Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crazy Cows – všechny jsou šílené

  12:00aktualizováno  20. června 10:58
Jistě jste slyšeli, že i v Čechách se rozšířila nemoc šílených krav. Tato hra nemá sice s touto katastrofou žádné větší shody, nebude to nic ve stylu Zastřel si svoji krávu, ale bude se jednat o pěknou akčně-strategickou hru, kde krávy začínají bojovat proti sobě.

Crazy Cows

Platforma: Freeware
Výrobce: Cant Time

Stáhnout

Crazy Cows

Dal bych ruku do ohně, že jste snad všichni, co dnes čtete tuto recenzi, slyšeli o nemoci šílených krav, která se pomalu, ale jistě šíří po celé Evropě. Nedávno dorazila na návštěvu i k nám do Čech, a naši farmáři z toho moc nadšeni nejsou - není se co divit, těžké dny nastávají. No a možná jako parodii, spíše tedy černý humor, se jedna skupinka programátorů pod jménem Cant Time rozhodla, že by mohla vytvořit hru, kde by opravdu krávy, onen smrdící dobytek, začaly dělat stejné věci jako člověk - například válčit. Kdo myslíte, že vyhraje, tým strakatých nebo tým hnědých jalovic? Rozdíl mezi nimi je jenom v barvě a v člověku, který je vede, protože stačí jeden nesprávný manévr a máte o jednu odvážnou hrdinnou jalovičku méně.

Crazy Cows je alespoň dle mého názoru velice neobvyklou a nepochybně zajímavou akčně-strategickou hrou, ve které se vžijete do role vůdce krav, které budete pohledem shora ovládat a manipulovat s nimi. Hra není realtimová, je udělána ve stylu tahovky - táhnete jednou vy, jednou váš nepřítel. S krávou za dobu, než předáte tah, můžete ujít jen určitý počet bodů, sekat mačetou či střílet bambitkou a to všechno pochopitelně také jen omezeně, aby to bylo spravedlivé.

Hru spouštíte normálně .exe souborem. Po spuštění se neukáže bohužel žádné intro ani Crazy Cowspříběh, prostě se jen po obrázku krávy a loga výrobců objeví menu, kde si můžete vybrat z mnoha položek. Žádný help se tu bohužel nenachází, takže se budete muset spolehnout pouze na sebe a na svůj přirozený instinkt, ale před samým spuštěním hry bych vám poradil nastavit si několik malicherných detailů ve složce Controls. Jinak máte na výběr z dvou módů. První – War mode game – je hrou, kde máte mapu vybranou náhodně počítačem. Vaše družstvo je na jedné straně, družstvo nepřítele na druhé straně. Většinou je herní prostředí poseto různými lesíky, vodou, na které je někdy i most (ale protože tam není zábradlí, utopit se můžete dost lehce), a hlavně vyprahlou hnědou udusanou hlínou, která zabírá opravdu největší část mapy.

Takže vy postupujete proti nepříteli, vyhledáváte strategická místa a až se bude protivník blížit, tak se do sebe pustíte. Jsou dva druhy bojovnic. První jsou krávy s bambitkou, které střílí i z delší vzdálenosti na své nepřátele a druzí jsou mnou nazvaní mušketýři, kteří se naopak brání svojí mačetou. Když krávu sejmete, ať nožem či kulkou, tak jí to ubere určité energické číslo, kolik, to záleží třeba na tom, jak je bojovník zraněný, ale většinou jsou ona čísla vybrána spíše náhodně. Kráva má určitý počet energie, který je stále vidět v horním rohu pravého panelu. Ani zásoba střel, které jalovice používají, není bezedná a naplnit prázdný měch můžete, když s ní dojdete na místo, kde se volně povaluje pistolka, tudíž logicky i náboje.

Druhým módem hry je Battle mode game, kde si vyberete mapu a jste přeneseni s několika svými věrnými družkami do vybraného prostředí, kde se máte navzájem zlikvidovat, ono ostatně Crazy Cowsjiný účel než zničení nepřítele ve hře není, ani se nikde neshromažďují archívy, kdo kde a kolik sejmul krav, s žádným High Score se nesetkáte, prostě musíte jen rozmetat nepřítele na cucky.

Po pravé straně obrazovky se nachází panel, který slouží skoro jako menu. Tam si vybíráte, co budete s krávou dělat (pálit na nepřítele, popojít), vidíte aktuální stav možnosti chůze a energii, můžete se kouknout na další informace o ní - to jest, kolik má nábojů, jakou má zbraň apod. Jinak ovládání celé hry je naprosto lehké a primitivní, vystačíte si tentokrát pouze s myší, pomocí ní vykonáváte všechny potřebné úkoly. Hra má neuvěřitelný jeden megabajt, což je nesmírně málo na hru takové zábavy.

Grafika hry je celkem obstojná, i když nějakou vysokou kvalitou se pyšnit nemůže, efekty nejsou téměř žádné. Zato hratelnost je výborná, vynikající, bezchybná a skvělá, u hry dle mého názoru vydržíte až několik hodin, protože se opravdu může svým zpracováním povyšovat, troufám si tvrdit, nad většinu gamesek z Plných her.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz