Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Coolcars – závody na tahy!

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:09
Kdysi dávno, ještě ve školních lavicích základní školy, jsme hráli zajímavou hru. Možná si na ni pamatujete, určitě jste ji hrávali také. Na čtverečkovaném papíře jsme závodili a vypočítávali dráhy svých aut. Byla to docela zábavná hra. Coolcars je jedna z nejlepších her na toto téma! Pojďte zavzpomínat.
40

Coolcars

Platforma: Freeware
Výrobce: To Software

Stáhnout

Coolcars, to je docela zajímavý název. Asi proto jsem si hru stáhnul, aniž bych tušil, oč jde. To jsem ještě ani nevěděl, že s touto hrou propařím s kamarádem půl soboty. Ale co to tu plácám, přejděme rovnou k věci, k recenzi ;-).

CoolcarsPokud si vzpomínáte na starou dobrou hru z čtverečkovaných papírů, určitě nebudete mít problém si představit, na jakém principu Coolcars fungují. Raději to ale osvětlím, co kdyby se tu vyskytl někdo, kdo tu hru nezná? V této hře jde o to, dorazit do cíle dříve než váš kolega, a přitom se ale musíte udržet na silnici, nesmíte se vybourat. Vtip je v tom, že hra je na tahy, a silnice je rozdělena na čtverečky. Princip je takový, že pokud popojedete v prvním kole o jedno políčko vpřed a druhé kolo směr nezměníte, tak se vám zvýší rychlost a můžete popojet o více políček. Problém ale nastává v zatáčce, kam se ohromnou rychlostí vřítíte. To už ale maximálně tak zatočíte o deset stupňů a v obrovské rychlosti narazíte do mantinelu. V Coolcars je tento systém doveden až k naprosté dokonalosti. Na trati jsou například louže, které vás mohou vychýlit ze směru, či způsobit smyk. To jsem ale nezmínil kaluži oleje, tu když projedete před zatáčkou, vězte, že máte po legraci. Terén je zde vůbec hodně variabilní, písek, tráva, asfalt, bahno atd... A na každém povrchu se váš vůz chová jinak.

Grafické zpracování této hry není nic moc skvělého. Grafika bohužel dost zaostává, ale určitě vás neodradí od hraní. Je ošklivá, ale ne odpuzující. Zato design závodišť a drah je skvělý. Spousta skvělých tratí s různými zkratkami, zatáčkami, rovinkami a pastmi čeká pouze na vaše odhrábnutí a projetí. Skvělé jsou rozdvojky. Fakt je bezvadné se oddělit od oponenta, který jede po široké pohodlné silnici, zatímco vy si to sekáte v malých zatáčkách a snažíte se dostat se na silnici dříve než on. Zkratky jsou vůbec velice záludné. Většinou jsou opravdu o dost kratší, ale pravda, jsou tak úzké a plné nástrah, že je někdy možná lepší jet po silnici. Pokud si ale tyto zkratky vychytáte, není co řešit.

CoolcarsMožnosti této hry jsou opravdu nevídané. Můžete hrát až v deseti lidech! A to už je panečku královská zábava! A to ani nemluvím o té tlačenici před počítačem ;-). To ale není všechno. Můžete se totiž rozdělit do týmů, takže můžou třeba jezdit čtyři týmy, dva po čtyřech a jeden po dvou. Opravdu to nemá chybu, už jsem to testoval.

Další vymoženosti. Nevím, jestli to nějak ovlivňuje samotnou jízdu, ale při hře se vám hlásí meteorologická stanice o tom, jaké je počasí. Okruhů je sice hodně, ale může se stát, že za čas omrzí. Od toho tu právě je, pozor, sám velký EDITOR tratí! Ano, opravdu je to tak, můžete si do zblbnutí editovat a tvořit své vlastní skvělé tratě! Editor je opravdu velice intuitivní, a je tam všechno, co je ve hře. Nemusíte se strachovat, že byste byli o něco ochuzeni. Jediné, na co se musíte soustředit, je aby dráha měla nějaký smysl, protože dráha, na které je zatáčka úplně plná olejových skvrn a nedá se projet, je trochu o ničem.

CoolcarsHudba, ba ani zvuky, ve hře bohužel nezvučí. Škoda, mohlo by být docela zajímavé přidat do hry kvičení brzd, náraz do mantinelu, či výbuch. Ale i tak, já vždy prosazuji názor, že u hratelné freeware hry není hudba potřeba. Toto ale neplatí u komerčních projektů, protože mnohdy právě je zachrání soundtrack. Zpět ale k recenzi na Coolcars. Už vlastně ke konci recenze.

Jako vždy, ke konci recenze shrnu všechna fakta a vyřknu svůj verdikt. Tahle hra nemá dobrou grafiku, nezvučí u ní perfektní hudba, ani reálné zvuky. Toto je ale všechno pouze omáčka, která u hry být nemusí. To důležité je hratelnost a tu Coolcars určitě má. Jinak bych u toho nezůstal s kamarádem takovou dobu. Ze začátku každé tratě je to možná trochu ohrané, ale věřte, že jakmile se rozjedete, ruku v ruce se s vaší formulí rozjede i ďábelská hratelnost. Tak na co ještě čekáte? Pokud je vás víc a máte chuť si zahrát něco kvalitního na jednom počítači, neváhejte!

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

49 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů


Nejčtenější

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

miniDooM 2 je klasická řezničina ve 2D, ale neméně skvělá

miniDooM 2

Démoni, tvrdá hudba, motorová pila, plazmová puška, barevné klíče, tajné místnosti… Co ještě se vám vybaví, když se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz