Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cosmic Golf - vesmírná zábava s nádechem fyziky

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 10:46
Různých golfů, ať už normálních či těch mini, jsme měli na Plných Hrách několik. Avšak dovoluji si tvrdit, že to, co vám nabídne dnešní hra jménem Cosmic Golf jsme v jiné podobné hře nezažili a pravděpodobně ani nezažijeme.
70

Cosmic Golf

Platforma: Freeware
Výrobce: Medart

Stáhnout

Cosmic GolfJednoduše geniální nebo spíše geniálně jednoduché? To byla má otázka, kterou jsem si dával při hraní nové české hry Cosmic Golf. Snad proto zapracovala má schopnost asociace a já si vybavil zhruba dva roky starý titul Bridge Builder, který má s dnešní hrou společných několik prvků, ale nepředbíhejme.

Prvním společným jmenovatelem výše zmiňovaného Bridge Builderu a dnešního Cosmic Golfu je, světe div se, fyzika. To je také důvod, proč jsem k této hře zpočátku přistupoval s menší averzí. Možná si říkáte, že ve škole si jí užijete dost a ještě se najdou lidé, kteří ji cpou do her. Ovšem pokud se úspěšně prokoušete nápovědou hry a ovládání se vám vryje pod kůži, zjistíte, že Cosmic Golf je opravdu povedená a chytlavá gameska. Proto vám radím, nenechejte se hrou po několika sekundách, aniž byste věděli, o co jde, příliš odradit, mohli byste toho litovat.

Cosmic GolfCosmic Golf se nejvíce blíží minigolfu a jak je z názvu patrné, celý se odehrává ve vesmíru. Záhy zjistíte, že takováto změna je hodně nevšední a přináší do jinak obyčejné hry nový rozměr. Ovládáte zde jakýsi vesmírný kanón, který může vystřelovat míček a jak asi tušíte, vaším úkolem bude dopravit tento míček do branky. Napsané to zní jednoduše, ale praxe je poněkud jiná. Již první level vám dá trochu zabrat, neboť to není vůbec procházka růžovým sadem. U kanónu totiž musíte nastavit několik parametrů, reprezentovaných hlavně úhly alfa (elevace) a beta (azimut). Vedle toho je také důležitá rychlost střely, protože ta má na výslednou dráhu nemalý vliv.

Průběh každého z dvaceti levelů, které hra obsahuje, je následující. Podíváte se, jaká je skladba úrovně - kde je umístěna branka (branky, v případě, že jich je více) a jaké tu jsou překážky - různé planety s odlišnou přitažlivostí (červená barva) nebo odpudivostí (zelená barva). Poté se vrhnete do poklidného nastavování výše zmíněných položek. Abyste si zbytečně neplýtvali odpaly, můžete si stiskem klávesy TAB nechat zobrazit aktuálně nastaveného dráhu letu a v případě nepřesností (a jakože určitě budou:) můžete doladit další detaily. Celkem lze tuto funkci využít třikrát, poté se už hraje naostro - stiskem mezerníku zahájíte let vašeho míčku a stiskem "<" nebo ">" můžete regulovat jeho rychlost. Ale pozor, vaše palivo je omezené a jakmile vám dojde, letí míček takovou dráhou, jakou jste původně nastavili. Pokud se vám povede skórovat, postupujete dále, pokud nikoliv, máte možnost opakovat svůj pokus.

Cosmic GolfMožná se to nezdá, ale hratelnost je opravdu na vysoké úrovni a pokud hru pochopíte, snadno ji podlehnete. Perfektní výsledný dojem podtrhuje i jednoduchá, leč účelná 3D grafika s možností nechat si zobrazit mřížku pro lepší orientaci. Samozřejmostí je pak plná kontrola nad celým vesmírným prostorem, která je zaručena možností volné rotace a přibližování, protože kamera je hodně flexibilní. Hra neobsahuje žádnou hudbu, pouze několik málo zvuků, ale i přesto bych řekl, že vám ve hře nebude nijak chybět, možná právě naopak, kdyby tu byla, zbytečně by vás rozptylovala a abych byl upřímný, mě osobně při hraní nijak moc nechyběla. Hra sice není tak malá jako Bridge Builder, ale i tak se za svou velikost nemusí stydět, protože i modemáři ji budou mít staženou za několik krátkých minut. A věřte nebo ne, rozhodně to za to stojí!

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

64 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...Najdete na iDNES.cz