Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

De Toren - nepříjemná noční můra

aktualizováno 
Velmi tajemně se nás do příběhu snaží uvést autor logické hry De Toren, který nás s mnoha striktními omezeními nechá šplhat s hlavním hrdinou na vrchol zdá se nekončící věže.
71

De Toren

Platforma: Freeware
Výrobce: Edit Mode

  • netypická logická hra
  • mnoho různých strategií
  • poměrně obtížné

Stáhnout
De TorenDe Toren je taková trochu netradiční logická hra s tak trochu tajemným a děsivým příběhem. Ten je nám zdělen pouze textovou formou a doslova jako bílé na černém. Pravda, mohli autoři zvolit trochu atraktivnější způsob představování příběhu. Tak jako tak se dozvídáme o podivných snech, kdy jsou lidé jednoho večera spát, aby se po nějaké době probudili v podivném až bizardním světě a aby toho nebylo málo, pak zároveň stojí na spodu věže, která se na první pohled zdá být prostě nekonečná. Něco podobného potká i hlavního hrdinu, v němž věž probouzí nespoutanou potřebu ji udolat, ačkoliv je to na první pohled nereálné.

Příběh je po literární stránce předat kvalitně a dostatečně tajemně, což trochu kompenzuje slabší technickou stránku. S hlavním hrdinou tedy budeme nějakou tu De Torenvěž prolézat, ovšem ne v natolik frenetické podobě jako je známo z arkád podobných Icy Tower. De Toren spíše inklinuje k tomu tvářit se jako logická hra a více než rychlost rozhoduje, jak věž zdoláte. Na to máte celkem dvě omezení. První je časové a to vás limituje zvláště co se přemýšlení nad vhodnou cestou týče – naštěstí lze tento problém kompenzovat opakovaným hraním jednoho levelu. No a pak zde máme omezení, co se počtu bodů týče. Body získáváte za to, že si stoupáte na jednotlivá políčka, z nichž je věž vytvořena – to poznáte jednoduše tak, že zežloutnou. Naopak přicházet o body lze tím, že na jedno políčko vstoupíte dvakrát nebo narazíte na některou z překážek. Těch se autorům podařilo do hry De Torenzakomponovat také dostatek a tak jde o statické ikony s výstražnou tématikou, na nichž je jasně poznat, že tudy cesta nevede – přesto se ale při špatném naplánování střetu nevyhnete a tedy i ztrátě bodů. Komplikovaní jsou zejména pohybliví nepřátelé, kterým je obtížné se vyhnout zvlášť, když máte za úkol projít co možná největší počet kostiček.

Zpočátku je vše bez problému – prostě projdete cestou ne zcela přímou nahoru, to vám propůjčí dostatek bodů a máte vystaráno. S přibývajícími nepřáteli ale začíná přituhovat a nebude výjimkou, že bude nutné misi opakovat. Mě osobně se mnohokrát stalo, že jsem došla až do horní části s tím, že mi chybělo pouze pár bodů, ale už se s tím nedá nic dělat. Cesta dolů by znamenala bodovou penalizaci a po stranách je již vše vyčerpáno.

De Toren je zajímavě navrhnut a díky tomu se i dobře hraje. Překousnout budete muset malinko slabší technickou stránku, to ale na druhou stranu kompenzuje dobrá hratelnost, která se velmi rychle stává poměrně obtížnou. Pokud ale máte rádi logické hry, nemůže to být na škodu.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

71 %

Hodnocení čtenářů

47 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...Najdete na iDNES.cz