Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Covert Front - špionka za první světové války v alternativní historii

aktualizováno 
Temná adventura ve flash jádře s tajnou agentkou v hlavní roli. Pokuste se najít zmizelého německého vědce v první epizodě této trilogie.
85

Covert Front

Platforma: Freeware
Výrobce: Arcade Town

  • kvalitní příběh
  • technicky bez kazu
  • příjemně se hraje
  • trošku krátké

Stáhnout

CF_01Epizodické hraní má hned několik pozitiv, ale i negativ. Je to podobné jako u televizních seriálů. Po shlédnutí epizody musíme dlouho čekat, než vyjde další díl, který nás posune v příběhu a můžeme se stavět třeba na hlavu, že chceme znát rozuzlení zapeklité situace na konci zhlédnutého dílu. Na druhou stranu, a to je argument vycházející ze stejných premis, nás takto autoři udržují v nejistotě, napětí a očekávání, což je také prožitek, který se počítá k dobru seriálu či hry. Epizodické vydávání hry, může mít několik důvodů. Rozdělení příběhu na menší úseky může souviset se snahou autorů vypilovat kousky hry k dokonalosti a nebo naopak může souviset s neochotou vývojářů hned se pouštět do rozsáhlejšího dílka a tak raději hru rozdělí na menší kousíčky. Tím získají dostatek času a prostoru a přitom neztratí zvučné jméno značky, jak by se to stalo, kdyby vydávali hru úplně jinou a separátní na předchozím projektu. Autoři Covert Front se dle mého názoru řadí ale do kategorie těch, kteří se pro epizodickou povahu hry rozhodli v důsledku toho, že jim nestačí vydat jen dobrou freewarovku, ale s ohledem na čas strávený vývojem a množství dobře odvedené práce, chtějí aby Covert Front nezapadl jen tak do propadliště průměrných titulů. Svědčí o tom i fakt, že v době vydání této recenze už existuje celá trilogie Covert Front ke stažení na Internetu, takže autoři nejsou žádní "ulejváci".


CF_02Průmyslová revoluce, kterou obyvatelé starého kontinentu zažívali od poloviny do konce 19. století se v příběhu, který vypráví Covert Front udála mnohem dříve. Technický pokrok a samotný proces industrializace vyvrcholil ještě před dosažením roku 1900. Pokrok nabídl vše. Nový styl života, nové uspořádání a vedení zemí, nová technická řešení a také nové problémy. Válka, kterou jsme si dnes zvykli označovat za "první světovou válku", vypukla roku 1901. Nyní se píše rok 1904 a hlavní hrdinka našeho příběhu, tajná špionka Kara se vydává do sídla vědce Karla von Totema, aby se pokusila najít stopy, které jí pomohou zjistit, kde se německý vědec nachází. Tolik k příběhu Covert Front a její alternativní historii, právě před hlavní bránou do domu von Totema totiž začíná hráčovo snažení.


CF_03CF je klasickou adventurní záležitostí viděnou z pohledu hlavní hrdinky (v tomto případě) připomínající způsobem ovládání dnes již asi zapomenutou, ale o to více klasičtější sérii Myst. Základním stavebním kamenem hratelnosti je tak interakce s prostředím, hledáním předmětů a sem tam nějaká ta potěšitelná hádanka. Komu způsobuje blaho rejdění kurzorem po obrazovce ve snaze najít aktivní předmět, je zde doma. Předpokládám ale, že toto je doménou každého milovníka adventur a tak vám nebude ani vadit nepřítomnost rozhovorů. Tedy alespoň v této první epizodě.


CF_04Co rozhodně odlišuje CF od ostatních titulů, je grafické zpracování, které dle obrázků, které by se měly válet někde okolo této recenze, je dosti osobité a v pravdě líbivé. Svým stylem ruční kresby a nádechem se všemi těmi ostrými hranami hra připomíná komixové dobrodružství. Více než to jsem si ale u hraní vzpomněl na krásně strávené chvíle u hraní českého Machinária. Nevím, zda-li to bylo právě zpracováním, nebo podobně svižným hraním a odvíjením příběhu.


CF_05Dle dobrých zásad a zdravého rozumu si odpustím kňouravé rýpání k tomu, že příběh první epizody je takříkajíc "utnut" v nejlepším a že se nedočkáme ani náznaku nějakého rozuzlení. Naproti tomu popotáhnu CF za výborný příběh, skvělé ozvučení a grafické zpracování a bez náznaku škodolibosti zhodnotím tuto první epizodu s ohledem na to, že je dílem z trilogie. Tedy, pokud je i zbytek tak dobrý jako tento díl, pak se nám na síti válí nepovšimnutý adventurní klenot.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

85 %

Hodnocení čtenářů

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz