Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dark Woods 2: Graphical Remake

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 12:04
Původní Dark Woods 2 byly čistě ASCII hrou. Přestože na tituly jako ADOM nebo Nethack nelze zapomenout, přinášet je dnes nám nepřišlo moudré. U grafického remake legendární hry BlueSckr jsme ale neváhali.
70

Dark Woods 2

Platforma: Freeware
Výrobce: Jocke the Beast

Stáhnout

Dark Woods 2 Původní Dark Woods 2 byly čistě ASCII hrou. Přestože na tituly jako ADOM nebo Nethack se nedá zapomenout, přinést vám je v době stovek mnohem lépe vypadajících a snadněji se hrajících titulů nám nepřišlo jako nejlepší nápad. Když ale BlueSckr přinesl grafický remake původní hry Jockeho Beasta, neváhali jsme už ani minutu. Dark Woods 2 jsou totiž jedním z nejzábavnějších ASCII dungeonů, které jsme kdy hráli – a to říkám přesto, že ve skutečnosti se jedná spíše o logickou a kombinační hru než o RPG (tomu ostatně odpovídá i naše zařazení).

Na první pohled se ale jedná o hru ne nepodobnou právě ADOMu či Nethacku. Ovládáte v ní postavu hrdiny a jde o to projít dvanácti patry zaplněnými nejrůznějšími nestvůrami živý, zdravý a pokud možno s co největším množstvím pokladů. Styl, jakým toho dosáhnete, je ale od RPG klasiky s vlastnostmi, dovednostmi, zkušenostmi a úrovněmi diametrálně odlišný.

Dark Woods 2 V Dark Woods 2 nefungují žádné RPG prvky. Nesbíráte zkušenosti, nemáte vlastnosti ani dovednosti. Ve všech dvanácti úrovních jde buď o to opustit jejich prostor dveřmi, nebo zabít všechny nepřátele, kteří se uvnitř nacházejí. Úrovně se skládají z jednotlivých čtverečků, některé jsou pevné, neprostupné zdi, jiné můžete rozseknout mečem a udělat si tak cestu skrz. Nacházejí se zde i poklady, které vám přidávají body, šípy, které využijete k obraně před nepřáteli, klíče na otevírání dveří a magické pytlíčky, díky nimž budete moci kouzlit.

Hra se odehrává na tahy. Ve svém tahu můžete provést jen jednu akci. To může být pohyb do čtyř směrů, bouchnutí mečem, použití luku či magie, nebo můžete jen tak čekat, co udělají nepřátelé. Jakmile vybranou akci provedete, provedou totéž všichni nepřátelé v úrovni a je řada zase na vás. Je to systém jednoduchý a prostý, přitom velmi zábavný.

Ve hře se vyskytují dva typy nepřátel. Jsou to jednak zelení orkové, jednak červení trollové. První z nich se pohybují náhodně, druzí pronásledují vašeho hrdinu jednoduchým algoritmem, který umožňuje je pak chytře přečůrat. Dark Woods 2 Jejich zabití je ale těžší v tom, že je nutné na ně použít luk – rána mečem je u nich k ničemu. V některých úrovních pak třeba budete řešit problémy, kdy nebudete mít dostatek šípů, abyste je všechny zabili. Tehdy není cílem nemožné – tedy odeslat je na věčnost – ale "jen" dostat se ven – musíte tedy chytře manévrovat, abyste si ukradli potřebné klíče a zmizeli únikovým východem dříve, nežli vás některý z nich chytí.

Za každý sebraný poklad, zabitého nepřítele a dokončení úrovně získáte určitý počet bodů, které se na konci sečtou a vy se zapíšete do tabulky. Tím vás hra motivuje k tomu, abyste si ji zahráli znovu a zkusili sebrat úplně všechny poklady a zabít ještě více nepřátel. Navíc na internetu je ke stažení obrovská spousta uživateli vytvořených map a není zase takový problém si vytvořit vlastní, takže při troše snahy vám Dark Woods 2 mohou vydržet více než slušnou dobu.

Ačkoliv grafické zpracování vypadá i tak slušně prehistoricky a hra nemá žádné zvuky ani hudbu, jedná se o velký technický skok od původní ASCII verze. Přitom jednoduchost na pochopení a zábavnost zůstala zachována a hra vám vydrží pěkných pár hodin. Nevidím proto žádný důvod, proč si tuto co do velikosti mrňavoučkou freewarovku od nás nestáhnout.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

61 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.Najdete na iDNES.cz