Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crimsonland - krvavá lázeň

  12:00aktualizováno  16. listopadu 10:14
Některé hry nemají žádný hlubší smysl, příběh, ani nic podobného zkrátka proto, že to vůbec nepotřebují. Mezi takové projekty patří i akční řežba Crimsonland, která je zábavná i bez promyšleného děje. Stačí jí k tomu jen arsenál efektních zbraní a nekonečná horda slizkých krvelečných monster.

Crimsonland

Platforma: Freeware
Výrobce: 10tons entertainment

Stáhnout

Crimsonland

Většina akčních her na své hráče neklade příliš vysoké nároky. Nejnáročnější duševní činností se stává maximálně tak rozhodování, na kterou příšeru vystřelit dříve. Vlastně jediný důležitý úkol, který hráči musí splnit, je přežít až do konce hry. Crimsonland je ale poněkud odlišný, protože právě takový úkol se vám splnit nepodaří. Vaším cílem se proto stane přežít alespoň co nejdéle.

Po startu hry se objevíte na otevřeném prostranství, ve kterém se můžete relativně volně pohybovat. Zpočátku se nic moc neděje, ale sotva se stačíte rozkoukat, už se k vám zpoza obrazovky blíží ošklivá zelená příšera, o jejíž nepřátelských úmyslech nemusíte mít žádné pochyby. Naštěstí u sebe máte pistoli, a tak jedna dobře mířená rána pošle vetřelce tam, kam patří. Jenže ouha, z několika dalších stran začínají přicházet další monstra. Vypadá to, že tenhle večírek se poněkud protáhne. Příval nepřátelsky naladěných stvoření je čím dál tím větší a začínají se mezi nimi objevovat i skuteční giganti, které není lehké zlikvidovat. Navíc se zdá, že jsou stále rychlejší a vám činí stále větší problémy jim unikat. Jsou jako kobylky, bezohledně spásající vše, na co přijdou. Problém je to, že jediné, na čem si tady mohou široko daleko smlsnout, jste vy.

Crimsonland

Už to trvá několik minut a zdá se to jako věčnost. Zem je prosycena krví a přes mrtvá těla lze jen tu a tam zahlédnout trs trávy. Pomalu vám začíná docházet, že jde o předem prohraný boj. Ačkoliv působíte v řadách nepřátel značné ztráty, nezdá se, že by se situace zlepšovala, právě naopak. Pomalu se smiřujete se smutným faktem, že vám dochází síly. Nicméně je tu jedna věc, která vás ještě před smutným koncem bude hřát – zatím nejvyšší dosažené skóre. Zatím!

Jak jste již jistě pochopili (a jak dokumentují i okolní obrázky), v Crimsonland se krví nijak nešetří. Pokud by ovšem právě tohle bylo jedinou devizou hry, asi by nebylo o co stát. Naštěstí má Crimsonland i mnoho jiných kvalit, mezi kterými vyčnívá povedená grafika, ale především skvělá hratelnost. Ačkoliv jste ve hře během několika málo minut po smrti a pohybujete se ve stále stejném prostředí, je tady několik věcí, které vás budou nutit hrát znovu a znovu. Jednak je to touha překonat svůj dosavadní rekord, ale také velké množství efektních zbraní, které můžete vyzkoušet. Ty se objevují po zabitých monstrech, náhodně v průběhu celé hry. Kromě již zmíněné pistole můžete vyzkoušet několik druhů brokovnic, pušek, samopalů, narazíte také na dva druhy raketometů, ostřelovačku a plamenomet. Každá zbraň má své výhody a nevýhody. Například brokovnice s plazmovým střelivem je sice účinná, ale musí se častěji přebíjet a trvá to znatelně déle než u obyčejné brokovnice. Protože u sebe můžete mít pouze jednu zbraň, měli byste vždy zvážit, zda se vůbec vyplatí sebrat nějakou jinou.

Crimsonland

Kromě zbraní se tu a tam objeví ještě symbol bomby, která po sebrání dokonale pročistí vaše nejbližší okolí. Symbol sněhové vločky zase na chvíli zmrazí všechna monstra a vy je tak můžete snadno zneškodnit. Ani to ale není všechno. V průběhu hry budete získávat zkušenostní body, za které si můžete pořídit nějakou speciální vlastnost, jako je zrychlený běh, rychlejší přebíjení zbraní nebo přesnější střelba. Některé z vlastností, mají magický charakter, takže budete schopni např. zmrazit nepřátelská stvoření nebo je naopak nechat vznítit pouhým pohledem. Využijete i možnost roznášet mor nebo vyzařovat radioaktivitu.

Celou hru vidíte v pohledu seshora, takže máte neustále přehled o situaci, i když ve změti mrtvých těl se tato výhoda občas ztrácí. K čemu by vám ale byl přehled, pokud by vám ruce svazovalo ovládání. To je naštěstí v Crimsonland velice intuitivní. Klávesnicí řídíte pohyb a cíl střelby zaměřujete myší. Pokud navíc zmíním, že zapomenuta nezůstala ani kooperativní hra dvou hráčů, není důvodu proč otálet. Takže na nic nečekejte a vrhněte se do víru bitvy o vlastní život!

Autor:


Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...Najdete na iDNES.cz