Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crypta – česká elektronická pohádka

  12:00aktualizováno  2. října 2:19
Kvalitní česká textová hra, která zajímavě kombinuje různé herní prvky několika žánrů. Fantasy svět pohádek se vám otevře dokořán a nepustí vás od sebe, dokud ho důkladně neprozkoumáte. Čekají na vás všemožná překvapení, tajemná zákoutí, záhadné bytosti, boje i sbírání dovedností či vlastností.
60

Crypta

Platforma: Freeware
Výrobce: Sosol Interactive

Stáhnout

Crypta Zdařilá a poměrně zajímavá kombinace klasické psací textovky, gamebooku, RPG PC her a dračáku. Tak nějak by se také dala popsat hra Jana Jirkovského & Sosol Interactive nazvaná Crypta, která byla vytvářena v období od října 2001 až do ledna 2004 ve stále oblíbeném programovacím nástroji Turbo Pascal 6.0. Crypta běží v textovém režimu DOSu, podobně jako většina textovek, a je značně rozsáhlá, což samozřejmě potěší. Kdo by hrál krátké textovky, že?

Asi by vás zajímalo, jaký je příběh hry. Cituji přímo z ní:

"Za svého mládí jsi již slýchával mnoho o dracích, kouzelnících, dryádách, vílách, kostlivcích, upírech, spanilých princeznách a zlých a mocných černokněžnících. Ihned po dokončení studia jsi se rozhodl, že se vypravíš na nějaké klasické fantasy dobrodružství...

Jednoho jarního dne přiběhl do města starý a vyděšený muž, který žádal pomoc, protože jeho vesnici postihlo neštěstí. Snad se jí bohové za něco mstili, možná na tu vesnici jen z legrace poslali strašné pohromy, kdo ví. Nikdo tomu starému chlápkovi jménem Talnor nevěřil, jen ty. Pozval jsi ho domů, dal mu najíst a napít a on ti vyprávěl děsivý příběh o tom, co se v jeho domovině 70 mil na sever od tvého bydliště vlastně stalo.

Crypta Jako hlavní hrdina hry jsi sice chvilku váhal, ale nakonec jsi si sbalil potřebné věci a s Talnorem vyrazil na cestu pomoci vesnici."

Máte-li rádi fantasy, pohádky a souboje, je tato hra určena pro vás. Ale zaujme i ostatní hráče. Je to ten typ gamesy, u níž se vy jako hráči snažíte objevovat všechno, co je v ní ukryto, a ve které hledáte místa, která jste ještě nenavštívili, jen pro potěšení projít nejvíce lokací ve hře. Pohádky byly kdysi určeny pro dospělé. Tento fakt také vysvětluje jejich magickou přitažlivost i pro hráče, kteří již dávno přestali být dětmi. Crypta je totiž elektronická pohádka s kouzelnou atmosférou a postavami známými z dětských let. Já u ní strávil přes hodinu a půl a možná bych ji hrál i déle, kdybych se nerozhodl zabít nějakou bezbrannou stařenku. Sice jsem ji pak oloupil o nějaké zlaťáky, ale neužil jsem si jich. Vesničané mě chytili, dali do vězení a o tři dny později mě popravili. Hra po mojí popravě sice skončila, ale já už se těším, až mi někdy zbude trochu času, abych si mohl tuto skvělou pařbu pustit znovu.

Crypta Ve hře je mnoho důležitých vlastností a dovedností, o které se musíte starat a které je možné získat. Všechno souvisí se vším. Když nejíte, ztrácíte životy a naopak. Po každém souboji je nutno se vyléčit. Spánkem získáváte životy i manu. Často musíte používat lahvičky na své vyléčení a podobně. Sbíráte peníze, abyste měli čím platit. Můžete je rozměňovat, můžete za ně nakupovat vylepšení svých vlastností. Prostě je to hra, která vás nepřestane bavit kvůli stereotypu, jak to u mnoha jiných textovek bývá zvykem.

Crypta nejde savovat libovolně, kdy si člověk zamane. Pozice si gamesa ukládá sama v určitých částech hry, tak jak je to řešeno i v mnoha jiných pařbách, včetně videoher. Uložení vám je jen oznámeno.

Stránky hry (a vlastně celého Sosol Interactive) můžete nalézt na www.crypta.tk nebo na www.crypta.mysteria.cz, rozhodně se tam podívejte. A taky si u nás stáhněte hru, stojí za to!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 32 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...Najdete na iDNES.cz