Coup de Cup – příjemná krátká adventura

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:33
Mystika modrého hrnku v komunitě vývojářů v AGS se projevila i na zápletce dnes recenzované humorné adventury od českých autorů. Povede se vám provést rafinovanou loupež tohoto kultovního předmětu?
60

Coup de Cup

Platforma: Freeware
Výrobce: Jaz & Foz

Stáhnout

Coup de CupKomunita vývojářů v enginu Adventure Game Studio je ze všech podobných zdaleka nejširší. Zahrnuje i některé české autory, jejichž dílem je i dnes recenzovaná adventurka Coup de Cup. Jedná se o projekt určený pro soutěž MAGS. Ta běží již několik let a její pravidla jsou vcelku prostá: během jednoho měsíce musí účastníci vytvořit adventure hru za pomoci AGS, a to dle zadaného tématu. V zadání se objevují požadavky na zápletku, postavy, prostředí, či třeba použité předměty nebo hlášky. Autory předpisů pro jednotlivé měsíce jsou pak vždy ti, kdo se svým projektem uspěli v soutěži předcházející.

Měsíční lhůta není mnoho, také proto většina her, jež se v MAGS objevují, svým rozsahem obsáhne maximálně několik málo obrazovek, pět šest předmětů a miniaturní dějovou zápletku. Čas od času se ale mezi soutěžními hrami objeví titul překvapivě kvalitní – většinou to bývá spíše z hlediska audiovizuálního zpracování, občas i příběhově a hratelností. Slušnou popularitu mezi čtenáři Plných her si například získala dobrodružství sympatického tučňáka Puddyho v Puddy Penguin.

Coup de CupDnešní Coup de Cup od Foze a Jaze je titulem v první řadě velmi stylovým. Jeho zápletka není komplikovaná, nese se ale v nadlehčeném duchu a dokáže příjemně pobavit. Hlavním hrdinou je mladík Mortimer Morgan. Ten se během jedné docela obyčejné snídaně s otcem zaplete do debaty o krizi řemesla, což vyústí až v divokou sázku: Mortimer slibuje, že si při nejbližší společné snídani bude už lít ranní kávu do poněkud exkluzivnějšího nádobíčka: do drahocenného, mystického, kultovního modrého hrnku, jenž je vystavován v místním muzeu vůbec poprvé v historii.

Sázka je přijata, Mortimer se pak navíc ještě zaváže, že celou akci provede beze zbraně a bez pomoci, jen se švýcarským nožem v kapse. A to je velmi důležitá premisa, neboť celá akce se pak nese v ryze kombinačním duchu. Mortimer, potažmo hráč, musí vhodně využívat minimálních zdrojů, poradit si se vstupem do prostor muzea, hlídačem, bezpečnostními kamerami i ochrannou skleněnou kupolí nad samotným hrnkem.

Coup de CupDůležité je, že Mortimer skutečně není typem pro nějaká sofistikovaná loupežná přepadení. A tak ač nakonec přece jen dojde k ne zrovna mírumilovné pacifikaci strážce, celá hra je nenásilná a snaží se ve stylu řady oblíbených filmů vyvolat sympatie k hlavnímu hrdinovi, jakožto mistru svého řemesla, jenž sice nepodniká tak docela legální činy, nicméně řídí se vlastním, v zásadě velmi morálním, kodexem.

U MAGS hry nemůže nikoho překvapit, že obsahuje vlastně jen tři větší lokace, minimum postav a prostou zápletku. Přesto její herní doba není úplně krátká – logické hádanky, které jsou před hráče postaveny, vyžadují sem tam zapojit šedou kůru mozkovou a řešení některých problémů (například oblbnutí bezpečnostní kamery) potěší svou neotřelostí. Coup de CupVelkým kladem Coup de Cup je pak dlouhá a záživná intro sekvence, jež dokáže dostatečně představit hlavního hrdinu a navnadit k samotné herní části, a stejně tak i vydařené outro (jež navíc nešetří ani vtipem, byť úvodní fórek je tak trochu předvídatelný).

Grafické zpracování je taktéž stylizováno, není na něm příliš vidět, že by bylo děláno na rychlo, ale ne každému se musí povětšinou šedivě vybledlé lokace zamlouvat. Proti hudební stránce už však nelze namítat vůbec nic. Závěrečné hodnocení je tak jednoznačně pozitivní: krátká adventurka Coup de Cup má styl, pobaví a zároveň navnadí na případné pokračování (byť autoři momentálně pracují na odlišném projektu).


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 21 čtenářů

Nejčtenější

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Další z rubriky

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz