Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crayon Physics Deluxe - papír opět ožívá

  14:28aktualizováno  14:28
Někdo si přečetl název a už stahuje, jiným je třeba osvětlit, že Crayon Physics Deluxe je rozšířená verze jedné z nejoriginálnějších freewarovek, které jsme vám kdy představili.
91

Crayon Physics Deluxe

Platforma: Shareware
Výrobce: Kloonigames

  • originální
  • málo funkcí v shareware verzi

hratelné první dva ostrovy

Stáhnout

Crayon Physics Deluxe 3

Crayon Pyhics Deluxe 1Ano, nemáte vlčí mlhu, hra Crayon Physics u nás vyšla již v roce 2007. Stala se ale tak populární, že autoři zapracovali na kompatibilitě, vytvořili desítky nových levelů, nalepili cenovky a vydali sharewarovou "de luxe" verzi, ze které si první dva ostrovy můžete zahrát na ochutnávku zdarma. Hru bychom mohli trochu drze zařadit ke kategorii fyzikálních simulátorů, ale to by bylo jako nazvat Porsche samohybem. Představte si, že máte k dispozici tužku a papír a prostě si kreslíte, co se vám zlíbí. Objekty ožívají, podle tvaru a velikosti se z nich stávají podložky, závaží na páce, šťouchadla, houpačky atd. Cíl máte v každém levelu stejně jednoduchý: vysbírat pohyblivou kuličkou všechny hvězdičky na ploše. Často jsou na počátku jenom dva podpěrné obláčky, takže si vlastně celou herní plochu musíte nakreslit sami. A je to stále neskutečně zábavné.

Crayon Physics Deluxe 2Levely jsou sdruženy do jednotlivých ostrovů. Na každém je vám představena nějaká nová funkce. První ostrov vás naučí pracovat se základními objekty a pákami, druhý se zaměřuje na složitější stroje a "hejblátka". Pokud jste tak hráli freewarovou verzi, asi budete zklamaní z omezené nabídky. Na druhou stranu je nutno říct, že díky naprosté svobodě můžete každé kolo opakovat milionkrát a stejně bude pořád originální. Jednou si třeba nakreslíte schodiště, jindy lávku, do třetice třeba karikaturu vaší oblíbené paní učitelky stylizovanou do podoby odpalovacího kladiva.

K ovládání Crayon Physics Deluxe vám stačí myš a její tlačítka. Fyzikální engine se chová reálně, i když je vidět určité zjednodušení a kulečník to rozhodně není. Čáry tak nemusí na sebe navazovat s milimetrovou přesností, což by stejně nikdo ani nechtěl. Rýpalové ale díky tomu mohou kreslit objekty, které nejsou úplně košér. Třeba "zaháčkovat" lávky těsně nad vodorovnou plochu a kuličku sem násilně dotlačit, což je jaksi neetické a proti duchu hry. Opačným případem může být "přístup šílence", kdy kreslíte nesmyslné objekty a čekáte jak to dopadne. Crayon Physics Deluxe 3A právě tímto style vám hra připraví nejsilnější herní zážitek. Autoři vám v tom vyhází vstříc formou nekonečného opakování. Jakmile kulička spadne mimo obrazovku, automaticky se vrátí na původní místo, takže si jí nemusíte všímat a v mezičase stavět svoje šílené konstrukce.

Crayon Physics Deluxe se v mnohém neliší od své freewarové verze. Proč taky měnit něco, co atakuje hranice dokonalosti? Pokud vám tato hra učarovala, kupte si plnou verzi namísto zlevněného trička ve výprodeji. Určitě to bude lepší investice.


Crayon Physics Deluxe from Petri Purho on Vimeo.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

91 %

Hodnocení čtenářů

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 116 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz