Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dark Woods 2: Graphical Remake

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 12:04
Původní Dark Woods 2 byly čistě ASCII hrou. Přestože na tituly jako ADOM nebo Nethack nelze zapomenout, přinášet je dnes nám nepřišlo moudré. U grafického remake legendární hry BlueSckr jsme ale neváhali.
70

Dark Woods 2

Platforma: Freeware
Výrobce: Jocke the Beast

Stáhnout

Dark Woods 2 Původní Dark Woods 2 byly čistě ASCII hrou. Přestože na tituly jako ADOM nebo Nethack se nedá zapomenout, přinést vám je v době stovek mnohem lépe vypadajících a snadněji se hrajících titulů nám nepřišlo jako nejlepší nápad. Když ale BlueSckr přinesl grafický remake původní hry Jockeho Beasta, neváhali jsme už ani minutu. Dark Woods 2 jsou totiž jedním z nejzábavnějších ASCII dungeonů, které jsme kdy hráli – a to říkám přesto, že ve skutečnosti se jedná spíše o logickou a kombinační hru než o RPG (tomu ostatně odpovídá i naše zařazení).

Na první pohled se ale jedná o hru ne nepodobnou právě ADOMu či Nethacku. Ovládáte v ní postavu hrdiny a jde o to projít dvanácti patry zaplněnými nejrůznějšími nestvůrami živý, zdravý a pokud možno s co největším množstvím pokladů. Styl, jakým toho dosáhnete, je ale od RPG klasiky s vlastnostmi, dovednostmi, zkušenostmi a úrovněmi diametrálně odlišný.

Dark Woods 2 V Dark Woods 2 nefungují žádné RPG prvky. Nesbíráte zkušenosti, nemáte vlastnosti ani dovednosti. Ve všech dvanácti úrovních jde buď o to opustit jejich prostor dveřmi, nebo zabít všechny nepřátele, kteří se uvnitř nacházejí. Úrovně se skládají z jednotlivých čtverečků, některé jsou pevné, neprostupné zdi, jiné můžete rozseknout mečem a udělat si tak cestu skrz. Nacházejí se zde i poklady, které vám přidávají body, šípy, které využijete k obraně před nepřáteli, klíče na otevírání dveří a magické pytlíčky, díky nimž budete moci kouzlit.

Hra se odehrává na tahy. Ve svém tahu můžete provést jen jednu akci. To může být pohyb do čtyř směrů, bouchnutí mečem, použití luku či magie, nebo můžete jen tak čekat, co udělají nepřátelé. Jakmile vybranou akci provedete, provedou totéž všichni nepřátelé v úrovni a je řada zase na vás. Je to systém jednoduchý a prostý, přitom velmi zábavný.

Ve hře se vyskytují dva typy nepřátel. Jsou to jednak zelení orkové, jednak červení trollové. První z nich se pohybují náhodně, druzí pronásledují vašeho hrdinu jednoduchým algoritmem, který umožňuje je pak chytře přečůrat. Dark Woods 2 Jejich zabití je ale těžší v tom, že je nutné na ně použít luk – rána mečem je u nich k ničemu. V některých úrovních pak třeba budete řešit problémy, kdy nebudete mít dostatek šípů, abyste je všechny zabili. Tehdy není cílem nemožné – tedy odeslat je na věčnost – ale "jen" dostat se ven – musíte tedy chytře manévrovat, abyste si ukradli potřebné klíče a zmizeli únikovým východem dříve, nežli vás některý z nich chytí.

Za každý sebraný poklad, zabitého nepřítele a dokončení úrovně získáte určitý počet bodů, které se na konci sečtou a vy se zapíšete do tabulky. Tím vás hra motivuje k tomu, abyste si ji zahráli znovu a zkusili sebrat úplně všechny poklady a zabít ještě více nepřátel. Navíc na internetu je ke stažení obrovská spousta uživateli vytvořených map a není zase takový problém si vytvořit vlastní, takže při troše snahy vám Dark Woods 2 mohou vydržet více než slušnou dobu.

Ačkoliv grafické zpracování vypadá i tak slušně prehistoricky a hra nemá žádné zvuky ani hudbu, jedná se o velký technický skok od původní ASCII verze. Přitom jednoduchost na pochopení a zábavnost zůstala zachována a hra vám vydrží pěkných pár hodin. Nevidím proto žádný důvod, proč si tuto co do velikosti mrňavoučkou freewarovku od nás nestáhnout.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

61 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Další z rubriky

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz