Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crazy Life - život je mrcha

  12:00aktualizováno  29. srpna 10:31
Hlavní hrdina dnešního freewarového příběhu rozhodně mnoho štěstí nepobral - jednoho krásného dne byl postaven před obrazovky plnou neustále mizících políček a donucen jimi projít. Aby toho nebylo dost, musí při své pouti krom rozpadající se podlahy zároveň utíkat před hnusnými pohybujícími se slizouny.

Crazy Life - život je mrcha

Platforma: Freeware
Výrobce: Leyand

Stáhnout

Už hodně dlouho jsem neměl příležitost zahrát si hru, jejíž název by tak trefně charakterizoval její obsah, jako v případě dnešní logicko-arkádové freewarovky. Její různorodý a velice komplikovaný svět lze totiž s klidem nazvat bláznivým (tedy v angličtině "crazy", pro ty, co při hodinách světového to jazyka obtěžují spolužačky nebo spí pod lavicí).

Crazy Life - život je mrchaPrvní doslova a do písmene bláznivinou je podivné ovládání hlavní postavičky (jež bylo samozřejmě svědomitě svěřeno vám). Po stisku některé ze směrových čipek totiž hlavní hrdina neudělá krok kýženým směrem, ale pouze se natočí a v pohybu je nutné pokračovat dalším stiskem šipky vpřed nebo vzad. Taková kombinace má své výhody i nevýhody - do té druhé skupiny patří především nutnost si na netradiční systém zvykat a také neuvěřitelná neefektivnost, kterou toto řešení přináší. Naopak jeho výhodou je až pozoruhodná praktičnost. Umožňuje vám to totiž velmi přesně svou postavičku navádět a kontrolovat její každičký pohyb - a to je, jak se později ukáže, při hraní Crazy Life jednou z životně důležitých věcí.

Pointa hry je zdánlivě triviální - dostat se z jakéhosi ostrůvku přes různobarevné krychle až k bráně (či spíše dveřím) a zdárně tak ukončit aktuální level (a dostat se do levelu dalšího atd.). První komplikace ovšem nastanou velice záhy. Ony proradné krychle totiž nejsou nijak stabilní a často mají tendenci se rozpadnout. Takový "rozpad" se děje vždy jednou za čas (samozřejmě nanejvýš krátký) a jste na něj chvíli předtím upozornění krátkým poblikáním všech do budoucna odpadnuvších políček. Na jiných místech se v tu dobu naopak objeví políčka jiná, aby tak příliš nenarušila početní rovnováhu. Znamená to, že musíte velice rychle probíhat všemi políčky, nikde se moc dlouho nezastavovat a hlavně dbát na to, abyste se neobjevili v chumlu polí, jež mají být v brzké době poslána na onen svět.

Již tak složitý úkol vám navíc dost ztěžuje fakt, že nejdůležitější pole většinou odpadají co nejčastěji, v co největším počtu a pokud možno tak, aby vám cestu k cíli co nejvíc znepříjemnila. Například když se zrovna nacházíte někde uprostřed levelu, stává se, že odpadne klidně celá střední část (nějakých 4x3 polí) a to tím způsobem, že váš hrdina nemá ani nejmenší šanci se z oné osudové lokality do rozpadu podlahy vyklidit. Často se také stává, že políčka odpadávají napřeskáčku (jako by se rozpadala vždy bílá nebo černá pole šachovnice), a vy tak musíte neustále co nejrychleji, nejpřesněji a nejhbitěji přeskakovat z jednoho místa na druhé, abyste neskončili společně s kachličkami v nedohledné hlubině.

Crazy Life - život je mrcha

Po stránce grafické je Crazy Life hrou velice povedenou. Různorodé a velice nápadité lokace bezesporu zaujmou každého vnímavějšího hráče a totéž platí i o zajímavých zvucích (například výkřik vašeho hrdiny padajícího do nenávratna je opravdu kouzelný). Celá ta senzace se navíc velice svižně hýbe i na slabších počítačích a rozhodně tedy nehrozí, že by se u vás změnila ve slideshow.

Tím hlavním, co vás do hraní Crazy Life vtáhne a na dlouho nepustí, je úžasně chytlavá hratelnost. Neustálé neúspěchy tu narozdíl od jiných her nejsou kvůli odrazování potenciálních hráčů, ale velice efektivně vybuzují u hráčů motivaci po dohrání dalších a dalších levelů, které jsou samozřejmě stále složitější a složitější. Přidávají se pohybující se nepřátelé, ubývají políčka a zrychluje se tempo jejich střídání.

Zejména proto bych ale Crazy Life rozhodně nedoporučoval výbušnějším povahám, u nichž může po pár neúspěšných pokusech po zdolání jednoho ze složitějších levelů dojít k nenadálému záchvatu zuřivosti, jež obvykle potom zle nesou počítačové periferie a komponenty (speciálně pak monitor, který pádu z desátého patra paneláku pravdědpodobně neodolá). Pro všechny ostatní (zvláště pak odpůrce čistě logických freewarovek) může ale Cyber Life být tou pravou volbou nejen pro otestování hbitosti, správného rozhodování a šikovnosti, ale také zabití jednoho z posledních letošních prázdninových odpolední.

Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...Najdete na iDNES.cz