Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cowtris - jsou veselé, jsou hravé

  12:00aktualizováno  31. srpna 2004 2:01
Šílené i veselé krávy už jsme tu měli, ale hravé krávy - to je opravdová rarita, jakou mohou vymyslet snad jen ve světě freewarových her. Hravost je totiž nemoc, která postihuje všechna plemena krav bez ohledu na místo původu a činí z nich ideální tvary pro hraní dobytčího klonu Tetrisu.
40

Cowtris

Platforma: Freeware
Výrobce: David Glick

Stáhnout

Cowtris

Krávy - jak milí, užiteční a potřební živočichové. Nemyslím teď samozřejmě ty šílené, které už dávno hnijí pod zemským povrchem ani ty druhé šílené, které jakoby se asimilovaly v davu a jimž správné označení zůstalo už jen v přídomku, kterým je titulujeme (jak jinak, za jejich zády :). Nemyslím dokonce ani ty veselé, které na nás vykukují z regálů s mléčnými výrobky a vlastně ani žádné jiné... pouze a jen ty, z kterých se po vhodné úpravě dělají oblíbené cheesburgery, ještě oblíbenější sekaná nebo úplně nejoblíbenější svíčková.

Ač by to ale mohlo vypadat na sympatickou simulaci provozu jatek, tvůrci se tentokrát vyvarovali použití jakéhokoli byť minimálního množství krve a nechali tak virtuální krávy spokojeně žít dál svůj život. Místo toho tato čtyřnohá masivní zvířata přetvořili do podoby tetrisoidních kamenů a připravili je k vhození do onoho legendárního obdélníku, jehož jediným smyslem je umožnit hráči postupnou likvidaci vodorovných řad právě za pomoci seřazování kamenů (krav) padajících v daném pořadí. Ti, kdož slyšeli jeden z povedených vtipů o vojácích (a o tom jak velitel přikazuje svým podřízeným jisté nevšední postoje a následně je shazuje do studny), již určitě ví, o čem mluvím.

V případě krav je to ale všechno o něco složitější a ku prospěchu věci i promyšlenější. Předně - narozdíl od stereotypního prostředí původního Tetrisu i lehce moderního, leč neméně jednotvárného prostředí jeho klonů, se Cowtris liší na první pohled variabilitou jednotlivých kusů dobytka vykreslených na jednotlivých kusech Tetrisu. Tvůrce hrdě tvrdí, že to, na co koukáme jsou skutečná existující plemena a dle jeho slov mají odpovídat i jejich popisky a podobizny. Dá-li se tomu věřit, pak jde o věc veskrze záslužnou a po stránce edukativní rozhodně přínosnou.

Cowtris

Pokud se vrátím k samotné hře, nemohu nepoznamenat, že de facto jediným herním prvkem, který ji odlišuje od původního Tetrisu, jsou ony krávy ztělesňující jednotlivé hrací "kameny". Mírně nepřirozeně působí také "odřezky" těl krav, na něž je po odstranění některého z řádků naskládávána neproniknutelná vrstva dalšího dobytku. Nelze to však autorovi dávat za vinu, protože ošetření něčeho podobného by bylo věcí nadmíru složitou, ne-li nerešitelnou. Musíme se tak spokojit s tím, že na obrazovce občas uzříme krávu, které chybí hlava, tělo či jeho zadní část, kus hrudníku a podobně - po pár momentech si na to ostatně stoprocentně zvyknete.

Technické a zvláště pak grafické zpracování Cowtrisu není ničím světoborným a dokonce ani přesvědčivě nadprůměrným. Grafika je jednoduchá a to pravděpodobně i záměrně, ale snahy tvůrců bohužel vyčpěly na prázdno. Ne vždy totiž platí, že v jednoduchosti je krása - zvláště ne v oblasti, kde technika uráží rok co rok takovou štreku. Hudba je o něco lepší (o zvucích nemluvě), ale i tak pro hudebního fajnšmekra nedostatečná - proč si taky dneska pouštět nepropracované MIDI nahrávky, když existují MP3ky a miliony jiných, perspektivnějších, levnějších a přesvědčivějších formátů.

"Prasárny" si mohou užít i dva hráči zároveň a to na jednom počítači v tzv. split screen módu, kdy obrazovku tvoří dvě totožné strany, každá s jednou hrací plochou. Ovlivnit se přitom dá i to, zda mají zeshora padat oběma hráčům vždy stejně tvarované "krávy". Užitečné je také shazovat krávy manuálně dříve než se dotknou "země". Za každou takto shozenou krávů jste totiž bodově ohodnoceni - a zanedbává se přitom vzdálenost krávy a země, což je extrémně vhodné pro ty, kteří tohle nedokáží odhadnout správné nasměrování kamene/krávy do doby, než se onen kus přiblíží na milimetřík od těch stávajících. Hodně štěstí.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

32 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...Najdete na iDNES.cz