Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cosmic Golf - vesmírná zábava s nádechem fyziky

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 10:46
Různých golfů, ať už normálních či těch mini, jsme měli na Plných Hrách několik. Avšak dovoluji si tvrdit, že to, co vám nabídne dnešní hra jménem Cosmic Golf jsme v jiné podobné hře nezažili a pravděpodobně ani nezažijeme.
70

Cosmic Golf

Platforma: Freeware
Výrobce: Medart

Stáhnout

Cosmic GolfJednoduše geniální nebo spíše geniálně jednoduché? To byla má otázka, kterou jsem si dával při hraní nové české hry Cosmic Golf. Snad proto zapracovala má schopnost asociace a já si vybavil zhruba dva roky starý titul Bridge Builder, který má s dnešní hrou společných několik prvků, ale nepředbíhejme.

Prvním společným jmenovatelem výše zmiňovaného Bridge Builderu a dnešního Cosmic Golfu je, světe div se, fyzika. To je také důvod, proč jsem k této hře zpočátku přistupoval s menší averzí. Možná si říkáte, že ve škole si jí užijete dost a ještě se najdou lidé, kteří ji cpou do her. Ovšem pokud se úspěšně prokoušete nápovědou hry a ovládání se vám vryje pod kůži, zjistíte, že Cosmic Golf je opravdu povedená a chytlavá gameska. Proto vám radím, nenechejte se hrou po několika sekundách, aniž byste věděli, o co jde, příliš odradit, mohli byste toho litovat.

Cosmic GolfCosmic Golf se nejvíce blíží minigolfu a jak je z názvu patrné, celý se odehrává ve vesmíru. Záhy zjistíte, že takováto změna je hodně nevšední a přináší do jinak obyčejné hry nový rozměr. Ovládáte zde jakýsi vesmírný kanón, který může vystřelovat míček a jak asi tušíte, vaším úkolem bude dopravit tento míček do branky. Napsané to zní jednoduše, ale praxe je poněkud jiná. Již první level vám dá trochu zabrat, neboť to není vůbec procházka růžovým sadem. U kanónu totiž musíte nastavit několik parametrů, reprezentovaných hlavně úhly alfa (elevace) a beta (azimut). Vedle toho je také důležitá rychlost střely, protože ta má na výslednou dráhu nemalý vliv.

Průběh každého z dvaceti levelů, které hra obsahuje, je následující. Podíváte se, jaká je skladba úrovně - kde je umístěna branka (branky, v případě, že jich je více) a jaké tu jsou překážky - různé planety s odlišnou přitažlivostí (červená barva) nebo odpudivostí (zelená barva). Poté se vrhnete do poklidného nastavování výše zmíněných položek. Abyste si zbytečně neplýtvali odpaly, můžete si stiskem klávesy TAB nechat zobrazit aktuálně nastaveného dráhu letu a v případě nepřesností (a jakože určitě budou:) můžete doladit další detaily. Celkem lze tuto funkci využít třikrát, poté se už hraje naostro - stiskem mezerníku zahájíte let vašeho míčku a stiskem "<" nebo ">" můžete regulovat jeho rychlost. Ale pozor, vaše palivo je omezené a jakmile vám dojde, letí míček takovou dráhou, jakou jste původně nastavili. Pokud se vám povede skórovat, postupujete dále, pokud nikoliv, máte možnost opakovat svůj pokus.

Cosmic GolfMožná se to nezdá, ale hratelnost je opravdu na vysoké úrovni a pokud hru pochopíte, snadno ji podlehnete. Perfektní výsledný dojem podtrhuje i jednoduchá, leč účelná 3D grafika s možností nechat si zobrazit mřížku pro lepší orientaci. Samozřejmostí je pak plná kontrola nad celým vesmírným prostorem, která je zaručena možností volné rotace a přibližování, protože kamera je hodně flexibilní. Hra neobsahuje žádnou hudbu, pouze několik málo zvuků, ale i přesto bych řekl, že vám ve hře nebude nijak chybět, možná právě naopak, kdyby tu byla, zbytečně by vás rozptylovala a abych byl upřímný, mě osobně při hraní nijak moc nechyběla. Hra sice není tak malá jako Bridge Builder, ale i tak se za svou velikost nemusí stydět, protože i modemáři ji budou mít staženou za několik krátkých minut. A věřte nebo ne, rozhodně to za to stojí!

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

64 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...Najdete na iDNES.cz