Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dacey in The Dark: Prelude - jak se vydat do světa?

aktualizováno 
Útěk z domova v technicky skvělé adventuře, kterou zabíjí její délka.
70

Dacey in The Dark: Prelude

Platforma: Freeware
Výrobce: mode7

  • technicky bezchybné
  • zajímavě řešený interface
  • příjemné hraní
  • velmi krátké

Stáhnout
Dacey_04

Pamatujete si na vaše léta mládí? Neposedná a rozverná? Na hádky s rodiči a následný útěk z domu? Že ne? Že jste nikdy z domu neutíkali? No tak to jste měli buď hodně šťastné dětství, anebo s odstupem času hodně smutné a nevýrazné. No, taky to může znamenat, že jste psychicky v pohodě a žádné freudovské trauma vás v tomto případě nepřipravuje o šťastný spánek. Dacey, hlavní hrdinka této hry takové štěstí neměla a jeden podvečer, když se její, evidentně dost rodičovské lásky neprojevující otec rozhodne vyhodit jejího plyšového medvídka, se kterým ji váže mnohé citové pouto a vzpomínky, odejde Dacey z domu se slovy, že se už nikdy nevrátí. Její další cestu pak už řídíte vy.

Dacey_03


Dacey je další na AGS enginu postavená adventura, která ze šedi obyčejných klikacích adventur poměrně výrazně vystupuje svým technickým zpracováním. Hru neovládáte klasicky pomocí myši, ale klávesnicí udáváte pokyny přímo hlavní postavě, takže spíš než adventurou, ovládání evokuje arkádu, či plošinovku, chcete-li. Hráč tak nějak získává pocit větší kontroly nad svým herním avatarem. Jinak co se týče sbírání předmětů či interakce, je Dacey v tomto směru klasickým adventurám oddanější. Sbírání, používání a kombinování předmětů je přítomno i zde, a to pod klávesou TAB, kde najdete svůj inventář. Zde se však musím pozastavit, neboť právě u interakce  s okolním prostředím je Dacey poměrně novátorský počin a musím uznat, že zde nastolené řešení tohoto problému mě v první moment skutečně ohromilo svou funkčností. Pokud vám slouží dobře oči, jistě si z okolních obrázků dokážete vyčíst, že celé interaktivní herní prostředí (Tedy tam, kde se s Dacey pohybujete.) je jaksi zahaleno do neprostupné černi a barevné je pouze pozadí. Jistě si dokážete představit, že sbírání předmětů v takovémto prostředí, by bylo pomocí klasického klikání myší peklem. Autoři však toto vyřešili velmi sympatickým způsobem. Pokud vám oči slouží ještě lépe, můžete si na „screenech“ všimnout, že kolem hlavní postavy se vždy motá jasně zářivý motýl. To je váš průvodce hrou a zároveň náhrada za kurzor myši, který se automaticky „přilepí“ na nějakou aktivní věc, pokud se k ní přiblížíte. Hra vám tedy sama ukazuje interaktivní předměty a jakýkoliv zdlouhavý a nudný pixelhunting vesele odpadá.

Dacey_02


Dacey je, chtělo by se říci, skvělou adventurou, ale má jednu svou velkou pihu na kráse. Je neuvěřitelně krátká. Dohrání se nebude počítat na desítky minut, ale jen a jen na pouhé minuty. Pokud se tedy někde nezaseknete. Já osobně jsem s Dacey utíkal z jejího domu pouhých pět minut, což je u tak nápaditého projektu, jako je tento, neodpustitelná chyba. Stojím před těžkým rozhodnutím. Hra je techniky skvělá a pěkně se hraje, je ovšem tak krátká, že než si uvědomíte, že vás baví, tak koukáte na poslední jméno v závěrečných titulcích. Dám své hodnocení. Jestli ano, nebo ne, je odteď pouze na vás.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

40 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz