Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crazy Tetris - zábava do kanceláře

  12:00aktualizováno  25. března 8:12
Tetris je notoricky známá hra, která se objevila již v tolika modifikacích, že mnozí předpokládali, že již nic nového nejde vymyslet. A ejhle! Je tu Crazy Tetris, který obsahuje hned tři různé typy her. A musím říct, že titulem „crazy“ se pyšní právem. Nevěříte?

Crazy Tetris

Platforma: Freeware
Výrobce: Astatix Software

Stáhnout

Crazy Tetris

Rusko dala světu hned několik významných věcí. Vedle vodky a matryjošek k nim bezesporu patří i stařičká hra tetris. Ta obsadila všechny možné i nemožné platformy a i zde na Plných hrách najdeme několik jejich zástupců. Jednotlivé druhy se od sebe liší barevností, kvalitou zpracování, hudbou atd. Také původní nápad s pravidelnými kostkami neodolal náporu zlepšovatelů a šťouralů, a tak se objevily verze, kde vám shůry padají různé druhy ovoce nebo zvířátek. A jaká je tedy tato verze tetrisu? Po stránce grafické vám může připadat velmi primitivní, ale ve skutečnosti jí nechybí žádné důležité funkce. Jedním slovem bych řekl, že je „kompaktní“. Použil jsem toto slovo záměrně, stejně jako jsem použil záměrně nadpis. Když si nyní spojíte slova „kompaktní“ a „kancelář“, snadno pochopíte, že Crazy Tetris se perfektně hodí do kanceláře, kdy už jste si poctivě splnili všechny své úkoly, šéf je někde zašitý a vy nemáte co dělat. Hrát nějakou celoobrazovkovou hru s blikající grafikou a zvuky je - obzvláště pokud jsou ve stejné místnosti i další spolupracovníci - velký hazard. Pokud jste zároveň znuděni neustálým hraním karet či odkrýváním min ve Windows, je tato verze pro vás to pravé.

Crazy Tetris

Vysvětlovat pravidla tetrisu je sice nošení dříví do lesa, ale předpokládejme, že jste si právě koupili počítač, nikdy jste neviděli gameboy, nebyli jste v Rusku, nemáte doma žádnou hrací konzolu a slovo tetris považujete za hybrida oktagonu s hexagonem. V klasickém tetrisu vidíte hrací plochu, na které vám shora pomalu padají útvary složené z různých kostek. Vy máte za úkol tyto kostky nasměrovat tak, aby do sebe zapadaly a vytvořily souvislé řady. Vaším úkolem tedy není stavit kostičky na sebe jako ve školce, aby vytvořily co nejvyšší stavbu. Pokud se vám to podaří a vy postavíte svou babylónskou věž až k hornímu okraji obrazovky, prohráváte. Stejná pravidla platí i v Crazy Tetrisu, což jej jistě dostatečně neopravňuje k tomu, aby byl crazy. Tato verze však má tři speciální módy. První je klasický a najdete v něm pravidelné kostky známé i z jiných verzí. Druhý se nazývá Triangularis, což bych volně přeložil jako trojúhelníčkovitý mód. V něm mají kostky jednu nebo více hran úhlopříčně seříznutou přesně v polovině, takže připomínají trojúhelníky. Nemusím snad zvlášť zdůrazňovat, že jejich skládáni je potom mnohem těžší. V tomto móde najdeme i jednu specialitku. Jsou to dynamitky, které nám občas spadnou místo kostek. Ty nám vybourají kostky v okolí dopadu a pomohou tak odstranit části, které jsme špatně poskládali. Poslední mód se jmenuje Crazy a je ze všech nejtěžší. To, co máte za úkol skládat, bych nazval jednotně patvary. Nejenom, že jsou poskládány z šikmo přeříznutých kostiček jako v Triangularis, ale navíc jsou trojúhelníčky vyříznuté i v jednotlivých hranách každé kostky. I zde vám mohou pomoci již jednou zmiňované dynamitky. Osobě, která zbourá alespoň dvacet řad, propůjčuji na dálku dědičný šlechtický titul: „Tetris machr“ a povoluji mu užívat tento titul i na všech vizitkách a dokumentech.

Crazy Tetris

Když hru spustíte, nejprve se vám zobrazí dialog, který vás upozorní na další hry od společnosti, která vyrobila Crazy Tetris. Všechny se nesou v podobném jednoduchém duchu, takže si můžete z jejich homepage stáhnout např. vylepšenou verzi hledače min. Samotná hra se potom otevře v malém okně, které bohužel nemůžete nijak zvětšit (ani zmenšit :-) V jednoduchém menu můžete spustit novou hru nebo nastavit jeden ze tří zmiňovaných módů. Pokud potřebujete na chvilku hraní přerušit, je vám k dispozice Pause. V Options si můžete nastavit směr otáčení kostkami, vypnout či zapnout zvuk a vybrat si jazyk (anglický nebo ruský). Osobně doporučuji ruštinu, protože budete mít alespoň zajímavé menu. Obrázky stejně zůstanou anglické. Hezky zpracovaný je žebříček hráčů s nejvyšším skóre, který vám umožní, abyste mimo své jméno přidali i jednu z 25 přednastavených ikon. Ovládání hry je jednoduché a vystačíte si s klávesami. Šipkami vpravo-vlevo kostku posunujete, šipkou nahoru otáčíte a šipka dolů zrychlí pohyb, pokud jste si už jisti, kam ji zasadíte.

Jak jsem se již v úvodu zmínil, hra je koncipována spíše jako doplněk ke kancelářskému softwaru a klidně by mohla být i trvalou součástí Windows. Pokud si chcete odpočinout a hledáte nenáročnou logickou hru, která může důkladně potrápit vaše mozkové závity, určitě si Crazy Tetris stáhněte. Velikost je opravdu malinká.

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz