Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cyberpunk 3776 je éterická, zasněná a dost jiná retro arkáda

  12:00aktualizováno  12:00
Melancholické barvy a desítky nepřátel halí zničenou planetu Zemi do smutných obrazů. V této hře, která si na rozdíl od jí podobných nepotrpí na pompéznost a efektní triky, se vám dostane syrového retro zážitku, ovšem s puncem stylu a originality.
85

Cyberpunk 3776

Platforma: Freeware
Výrobce: Peter Hann

  • smutná a éterická atmosféra
  • jednoduchá hratelnost, vysoká obtížnost
  • hra si jde proti proudu a módním trendům
  • asi jako u všech her tohoto druhu, náplň misí se brzy opakuje
  • kolísavá obtížnost (ale to záleží spíš na schopnostech hráče)

Stáhnout

Cyberpunk 3776 | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Cyberpunk 3776

Cyberpunk 3776 jde tak trochu proti proudu. Místo složitých mechanik představuje to nejjednodušší z horizontálních retro stříleček, místo nabušeného hrdiny pilota hrajeme za člověka sklíčeného depresí a otázkami, a ještě nesází na efektní grafiku, ale melancholicky zamlženou atmosféru zpustošené Země. A přesto jí to vychází. Byla by chyba minout tenhle prototyp, který díky komunitnímu financování ožil v plnohodnotnou komerční hru.

Cyberpunk 3776

Retro může vypadat i jinak než úplně retro. Divná věta, ale začne dávat smysl. Takzvaných horizontálních arkád jsme viděli desítky, snad stovky. Většina se hraje a vypadá, jakoby je někdo uvařil podle sto let staré kuchařky bez čehokoliv navíc. Bezmyšlenkovitě a bez nápadu. Cyberpunk 3776 je trochu jiný. Bere si totiž jen to nejzákladnější, co žánr nabízí a na nějaké pompéznosti kolem z vysoka kašle. Je to tak trochu rebel, zločinec, kterému jeho zločin prochází.

Cyberpunk 3776

Ovšem, není to vůbec na škodu. Zatímco u jiných podobných titulů je kvalita hry posuzována podle počtu barevných explozí za vteřinu, zde je to jinak. Explozí je nějak málo, jsou zamlžené, zašedlé a zahalené do smutně působící všudypřítomné mlhy.

A tak je to se vším. Příběh depresemi zničeného pilota, který prohrál válku o záchranu matičky Země, je vyprávěný během samotné akce, jako byste četli deník, nebo dopis na rozloučenou před sebevraždou. Hlas i zvuky jsou ztlumené a hnané přes filtr tak, že působí vzdáleně a rezonují ještě chvíli, než hrdina domluví nebo stíhačka vybuchne.

Cyberpunk 3776

Ani s hraním to není podobné jako jinde. Zde ve druhé misi zkrátka nenajdete vylepšení, které z vaší lodě udělá létající monstrum a generátor efektů á la disco, které střílí pestrobarevné lasery a rakety do všech směrů kolem sebe. Máte jen jeden typ útoků a ten se mění snad jen v kadenci a vždy střílíte před sebe.

Cyberpunk 3776

Nesmíte ale střílet moc dlouho, protože pak se přehřejete a jste zranitelní, čehož nepřátelé využijí svým agresivnějším chováním. Pár zásahů sice vydržíte, ale lepší je zapnout si štíty. Ty se musí dobíjet, ale na několik vteřin vám dají pocit relativního bezpečí.

Cyberpunk 3776

Na konci mise čeká obvykle boss, který je dost tuhý, ale není potřeba vymýšlet kdovíjak divokou taktiku k jeho udolání. Stačí střílet s rozumem, vyhýbat se palbě a nenechat přehřát zbraně. Za nasbírané body si vylepšíte jednu z vlastností lodě (rychlost, obrana, štíty, nižší generování tepla) a jde se dál. A to je všechno.

Cyberpunk 3776 si nepotrpí na nějaká super duper udělátka, ozdoby a zbytečné pitomosti, které by zde byly jen proto, aby byly. Je to čistá, obtížná a zamyšlená arkáda s dost syrovým, ale originálním přístupem k jinak profláknutému žánru.

Zde, pod odkazem na Indie DB si můžete stáhnout verzi hry pro Mac OS.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

85 %

Hodnocení čtenářů

0 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 0 čtenářů

Témata: Země (planeta)

Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz