Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crawl připomene staré časy her na hrdiny

  20:00aktualizováno  20:00
Crawl se podobá starým dobrým hrám na hrdiny z vlastního pohledu (tzv. dungeonům) a připomene zapomenuté klasiky herního pravěku. I přes vysokou obtížnost velmi slušně pobaví.
75

Crawl

Platforma: Freeware
Výrobce: JMRante

  • pěkná, minimalistická grafika
  • hudba a měnící se prostředí
  • připomene časy starých her na hrdiny
  • přepísknutá obtížnost

Stáhnout
Crawl

Hra Crawl je zvláštní kombinací několika jinak poměrně odlišných herních žánrů, totiž krokovací hry na hrdiny ve stylu starých dungeonů, průzkumnické adventury a logické hry. To vše v přitažlivém retro kabátě, který připomíná první trojrozměrné hry na hrdiny jako třeba ty ze série Might and Magic.

Hráč se nachází ve snovém světě jako z pohádky. Vše kolem je však skutečně jen sen. V kratičkém úvodu do příběhu je naznačeno, že hrajeme za odborníka na psychologii, který se pomocí pokročilých metod dostává hluboko do mysli pacienta, aby mu ulevil od všech strachů a hrůz. Hráč se může pohybovat jen po čtvercích jako ve hrách na hrdiny z pohledu vlastních očí někdy z počátku devadesátých let.

Crawl

Na první pohled je Crawl, alespoň co se týče vizuálního zpracování, až nápadně podobný Minecraftu. Skutečně, dalo by se říci, že první výjev je skoro totožný: pěkné a pohodové prostředí v retro stylu, zpěv ptáků, zvuk tekoucí vody a šumění stromů ve větru. Na rozdíl od Minecraftu je však Crawl velmi lineární záležitost a nenabízí přílišnou svobodu, maximálně tak dvě až tři ohraničené cesty, kudy se dá vydat.

Crawl

To je zajímavé zvlášť proto, že Crawl si velmi zakládá na prvcích průzkumu okolí. Třebaže není možné se vydat mimo vyznačenou stezku, existuje spousta odboček, na jejichž konci většinou leží truhla s nějakou odměnou.

Tou je buď jeden z fragmentů mysli, které je třeba sbírat a jejichž nalézání tvoří jediný úkol ve hře, nebo život, či nějaká nová schopnost. Těch je celkem devět a v podstatě zastupují cosi jako magii. Pomocí otevření je možné otevírat zamčené truhly a dveře, pomocí "kouzla" blok pak třeba zblokovat blížící se projektil a tak dále.

Crawl

Velkým problémem je vysoká obtížnost. Na neintuitivní ovládání je třeba si zvykat a každá smrt citelně bolí. Zabije vás v podstatě cokoliv a protože počet životů je omezený, máte na celou hru jen několik pokusů. Nehledě na to, že po smrti musíte začínat celou úroveň znovu.

Mnohdy je třeba akci velmi přesně načasovat, jako při uhýbání před smrtícími pastmi, což je mnohdy skoro nemožné. Ale komu vysoká obtížnost nevadí, ten najde ve hře Crawl originální zábavu v pěkném provedení. A navíc je poměrně dlouhá.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

75 %

Hodnocení čtenářů

44 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů


Nejčtenější

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

Další z rubriky

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...Najdete na iDNES.cz