Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Czech soccer manager 2001 - fotbal?

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:07
Neuvažovali jste někdy nad tím, jaké by to mohlo být, kdybyste byli manažerem nějakého fotbalového mužstva, ať už českého nebo zahraničního? Právě teď máte šanci si to zkusit, protože Petr Vašíček a jeho tým pro nás připravili skvělý manažer, u kterého se pobaví opravdu každý, byť nepatří mezi nejvášnivější fotbalové fanoušky.
70

Czech Soccer Manager

Platforma: Freeware

Stáhnout

Czech Soccer Manager Freewarové fotbalové manažery se na internetu jen tak nevidí a ještě k tomu všechny ty, co jsem hrál, nikdy dvakrát za moc nestály, takže jsem se jim i obloukem vyhýbal. Konec konců ty, co by se mi možná přece jen líbily, však pocházely většinou z německy mluvících zemích a mé znalosti tohoto jazyka jsou bohužel minimální. Nevím jakým zázrakem se mi však jednoho dne podařilo najít skvělé stránky Petra Vašíčka a jeho týmu, kde jsem se značnou nedůvěrou stáhl Czech soccer manager, který mě později tak chytl. A věřte, i když nepatřím k těm zběsilým fotbalovým fanouškům, přesto jsem si tuto hru s radostí zahrál a výtečně jsem se u ní pobavil.

Poté, co projdete pěknou instalací a budete se chtít dát do hry, vyskočí před vás tabulka s upozorněním. Petr Vašíček zde ve stručnosti říká, že všechny symboly, znaky a spousta fotek jsou použity bez svolení jejich pravých autorů a vlastníků, a že pokud by měla hra být se všemi povoleními, rozhodně by nemohla být freeware. Jestliže jste toto vyhlášení vzali na vědomí, můžete se vrhnout dál do hry. V menu toho dneska moc k nastavování nenajdete, vlastně máte tu jen tři volby – Začni, načti nebo skonči. Žádnou uloženou pozici z dřívějška zatím nemáme, takže nám nic nebrání začít novou hru.

Czech Soccer Manager Teď se ocitneme ve výběru mužstva, jehož budete v budoucnu manažerem. A na výběr toho máme skutečně dost. Sestavy jsou i dost aktuální, protože hra byla vytvořena v tomto roce, a i kdyby vypadala úplně jinak, na oficiálních stránkách jsou stále ke stahování patche, které doladí sestavy podle dnešní podoby. Na výběr máte týmy z deseti zemí světa. Volit můžete ze sestav České nebo Slovenské republiky, Velké Británie, Německa, Rakouska a spousty dalších států, u některých jsou kromě týmů první ligy také týmy druhé ligy, a u každé země máte k dispozici vždy kolem deseti a více týmů. Ty si potom můžete ještě důkladně prohlížet, podívat se, jací hráči jsou v sestavě a na detaily k nim – formu, zdraví, fyzickou či technickou známku, věk a další podrobnosti, to vše si můžete ověřit. Až si vyberete svůj tým, můžete konečně jít budovat svou kariéru manažera fotbalového mužstva.

Manažer ale má více povinností, než jste si možná mysleli. Musí sledovat nejen váš tým, ale starat se i o celý další fotbalový svět, prověřovat a zkoumat cizí sestavy a strategie, kupovat nějaké české nebo evropské hráče, pokud cítí, že s dosavadním týmem nestačí, přibírat do týmu dorostence, pokud nechce nové kupovat a má své zraněné, kontrolovat svůj stadion, udržovat tribunu i kvalitu trávníku, starat se o své sponzory nebo prohlížet kalendáře zápasů. Dále odmítat či nabízet k prodeji své hráče, aby měla pokladna z čeho vyplácet mzdy, přijímat či nabízet přátelská utkání a spoustu dalších věcí. Ale to je jenom začátek. Tohle všechno se dělá v čase mimo zápasy, ale samotný zápas je pro něj ještě mnohem náročnější.

Czech Soccer Manager Při zápase si zvolíte, zda budete sledovat zápas s titulky nebo bez. Já osobně bych vám doporučil s titulky, je to sice delší, ale zato mnohem realističtější. Na počítadle ubíhají minuty opravdu nevšední rychlostí, ale jak se stane nějaká šance, časoměřič se zastaví a spustí se povídání, kdo se dostává k bráně, který hráč ho blokuje a další a další detaily. Nakonec to často skončí žlutou kartou a pro někoho někdy dokonce i červenou. A pokud je rozhodčí pořádně rozezlen, může to skončit i pokutovým kopem. Góly padají skutečně jen výjimečně.

Řídit zápasy zkrátka není nic lehkého. Musíte upravovat sestavu, střídat hráče, měnit strategii, zvyšovat či snižovat útočnost a starat se o kupu dalších věcí. Pokud už prohráváte, musíte nasadit nejlepší hráče do hry a nebo zvolit maximální útočnost, a třeba to vyjde. Zkrátka nic jednoduchého a tahle hra není jenom pro příznivce fotbalu, ale i pro strategiky, kteří se v této hře opravdu vyžijí.

Grafika v Czech soccer manageru pochopitelně není skoro žádná. Ale vězte, že manažer sám o sobě je zpracován velice pěkně a vkusně s fotbalovými motivy a mnoha dalšími pěknými fotkami. Bohužel hra nemá žádný hudební ani zvukový doprovod, což mě docela zamrzelo a považuji to za jeden z hlavních nedostatků, avšak myslím si, že se dá s přimhouřením levého oka přehlédnout, protože jinak je hra opravdu výtečná. Vězte, že lepší český freewarový manažer rozhodně nenajdete, a myslím si, že ve světě by se také hledalo zbytečně.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1275 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...Najdete na iDNES.cz