Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cool Dog - pejsek v roli uklízečky

  12:00aktualizováno  7. prosince 10:13
S blížícími se Vánocemi nastává čas, kdy se většina rodin (zejména pak členové něžného pohlaví) snaží co nejlépe uklidit svůj byteček. I když dnešní hra nebude vůbec vánoční, uklízení se týkat rozhodně bude. Není to zrovna obvyklé, ale právě o smýčení se tu bude starat statečný pejsek a jeho pomocník myšák.

Cool Dog

Platforma: Freeware
Výrobce: Gaboj de Mooij a Mark Overmars

Stáhnout

Že uklízení je nuda, to ví snad každý. Bohužel se tomu ale většina z nás nevyhne a než aby se po několika (tý)dnech ztratila pod kupou nepořádku, radši si ten svůj „kutloch“ uklidí. No a když už toho máte dost, je čas na herní odpočinek. Freewarových her s tématem uklízení asi po světě moc neběhá, a tak jsem rád, že vám mohu představit hru, ve které se nauklízíte až vám z toho půjde hlava kolem. Jedná se totiž o velmi vydařenou akční arkádu, ve které bude vaším úkolem vyčistit všechny plošiny.

Cool DogPo stažení souboru, jehož velikost sahá hluboko pod hranici jednoho megabajtu, budete muset nejprve zaměstnat svůj komprimační prográmek, který vám všechny soubory vypakuje na disk. Ke spuštění budete opět potřebovat program Game Maker. Jakmile už bude vše připraveno, nic nebrání k vytoužené první hře. Po naloadování se ocitáte po grafické stránce v celkem odstrašujícím menu, které zrovna nepatří mezi silné stránky hry. Ale buďme vděční alespoň za něco. Obsahuje známé položky jako Start hry, Nápověda, Nastavení atp. Pro postoupení do prvního kola použijte první položku.

Jak už to bývá u her zvykem, první kolo je vždycky asi nejjednodušší a slouží spíš k tomu, aby si hráč zvykl na prostředí, ovládání hlavní postavičky a hlavně aby věděl, jak úspěšně kolo ukončit a postoupit dále. V dnešní gamesce to také tak funguje. Do hlavní role autor obsadil statečného a nebojácného pejska, kterého doprovází a v práci pomáhá také jeden myšák. S touto dvojkou se budete muset snažit vyčistit celý pokoj (tím je myšlen daný level). Čistíte tu jakési plošiny, po kterých se také pohybujete. O samotný úklid se tu vlastně stará myšák, který se táhne s koštětem a drží se vás stále jako klíště. A kdy poznáte, že je pokoj čistý? Jednak asi tak nějak budete vědět, kterými částmi jste už prošli, co všechno už asi tak máte vyčištěné, no a jednak vám na konec začnou plošiny blikat.

Cool DogV těžších kolech už budete muset bránit nejen sebe, ale také vašeho myšáka. S přibývajícími koly také budou přibývat i oponenti a také se budou hodně měnit a jejich útočné síly se budou zvyšovat. Dávat pozor si tedy budete muset jednak na kočky (zničíte skokem na hlavu), ptáky (neskákat, pouze sestřelovat), roboty, duchy, kaktusy, prostě na všechno, co se vám bude zdát podezřelé. Ke zničení daného objektu vám poslouží vaše vodní pistole, kterou uvedete do provozu stiskem klávesy Ctrl (funguje i mezerník, ale na jeho funkci jsem nějak nemohl přijít:-)). I když je to zbraň vodní, neznamená to, že má nekonečně munice (vody). Její obsah se velmi brzy vyčerpá (záleží na tom, jak často ji budete potřebovat), a proto autor do hry přihodil pár skleniček, které vám ji doplní. Kolik vody ve zbrani ještě máte vám ukazují modré čtverečky vlevo dole.

Kromě všelijakých nástrah (například si dávejte pozor na plošiny, které se propadají) tu ale také můžete narazit na nějaké ty bonusy. Na plošinách se totiž hodně objevují krabice, které když pistolí sestřelíte dolů tak, aby se rozbily (o něco), může se z nich vysypat milé překvapení, které vám přidává body. Mohou to být různá cukrátka (vlastně to ve většině případů jsou). Kromě krabic se tu objevují také skleněná akvária s bonusy nebo třeba barely s hořlavinou, které když se rozbijí, tak mohou zničit i roboty nebo plamenomety. Mezi další pomůcky je nutné třeba jmenovat fotbalový balón, se kterým pejsek může sestřelovat nepřátele nebo včelí úl (včelky ale napadají i vás!). Po několika kolech se dostanete také do bonusového kola, ve kterém můžete získat jeden život navíc.

Cool DogVe vyšších kolech se můžete setkat s obtížnější špínou na zemi (červené barvy), kterou budete muset uklidit výkonnějším vysavačem. Ten si ale někde v kole budete muset najít. Někde se také setkáte s velkými auty, která vám ještě špínu hází na zem, takže se budete muset hodně ohánět. Každé kolo je limitováno, ale nebojte, času máte opravdu hodně. Za zmínku také stojí funkce rychlého ukládání a zase načtení aktuální pozice se vším všudy (body, životy, munice, čas). Tradičně pomocí kláves F5 a F6. Skoro každé kolo obsahuje také obálku s heslem. To pak můžete zapsat v menu do položky Password a rychle se tak přesunout do daného kola (ovšem začínáte od začátku). Pokud ale nebudete zapomínat na quick save, tento doplněk prakticky potřebovat nebudete. Hra obsahuje opravdu velké množství kol, která jsem ani po několika hodinách nebyl schopen projít všechna, takže je jasné, že o zábavu je tu postaráno.

Mrknutím se na okolní obrázky můžete sami posoudit, zda je hra po grafické stránce vyhovující. Já si myslím, že autor na hře docela zapracoval a to nejen po stránce grafické, ale i hudební. Během hraní vás budou doprovázet příjemné melodie, které znáte většinou z předních příček radiových hitparád. S novým kolem přichází nejen nové a hezké prostředí, ale také nové funkce a vychytávky. Myslím si, že se tedy máte na co těšit a stažením nic nezkazíte.

Autor:


Témata: Robot

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Další z rubriky

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...Najdete na iDNES.cz