Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Czech Soccer Manager 2002

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 2:28
České freewarové hry nepatří už hodně dlouhou dobu ve světě k popelkám. Přispěla k tomu krom Becherovky také skupina okolo Petra Vašíčka, která každý rok vydává novou verzi manažeru nejen české ligy CSM. Poslední verze se objevila nedávno, my ji pro vás ale i tak stihli přes Vánoce poctivě propařit a ohodnotit.
80

Czech Soccer Manager 2002

Platforma: Freeware

Stáhnout

CSM 2002 Petr Vašíček a další lidé, kteří se na Czech Soccer Manageru podílejí, odvedli opět dobrou práci. Tak by bylo možné zhodnotit ve stručnosti jejich nový příspěvek k pařanskému blahu v krajích českých. To by vám ale asi nestačilo a navíc mnozí z vás asi nehráli předchozí díly hry, takže bude lepší, když si nový přírůstek do galerie těch nejzábavnějších, nepropracovanějších a nejtrvanlivějších freeware her probereme trochu podrobněji.

V CSM se nestanete ničím jiným, nežli trenérem fotbalového klubu. Na výběr máte pochopitelně 1. a 2. Gambrinus ligu v ČR, dále můžete trénovat na Slovensku, v Polsku, v Německu (1. i 2. Bundesliga), v Anglii (Premiere League i druhá liga), ve Skotsku, v Itálii, ve Španělsku, ve Francii, v Holandsku a v Rusku. Navíc pro účely pohárů je zpracována i řada klubů z jiných evropských zemí a počítá se i s reprezentací.

Dejme tomu, že si vyberete klub. Tak třeba taková Sparta. Na začátku sezóny dostanete od vedení určitý cíl. Pro Spartu je to postup do druhé fáze Ligy mistrů a vítězství v domácí soutěži. Globálně se ho budete snažit splnit, když se vám to povede nebo dosáhnete alespoň trochu slušných výsledků, zůstanete u týmu a třeba dostanete i nabídku odněkud ze zahraničí.

CSM 2002V průběhu sezóny budete fungovat tak trochu jako manažer – budete domlouvat přátelské zápasy, starat se o stadion (rozšiřovat tribuny, zlepšova podmínky pro diváky, určovat cenu vstupenek apod.) a obchodovat s hráči (každý má svoji orientační cenu podle schopností, ale je-li oporou týmu, tak snadno ho nezískáte, důležitý je i věk, délka smlouvy a další faktory). Zároveň budete fungovat trochu jako trenér – před každým zápasem vyberete z širšího kádru jedenáctku, která půjde na hřiště, její rozestavení, kdo bude kopat jaké standardní situace, jakým stylem se bude hrát, určíte náhradníky a pak sledujete zápas a v případě potřeby měníte styl hry a střídáte.

Musíte brát ohled na finanční stránku věci. Každý klub má určitý rozpočet, do něj v průběhu sezóny plynou peníze za lístky a bonusy za účast v evropských pohárech (to je dobré i proto, že můžete dát vyšší cenu a přesto přijde spousta lidí kvůli atraktivitě soupeřů), popřípadě prodej hráčů, naopak odčítá se za platy a další výdaje nutné pro chod klubu.

Hra věrně simuluje kolotoč zápasů během sezóny. Nejprve si otestujete své hráče v až pěti přípravných zápasech, pak už zároveň hrajete ligu, domácí pohár a evropské soutěže. Čas od času nastane reprezentační přestávka, někteří vaši hráči mohou být nominováni, ale jinak do zápasů týmu ČR (či jiného) zasáhnout nemůžete. CSM 2002 Hraje-li stále stejná jedenáctka, brzy začne být unavena (i kdyby to byli bratři Klapzubové), a tak je dobré mít v záloze dostatečně dobré náhradníky, kteří vaše hvězdy zastoupí a dovolí jim si odpočinout. Čas od času dostanou vaši hráči žlutou či červenou kartu, ty první se kumulují a občas dojde až k disciplinárnímu trestu, ten je po červené kartě automatický. Hra počítá i se zraněními, která mohou na několik týdnů, v krajním případě až měsíců vyřadit důležitého hráče.

Do komplexnosti manažerů jako Championship Manager či Total Soccer Manager pochopitelně CSM leccos chybí, především se mi nelíbilo, že se hráči liší kromě pozice a věku už jen fyzickou výdrží a technickou dovedností – přeci jen jsme zvyklí na větší počet statistik… :o)

Na druhou stranu nabízí hra velkou databázi poměrně věrně převedených týmů a hráčů (nenašel jsem žádné podivnosti, narozdíl od některých komerčních produktů), ve které se díky jednoduchému hledání snadno orientuje, přehledné ovládání, vkusné grafické zpracování a především porci zábavy, která vás připoutá k monitoru na pěkných pár hodin. Tuším, že Czech Soccer Manager 2001 vyhrál titul nejlepší české freewarovky předminulého roku (kdepak, skončil až čtvrtý, viz. tento článek - by Agile). Myslím, že CSM 2002 si zaslouží stejnou poctu za nedávno uplynulých 365 dní.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

93 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1713 čtenářů

Témata: Advent a Vánoce

Nejčtenější

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...Další z rubriky

The Librarian vás okouzlí svým pohádkovým světem

The Librarian

Sníh pokojně padá na střechy fantaskního městečka a ve zdejší opuštěné knihovně se děje něco nekalého. Příčinu toho...

V děsivě obtížné The Dark Lab vám stokrát upadne hlava

The Dark Lab

Máte rádi obtížné hry? Nevadí vám a naopak oceníte, když je akce náročná a vyžaduje kočičí smysly, dokonalé reflexy a...

Po nesprávné odpovědi v Baldi's Basics dostanete pravítkem přes prsty

Baldi's Basics

Noční můra může mít mnoho podob. Někoho děsí tmavá monstra, dalšího uzavřené prostory a pak jsou tací, které málem...Najdete na iDNES.cz