Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Commando – peklo v džungli

  12:00aktualizováno  31. ledna 6:58
Protiteroristické komando zasahuje. A hráč není nikdo jiný, než jeho charismatický, schopný velitel. Celá akce se ovšem pořádně zvrtne – a jediný, kdo může situaci zachránit, bude právě on…

Commando

Platforma: Freeware
Výrobce: Fallen Angel Industries

Stáhnout

CommandoCommando se na první pohled zdá jako nepříliš atraktivní plošinovka v nízkém rozlišení. Pozor ale! Ve skutečnosti se pod jen zdánlivě infantilním zpracováním skrývá propracovaná a navýsost zábavná akce, která navíc disponuje dostatečným arzenálem zbraní a počtem úrovní, aby u sebe hráče udržela po dlouhou dobu. Oč jde. V pěkném intru tvůrci vybalí nepříliš originální děj. Teroristům se podařilo získat jaderné zbraně a je třeba zničit jejich základnu, povraždit jejich vůdce a zničit potenciálně nebezpečný materiál, který nashromáždili. Do akce je vysláno komando speciálních jednotek, podporované ze vzduchu bombardéry – a hráč se chopí role vůdce celé akce. Vše se ale poněkud zvrtne. Jistě, komando rutinně postoupí džunglí až k tajnému skladu teroristické organizace, pak ale dojde k přerušení komunikace a hráč rázem s hrůzou zjistí, že nejenže zůstal uprostřed skladů sám proti všem, ale ke všemu nálet a bombardování začalo dříve, než se plánovalo, a tak mu hrozí, že ho hlavice raket zastihnou ještě v nebezpečném prostoru!

CommandoDramatický děj pokračuje. Je třeba smeknout klobouk před tím, jak atraktivní scénář se podařilo autorům vytvořit. Málokdo by u plošinovky čekal, že se každou chvíli pomocí in-game animace posuně příběh dopředu, u Commanda je to ale naprosto normální. Další parádní věcí je interaktivita prostředí. Co chvíli se stane, že přiletí raketa a zničí oblast dopadu, tankové střely si po svém poradí s mostem, či bombardování "upraví" terén. Druhou ne moc často vídanou věcí je inteligence ostatních členů komanda. Zatímco teroristé jsou standardně blbí a chodí si po nastavených trasách (i když – trefí-li je kulka, otočí se do směru a chvíli tam pátravě střílí), vlastní spolubojovníci postupují dle rozkazů a dokáží poskytnout účinnou pomoc proti nepřátelské palbě. To vše dává hře spolu se slušně vymyšlenými úrovněmi neobvykle silný punc živosti a realističnosti, jakkoliv je to pochopitelně jen skákací akce.

CommandoK mání je hned několik různorodých zbraní, počínaje standardní pistolkou, přes různé kulomety, brokovnici, či sniperskou pušku, taktéž je možné využít služeb tří druhů granátů. To je slušný arzenál, jeho jednotlivé části proti hráči ale používají pochopitelně i teroristé. Ty se dělí na několik druhů právě podle zbraně, kterou nesou, a podle počtu zásahů, které vydrží (ti v kevlarových skafandrech jsou nejtužší). A nezapomnělo se ani na tuhé, nepoddajné bosse.

Jasně, na závěr by to chtělo asi pár kritických slov k vizuální stránce hry. Není to žádný zázrak, co si budeme povídat, ale ve víru akce na to i ten největší kverulant zapomene, zvláště nechá-li se unést variabilní a správně akční rockovou hudbou. Commando je sice možná hra technicky zastaralá, rozhodně se ale jedná o zatraceně zábavnou záležitost – a to je přece to, co rozhoduje, no ne?


Autor:


Témata: Raketa

Nejčtenější

Další z rubriky

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.Najdete na iDNES.cz