Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Das Guldene Rad - virtuální kolotoč

  12:00aktualizováno  8:48
Dnešní hra je počítačovou verzí německého pořadu Kolo štěstí (u nás je ten samý typ pořadu, akorát se jmenuje podle nejznámější pouťové atrakce). Musím říci, že mě tato soutěž jako dítě velice zaujala, když tenkrát běžela na satelitu, takže jsem nerozuměl ani slovu, sledoval jsem jej velmi často A i proto mě potěšila jeho free PC verze.

Das Guldene Rad

Platforma: Freeware
Výrobce: Steffen Rendle

Stáhnout

Das Guldene RadSnad každý všední den zasedá moje maminka pohodlně do křesla k odpoledním vědomostním soutěžím. Nevím sice, kolik procent národa pravidelně vykonává tuto činnost, ale to je vedlejší. Důležité je, že tyto soutěže vznikají skoro zásadně podle již značně zavedeného (čili jistě úspěšného) zahraničního vzoru. O kvalitě se zmiňovat nechci. I přesto může být dostatečnou inspirací k tomu, aby někdo s šikovnýma ručičkama vymyslel (nebo v tomto případě spíše jen udělal) zábavnou počítačovou hru.

Das Guldene Rad je hrou na známém principu televizního Kolotoče, jehož pravidelným divákem sice nejsem (proč taky?), nicméně už ho moc dobře znám z častého sledování v jeho počátcích, či obdobných pořadů v zahraničí. Nicméně, když jsem si ho stáhl, rád jsem se pustil do jeho hraní.

Hra je v německém jazyce, nad čímž jsem sice už při stahování protočil své hnědé panenky, ale pak jsem si uvědomil, že si mohu rozšířit své dvouleté obzory. Zůstávala tu jen otázka, zdali vůbec dokážu nějakou tu jistě hezkou tajenku vyluštit. Mnoho známých sice tvrdí, že mám na jazyky talent, což je sice pravda, ale v mé němčině jsou zatím velké rezervy. Sebral jsem v sobě veškeré své sebevědomí, a s úsměvem na rtech očekával první prázdná políčka.

Das Guldene RadPředtím jsem si ale musel vybrat z klasických tří hráčů, vybrat (bohužel ne vytvořit) jim patřičnou comicsovou vizáž, jaké hráče bude obsluhovat počítač, (na jedné klávesnici mohou hrát až tři hráči) jejich jména, (program podporuje háčky a čárky, takže pokud takovým jménem, jakým je například Ondřej, disponujete, není důvod se jakkoli omezovat) a obtížnost (lehkou, střední a těžkou :-D).

Je tu první tajenka, a je z tématu “Title”, neboli název. Roztáčím pestroberevné kolo a dokonce si mohu zvolit jakou silou, což umožňuje v určitých momentech dobře taktizovat. A hele, 500 bodů, zkouším klasické A jako Alena (velmi dobrá volba - by editor :-)). Sláva, vyšlo to, stačí pár dalších hlásek, a už vím, že tajemný název zní JURASSIC PARK. Hurráá, tajenka vyluštěna!

Druhé zadání očekávám již povzbuzen předchozím úspěchem, bohužel mám tentokrát smůlu na špatné téma, které zní: Příroda. Začínám se šklebit, cítím, že zde nemám absolutní šanci. Počítačový protivnk Fritz skoro vždy zkouší písmeno N. Tuto fintu se snažím napodobit v dalších tajenkách, úspěch se však ne a ne dostavit.

Das Guldene RadPo třech dalších pokusech jsem již bez problémů vyřešil všechny tři tajenky a postoupil jsem do bonusové hry, kterou jsem ale pochopil jen z poloviny, a tak ji zde nemohu dostatečně popsat, čímž vás žádám o laskavé prominutí.

I když je zásoba tajenek velice dostačující, dříve či později se vyčerpá, a tak by bylo určitě záhodno vytvořit si vlastní, třeba pro pobavení přátel. Tuto možnost tvůrci samozřejmě nezanedbali, a tak je k dispozici velmi jednoduchý a intuitivní editor. Samozřejmě jsem si tvorbu jaksepatří vyzkoušel, a tak vám jeden z mých výtvorů přináším na screenshotu. (Doufám Dvaide, že jsem ti udělal radost!) Zkuste si ji také a nudit se určitě nebudete. Jedinou nevýhodu spatřuji v tom, že si pro svá zadání, která neodpovídají standardním tématům, nemůžete vytvořit vlastní složku.

Na svou extra miniaturní velikost 614 kb toho hra nabízí až přehršel, nečekejte sice žádné zvukové efekty, či grafické vymoženosti (dvacet podob soutěžících je i tak dost), ale je ovladatelná doslova pro každého, kdo zvládá naprosté základy němčiny (s potěšením jsem zjistil, že rozumím zcela všemu) a je uživatelsky velice příjemná. Společně s editorem tvoří komplet pro samotářské chvilky, či zábavu na dlouhé hodiny až pro tři hráče s dostatečným množstvím vlastních tajenek. Nic víc od freewarového produktu tohoto druhu ani nemůžeme čekat. Nebo snad ano? Posuďte sami...

Autor:


Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Další z rubriky

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz