hře velmi jednoduché přijít o veškerou munici a uváznout na mrtvém bodě. Je na pováženou, zda-li v roce 2009 funguje hra tak, jako fungovala v roce 1991. Naučit se principům chce od hráče dost obětování a ústupků a jenom vyšší množství zábavně nedesignovaných levelů dělí hru od mnohem nižšího hodnocení. Vzpomenete si na má slova, až po pěti náhodných pokusech doskočit na plošinku zkapete a budete muset celou hru opakovat od začátku.

keen_cameoHra se spouští pod jakousi emulací, takže mnoho hráčů bude zřejmě mít náležité problémy se startem. Popravdě mě více než mírně iritující obtížnost zabavilo čtení si historie původní ságy – a například jsem tak pozvedl obočí nad skutečností, že protagonista Commander Keena je vnuk hlavního hrdiny Wolfsteina 3D, popřípadě mě pobavilo cameo klučiny v Doomovi, jak můžete vidět vedle. Obtížně se mi Commander Keen: School‘s Out! doporučuje mladším hráčům. O to více si jsem ale jistý, že potěší všechny staré herní vlky.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 28 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...Najdete na iDNES.cz