Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Continents – vydařená tahová strategie

  12:00aktualizováno  15. srpna 11:57
Continents jsou komplexní tahovou strategií, jež tak trochu připomíná na středověk omezenou Civilizaci. Výtečný herní systém zaručuje dlouhé hodiny zábavy. Povede se získat rozhodující slovo ve světě nabroušených ostří a dvorských intrik?
60

Continents

Platforma: Freeware
Výrobce: Hai Minh Hoang

Stáhnout

ContinentsStrategické hry se ve volně šířitelné oblasti pohříchu velmi často nesou v rovině jednoduchých textovek, kde hráči obchodují stylem skákání mezi čtyřmi místy a porovnávání cen. Nic proti titulům typu Ocean Trade či Seventh Heaven, ale srdce pravověrného stratéga jistě tu a tam zatouží po komplikovanější hře s širšími možnostmi a variabilnější hratelností. Po delší době půstu přichází javovská tahovka Continents. Na první pohled se zdá nenápadná, už na ten druhý se z ní ale klube výtečná středověká variace na Civilization s řadou chytře navržených mechanismů. Základem všeho je boj osmi panovníků na život a na smrt v krajině, kde je už od počátku rozmístěno několik měst. Cílem je získat si co největší převahu, stavět nová města a dobývat cizí, vyrábět bojové jednotky a vynalézat nové technologie. Na nižší rovině pak Continents obsahují mikromanagement měst, bojovou taktiku a starání se o spokojenost obyvatel. Je toho mnoho, přesto pojďme alespoň na chvíli proniknout hlouběji do systému hry.

ContinentsZákladem úspěchu je kvalitní rozvoj měst. Každé z nich je charakterizováno počtem obyvatel, jenž se zvyšuje po naspoření určitého množství jídla. Jednotliví obyvatelé jsou manipulovatelnými položkami. Hráč je musí vyváženě přidělovat buď na farmářské a těžařské práce v terénu (stejně jako v Civilization, těží se ale mnoho různých surovin a na všechny kromě jídla je potřeba specialisty – dřevorubce, kameníka apod.), nebo do zaměstnání v budovách samotného města. To je zpočátku jen jedna konstrukční stavba, kde se produkují kladívka (~ štítky produkce v Civilizaci – základní "surovina" z níž vznikají všechny stavby, vždy je ale třeba dodat ještě určitý obnos kamene, kovu, dřeva apod.). Po vystavění tréninkové budovy pak lze obyčejné vesničany za knihy, jež se právě v této stavbě produkují, a suroviny na výrobu zbraní, přeměnit v bojovníky různého druhu. Zdá se to možná složité, po několika pokusech ale systém správy města pochopí každý. Je vymyšlen chytře, komplexně a přitom je ovládání velmi snadné a přehledné.

ContinentsNa mapě samotné lze zakládat (v dostatečné vzdálenosti od ostatních) nová města, nebo dobývat cizí. Válčení probíhá podobným stylem jako v Civilizaci. Každá jednotka má určitý počet útoků, přičemž ve chvíli, kdy se oboří na jinou, už se šarvátka řeší automaticky a jejím účastníkům dle síly a obrany ubývají životy. K mání jsou jednotky peší s meči a kopími, střelci, rytíři a řada speciálních, které jsou specifikem jednotlivých národů. Ve hře funguje i diplomatický systém, jímž lze domlouvat spojenectví a příměří, AI má ale tendenci často své přátele zrazovat, takže pozor: nic není definitivní. Civilization připomíná i menu výzkumu, kde lze zadat určitou technologii a dle peněz, jež jsou do vývoje investovány, se tu a tam povede přijít s vynálezem a získat bonus pro další tahy. O Continents by se v podobném stylu dalo psát ještě dlouho, ale už je pomalu na čase recenzi uzavřít: snad jsou strategicky pozitivní lidé již dostatečně přesvědčeni, že ačkoliv grafické zpracování je jen lehce pod úrovní Civilizace 2, stojí Continents za důkladné vyzkoušení.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

50 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 35 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...Najdete na iDNES.cz