Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cultivation - vstávej semínko, holala!

  12:00aktualizováno  1:53
Originální sociální simulátor, v němž se utkají o přežití zahradníci na malém ostrově. Pěstují plodiny, vyměňují si ovoce a jinak interagují. Kdo se nepřizpůsobí, stane se obětí evoluce.
80

Cultivation

Platforma:
Výrobce: Jason Rohrer

Stáhnout

CultivationKdyž jsem poprvé spustil Cultivation, nestačil jsem se divit. Aniž bych cokoliv udělal, kolem mě se hemžily malé potvůrky, rozrůstala se ďábelská vegetace, která dávala tušit, že za ní nestojí žádné předem dané grafické ztvárnění. A pak jsem z ničeho nic zemřel... Rád dávám na první dojem, a po postupném pronikání do tajů hry se mi potvrdilo, že se zástup originálních freewareovek rozšíří o nového člena.

Přestože se hra tváří jako strategie, jde především o simulátor, který bych bez mrknutí oka zařadil do kategorie sociálních. Dokáže totiž v hráči vyvolat podobné pocity jako The Sims a bez interakce s dalšími postavičkami budete hrát maximálně několik minut. Komunikace s ostatními má jednoduchá pravidla. Musíte s někým spojit, abyste nebyli osamoceni. Jen tak si zajistíte novou generaci, která vás v případě smrti ochrání od vyhynutí.

CultivationNevím, zda autoři viděli filmovou parodii Evoluce, ale podařilo se jim vytvořit stejně legračně vypadající ekosystém. Celá hra je situována na ostrov obklopený vodou. Po něm se pohybuje několik potvůrek s funkcí zahradníka, nejblíže z živočišné říše mají asi k trilobitům, na zadečku nosí zásobárnu na ovoce. Principem hry je vytyčit si na ostrůvku oblast, v níž pěstujete plodiny. Zasadíte několik semínek, nosíte vodu a staráte se o ně, dokud nevykvetou a nezačnou plodit. Poté sbíráte zralé ovoce, procházíte ostrov, měníte jednotlivé druhy s dalšími zahradníky, snažíte se udržet v optimální kondici, pro niž je nejdůležitější rozmanitá skladba. Můžete se také skamarádit s jiným zahradníkem a zplodit potomstvo. Úkolem je otevřít všechny prstencové teleporty, jež vám otevřou bránu k nesmrtelnosti. Je jasné, že bez potomstva se to nepodaří.

CultivationGenialita Cultivation leží v náhodném generování všech dějů. Mnohdy máte pocit, že hrajete v multiplayeru. Každá hra je proto jiná, takže se nedostavuje pocit stereotypnosti. Máte nespočet strategií, podobně jako v Black&White můžete působit zlo a trávit cizí kytky nebo čile podporovat své sousedy. Stejně nepředvídatelná je i grafika, kytky mají rozličné tvary, některé rostou lépe, jiné musíte opakovaně zavlažovat. K ovládání si vystačíte jen s myší, klikáním posíláte svého zahradníka na určitá místa a z nabídky po okraji obrazovky vybíráte příkazy. Vizuální zpracování je opravdu velmi originální a zavání surrealismem - spousta barviček, práce s průhledností, zjednodušení tvarů. Výtku bych měl jen ke zpracování tlačítek a popisků, jež jsou velmi nepřehledné a působí značně amatérsky. Cultivation je multiplatformní hra s minimálními nároky a příjemnou velikostí 1 MB, která tomuto originálním dílku přidává punc kvality. 

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

51 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...Najdete na iDNES.cz