Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crazy Life - život je mrcha

  12:00aktualizováno  29. srpna 10:31
Hlavní hrdina dnešního freewarového příběhu rozhodně mnoho štěstí nepobral - jednoho krásného dne byl postaven před obrazovky plnou neustále mizících políček a donucen jimi projít. Aby toho nebylo dost, musí při své pouti krom rozpadající se podlahy zároveň utíkat před hnusnými pohybujícími se slizouny.

Crazy Life - život je mrcha

Platforma: Freeware
Výrobce: Leyand

Stáhnout

Už hodně dlouho jsem neměl příležitost zahrát si hru, jejíž název by tak trefně charakterizoval její obsah, jako v případě dnešní logicko-arkádové freewarovky. Její různorodý a velice komplikovaný svět lze totiž s klidem nazvat bláznivým (tedy v angličtině "crazy", pro ty, co při hodinách světového to jazyka obtěžují spolužačky nebo spí pod lavicí).

Crazy Life - život je mrchaPrvní doslova a do písmene bláznivinou je podivné ovládání hlavní postavičky (jež bylo samozřejmě svědomitě svěřeno vám). Po stisku některé ze směrových čipek totiž hlavní hrdina neudělá krok kýženým směrem, ale pouze se natočí a v pohybu je nutné pokračovat dalším stiskem šipky vpřed nebo vzad. Taková kombinace má své výhody i nevýhody - do té druhé skupiny patří především nutnost si na netradiční systém zvykat a také neuvěřitelná neefektivnost, kterou toto řešení přináší. Naopak jeho výhodou je až pozoruhodná praktičnost. Umožňuje vám to totiž velmi přesně svou postavičku navádět a kontrolovat její každičký pohyb - a to je, jak se později ukáže, při hraní Crazy Life jednou z životně důležitých věcí.

Pointa hry je zdánlivě triviální - dostat se z jakéhosi ostrůvku přes různobarevné krychle až k bráně (či spíše dveřím) a zdárně tak ukončit aktuální level (a dostat se do levelu dalšího atd.). První komplikace ovšem nastanou velice záhy. Ony proradné krychle totiž nejsou nijak stabilní a často mají tendenci se rozpadnout. Takový "rozpad" se děje vždy jednou za čas (samozřejmě nanejvýš krátký) a jste na něj chvíli předtím upozornění krátkým poblikáním všech do budoucna odpadnuvších políček. Na jiných místech se v tu dobu naopak objeví políčka jiná, aby tak příliš nenarušila početní rovnováhu. Znamená to, že musíte velice rychle probíhat všemi políčky, nikde se moc dlouho nezastavovat a hlavně dbát na to, abyste se neobjevili v chumlu polí, jež mají být v brzké době poslána na onen svět.

Již tak složitý úkol vám navíc dost ztěžuje fakt, že nejdůležitější pole většinou odpadají co nejčastěji, v co největším počtu a pokud možno tak, aby vám cestu k cíli co nejvíc znepříjemnila. Například když se zrovna nacházíte někde uprostřed levelu, stává se, že odpadne klidně celá střední část (nějakých 4x3 polí) a to tím způsobem, že váš hrdina nemá ani nejmenší šanci se z oné osudové lokality do rozpadu podlahy vyklidit. Často se také stává, že políčka odpadávají napřeskáčku (jako by se rozpadala vždy bílá nebo černá pole šachovnice), a vy tak musíte neustále co nejrychleji, nejpřesněji a nejhbitěji přeskakovat z jednoho místa na druhé, abyste neskončili společně s kachličkami v nedohledné hlubině.

Crazy Life - život je mrcha

Po stránce grafické je Crazy Life hrou velice povedenou. Různorodé a velice nápadité lokace bezesporu zaujmou každého vnímavějšího hráče a totéž platí i o zajímavých zvucích (například výkřik vašeho hrdiny padajícího do nenávratna je opravdu kouzelný). Celá ta senzace se navíc velice svižně hýbe i na slabších počítačích a rozhodně tedy nehrozí, že by se u vás změnila ve slideshow.

Tím hlavním, co vás do hraní Crazy Life vtáhne a na dlouho nepustí, je úžasně chytlavá hratelnost. Neustálé neúspěchy tu narozdíl od jiných her nejsou kvůli odrazování potenciálních hráčů, ale velice efektivně vybuzují u hráčů motivaci po dohrání dalších a dalších levelů, které jsou samozřejmě stále složitější a složitější. Přidávají se pohybující se nepřátelé, ubývají políčka a zrychluje se tempo jejich střídání.

Zejména proto bych ale Crazy Life rozhodně nedoporučoval výbušnějším povahám, u nichž může po pár neúspěšných pokusech po zdolání jednoho ze složitějších levelů dojít k nenadálému záchvatu zuřivosti, jež obvykle potom zle nesou počítačové periferie a komponenty (speciálně pak monitor, který pádu z desátého patra paneláku pravdědpodobně neodolá). Pro všechny ostatní (zvláště pak odpůrce čistě logických freewarovek) může ale Cyber Life být tou pravou volbou nejen pro otestování hbitosti, správného rozhodování a šikovnosti, ale také zabití jednoho z posledních letošních prázdninových odpolední.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...Najdete na iDNES.cz