Cube - konečně pořádná 3D akce

  12:00aktualizováno  10:23
V oblasti freewaru začíná růst vážná konkurence i dříve nedotknutelným komerčním titulům typu Quake či Unreal. Důkazem toho je například akční fps Cube, kterou na základě vlastního engine naprogramoval autor s přezdívkou Aardappel. Single- i multiplayeru si v ní užijete do sytosti.

Cube

Platforma: Freeware
Výrobce: Aardappel

Stáhnout

Cube

3D akční střílečky patří, co se freewaru týče, mezi vůbec nejzanedbávanější žánry. Za posledních pár let jsme sice byli svědky několika více či méně úspěšných pokusů o skončení období sucha, nejblíže se však k této metě přiblížil pouze Half-Life mod Counter Strike, který navíc nelze provozovat bez zakoupení samotného Half-Life. Abychom se dostali k myšlence této recenze - je možné, že dosud prázdný trůn krále freewarových first person shooterů už brzy pozná svého nového nabyvatele. Kdo že jím bude? Hra s velejednoduchým názvem - Cube.

Něco jako příběh byste v ní hledali marně. Dokonce i jakékoli hlavní menu tentokrát chybí. Naproti tomu herními módy, různorodými úrovněmi a mnoha nastaveními je akční Cube přímo nabitý. Jeho stroze, leč účelně animované kontextové menu (které v kterýkoli moment hry můžete vyvolat klepnutím na klávesu Escape) umožňuje snadno skákat mezi levely, přepínat single/multiplayer mód, regulovat obtížnost hry i upravovat právě vybranou mapu. Díky tomu, že Cube je vlastně spíš enginem lehce doplněným jednoduchým interfacem, a ne hrou, v níž engine tvoří pouze jednu ze stěžejních částí, nebývají v něm běžné programátorské kiksy typu záseků hlavních protagonistů do zdi, zanořování se příšer do podlahy apod. Velkým otazníkem je pro mě ale důvod, proč některé příšery bojují samy proti sobě a úspěšně vám tak ulehčují práci v jejich vybíjení.

Cube

V jednotlivých lokacích hry (celkem je jich něco kolem dvacítky) se setkáte s několika herními módy. Ty obyčejnější spočívají v jednoduchém vybíjení neobnovujících se nepřátel až do posledního přeživšího kousku, ty obtížnější pak například v neustálém objevování se dalších a dalších oblud (hra tento úkaz připisuje jakési invazi). Ve většině z nich jde ale o naplnění jednoho a téhož cíle - chození a vyvražďování dotěrných nepřátel za současného sbírání všemožných bonusů a add-onů.

Jak jsem naznačil v úvodu, předností této střílečky není jen pohodový mutliplayer mód, umožňující vcelku trvanlivou zábavu pro více hráčů, ale také mód tzv. editační, pomocí něhož můžete upravovat zvolenou úroveň plně podle svého gusta. Přepnout se do něj lze stiskem klávesy "E" a to opět kdykoli v průběhu samotné hry. Několika kliknutími pak můžete například přidávat monstra, odmazávat přebytečné bonusy či rovnou celou úroveň o kousek rozšířit. Editační mód Cube se používá velice snadno a jeho ovládání je takřka intuitivní, takže by neměl činit potíže ani těm z vás, kteří dosud s žádnou podobnou utilitkou nepřišli do styku (nebo přišli a dopadlo to katastrofálně).

Cube

Zatím jsem při popisu akční střílečky Cube nešetřil chválou, takže se alespoň formálně na chvíli přesuňme do oblasti jejích negativ. K těm nejpodstatnějším patří pravděpodobně její nepříliš vábná grafická stránka. Chápu, že od freewarovky rozkládající se na pouhých šesti megabytech nelze čekat žádné zázraky, ale na druhou stranu jsem zastáncem názoru, že když už člověk něco dělá, měl by to dělat pořádně a od svého cíle neustupovat. Totéž platí i o zbylých částech technického zpracování Cube - hudbě a zvucích, s nimiž se programátoři taktéž příliš nepatlali.

Co jsou ale tato nicotná negativa v porovnání s tunami předností, již tvůrci Cube příliš nevyzdvihují, a které přesto patří mezi to nejlepší, co současná freewarová tvorba nabízí? Proto máte-li k zběsilému vyvražďování 3D monster alespoň trošičku vřelý vztah, měli byste Cube přinejmenším zkusit. A pokud ne, zkuste Cube stejně - třeba freewarovým 3D střílečkám konečně přijdete na chuť.

Autor:

Nejčtenější

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Najdete na iDNES.cz