Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Coolcars – závody na tahy!

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:09
Kdysi dávno, ještě ve školních lavicích základní školy, jsme hráli zajímavou hru. Možná si na ni pamatujete, určitě jste ji hrávali také. Na čtverečkovaném papíře jsme závodili a vypočítávali dráhy svých aut. Byla to docela zábavná hra. Coolcars je jedna z nejlepších her na toto téma! Pojďte zavzpomínat.
40

Coolcars

Platforma: Freeware
Výrobce: To Software

Stáhnout

Coolcars, to je docela zajímavý název. Asi proto jsem si hru stáhnul, aniž bych tušil, oč jde. To jsem ještě ani nevěděl, že s touto hrou propařím s kamarádem půl soboty. Ale co to tu plácám, přejděme rovnou k věci, k recenzi ;-).

CoolcarsPokud si vzpomínáte na starou dobrou hru z čtverečkovaných papírů, určitě nebudete mít problém si představit, na jakém principu Coolcars fungují. Raději to ale osvětlím, co kdyby se tu vyskytl někdo, kdo tu hru nezná? V této hře jde o to, dorazit do cíle dříve než váš kolega, a přitom se ale musíte udržet na silnici, nesmíte se vybourat. Vtip je v tom, že hra je na tahy, a silnice je rozdělena na čtverečky. Princip je takový, že pokud popojedete v prvním kole o jedno políčko vpřed a druhé kolo směr nezměníte, tak se vám zvýší rychlost a můžete popojet o více políček. Problém ale nastává v zatáčce, kam se ohromnou rychlostí vřítíte. To už ale maximálně tak zatočíte o deset stupňů a v obrovské rychlosti narazíte do mantinelu. V Coolcars je tento systém doveden až k naprosté dokonalosti. Na trati jsou například louže, které vás mohou vychýlit ze směru, či způsobit smyk. To jsem ale nezmínil kaluži oleje, tu když projedete před zatáčkou, vězte, že máte po legraci. Terén je zde vůbec hodně variabilní, písek, tráva, asfalt, bahno atd... A na každém povrchu se váš vůz chová jinak.

Grafické zpracování této hry není nic moc skvělého. Grafika bohužel dost zaostává, ale určitě vás neodradí od hraní. Je ošklivá, ale ne odpuzující. Zato design závodišť a drah je skvělý. Spousta skvělých tratí s různými zkratkami, zatáčkami, rovinkami a pastmi čeká pouze na vaše odhrábnutí a projetí. Skvělé jsou rozdvojky. Fakt je bezvadné se oddělit od oponenta, který jede po široké pohodlné silnici, zatímco vy si to sekáte v malých zatáčkách a snažíte se dostat se na silnici dříve než on. Zkratky jsou vůbec velice záludné. Většinou jsou opravdu o dost kratší, ale pravda, jsou tak úzké a plné nástrah, že je někdy možná lepší jet po silnici. Pokud si ale tyto zkratky vychytáte, není co řešit.

CoolcarsMožnosti této hry jsou opravdu nevídané. Můžete hrát až v deseti lidech! A to už je panečku královská zábava! A to ani nemluvím o té tlačenici před počítačem ;-). To ale není všechno. Můžete se totiž rozdělit do týmů, takže můžou třeba jezdit čtyři týmy, dva po čtyřech a jeden po dvou. Opravdu to nemá chybu, už jsem to testoval.

Další vymoženosti. Nevím, jestli to nějak ovlivňuje samotnou jízdu, ale při hře se vám hlásí meteorologická stanice o tom, jaké je počasí. Okruhů je sice hodně, ale může se stát, že za čas omrzí. Od toho tu právě je, pozor, sám velký EDITOR tratí! Ano, opravdu je to tak, můžete si do zblbnutí editovat a tvořit své vlastní skvělé tratě! Editor je opravdu velice intuitivní, a je tam všechno, co je ve hře. Nemusíte se strachovat, že byste byli o něco ochuzeni. Jediné, na co se musíte soustředit, je aby dráha měla nějaký smysl, protože dráha, na které je zatáčka úplně plná olejových skvrn a nedá se projet, je trochu o ničem.

CoolcarsHudba, ba ani zvuky, ve hře bohužel nezvučí. Škoda, mohlo by být docela zajímavé přidat do hry kvičení brzd, náraz do mantinelu, či výbuch. Ale i tak, já vždy prosazuji názor, že u hratelné freeware hry není hudba potřeba. Toto ale neplatí u komerčních projektů, protože mnohdy právě je zachrání soundtrack. Zpět ale k recenzi na Coolcars. Už vlastně ke konci recenze.

Jako vždy, ke konci recenze shrnu všechna fakta a vyřknu svůj verdikt. Tahle hra nemá dobrou grafiku, nezvučí u ní perfektní hudba, ani reálné zvuky. Toto je ale všechno pouze omáčka, která u hry být nemusí. To důležité je hratelnost a tu Coolcars určitě má. Jinak bych u toho nezůstal s kamarádem takovou dobu. Ze začátku každé tratě je to možná trochu ohrané, ale věřte, že jakmile se rozjedete, ruku v ruce se s vaší formulí rozjede i ďábelská hratelnost. Tak na co ještě čekáte? Pokud je vás víc a máte chuť si zahrát něco kvalitního na jednom počítači, neváhejte!

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

49 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz