Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crossbow Commander - pěkná reklama

  12:00aktualizováno  4. ledna 10:21
Je tomu již nějaký ten pátek, co jsme vám přinesli reklamní hru týmu FireFly, která propagovala tehdy ještě připravovanou strategickou hru Stronghold. Pokračováním povedeného Castle Attack je de facto dnes recenzovaný Crossbow Commander – jedná se totiž o reklamní hru na pokračování Stonghold: Crusader.

Crossbow Commander

Platforma: Freeware
Výrobce: Firefly Studios

Stáhnout

Crossbow CommanderJe tomu již nějaký ten pátek, co jsme vám přinesli reklamní hru týmu FireFly, která propagovala tehdy ještě připravovanou strategickou hru Stronghold. Pokračováním povedeného Castle Attack je de facto dnes recenzovaný Crossbow Commander – jedná se totiž o reklamní hru na pokračování Stonghold: Crusader.

Crossbow Commander je ve své podstatě hra velmi jednoduchá (ostatně – tak už to u freewarovek většinou bývá :o) a podobá se například řadě freewarových simulátorů koulování. Už na začátek si ale musím postěžovat. Je sice hezké, že se autoři nechtěli opičit a namísto pokračování Castle Attack, což byla skvěle vymyšlená hra, raději vyrobili něco úplně nového, ale možná by udělali lépe, kdyby jen nahodili na starou hru nové textury a vypustili ji do světa pod novým názvem. Crossbow Commander – ač pěkný – jim zdaleka takovou čest nedělá.

V po sobě jdoucích úrovních se chopíte trojice střelců s kušemi (do debat o českém překladu anglického crossbowman se raději pouštět nebudeme, nejrůznějších kušníků a jim podobných už tu bylo habaděj). Pravidelně se střídají dvě prostředí, kde je přirozenou hranicí jednou nízká hradba, podruhé řeka. Vaši muži jsou na jedné straně, na druhé se pohybují nepřátelské jednotky a střílí po vás. Cílem pochopitelně není nic jiného, než se jich zbavit. Jak to probíhá?

Crossbow CommanderPomocí myši a nejjednoduššího systému drag & drop pohybujete s jednotlivými střelci, vždy když panáčka chytíte, vidíte před ním tenkou červenou linii ukazující směr, kterým bude střílet, zakončenou rudým kolečkem, které značí maximální dostřel. Zmáčknete-li mezerník, celá trojice (nebo všichni přeživší) vystřelí, načež musí v rychlosti nabít, takže nelze nepřetržitě krosit, jako je tomu zvykem ve vesmírných arkádách.

Každá jednotka, tedy jak vaši střelci, tak soupeři, má nad sebou klasický "life bar", takže na první pohled vidíte, kde jste zasáhli, který z vašich vojáků už má namále a který nepřítel naopak pořád odolává náporu vašich šípů. Vaši kušníci (mám to slovo přece jenom rád :o) se během hry nijak nemění ani nevyvíjí, ale zato potkávají stále silnější nepřátele, které je potřeba zasáhnout stále vícekrát. Navíc si s vámi poradí na menší počet střel, takže si musíte dávat pozor a nevystavovat se zbytečně nebezpečí.

Crossbow CommanderTakhle popsáno to nevypadá zase tak špatně – a ono to ani špatné úplně není – ale tenhle styl hry má jeden problém. Ve skutečnosti jsou tři vojáci v každé úrovni jen tři životy, abyste mohli efektivně využít jejich potenciál a provést nějakou skupinovou spolupráci, museli byste být buď neskutečně rychlý pavouk nebo mít tři myši, čtyři ruce a schopnost velice rychle a efektivně těkat očima. Prakticky vypadá hra tak, že všechny kosíte jen s jedním a ostatní jen na začátku rychle umístíte z dosahu nepřátelských šípů, což je trochu škoda, obzvláště když si vzpomenu na Castle Attack, kde spolupráce celé trojice fungovala mnohem lépe.

Na závěr je dobrým zvykem zmínit se tak trochu o audiovizuálním zpracování, takže to tak udělám i já. Grafika kompletně pochází ze hry Stronghold: Crusader, a tak proti ní nelze takřka nic namítat. Ani to dělat nebudeme a přejdeme rovnou k ozvučení, které je taktéž bezproblémové, jen hudby by mohlo být přeci jen trochu více. Celkově Crossbow Commander není vůbec špatná hra a její stažení mohu doporučit – problém je jediný. Je to dva roky starý Castle Attack, který je co do designu vyřešen mnohem lépe a pro toho, kdo ho zná, může jeho nepřímé pokračování být velkým zklamáním.

Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz