Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deaths – originální online opakování

aktualizováno 
Nervy drásající cestu skrze online bludiště plné smrtících pastí a těl skutečných lidí-avatarů, to nabízí tahle kombinace MMO a singleplayeru.
70

Deaths

Platforma: Freeware
Výrobce: Jesse Venbrux

  • Unikátní kombinace multi a singleplayeru
  • Absence savepointů
  • Grafika (i když...)

Stáhnout

deaths_post

deaths_01Existuje mnoho lidí, kteří vyvíjejí multiplayerové akční hry, ale jenom několik málo vývojářů zvládlo použít internetové připojení poněkud netradičněji. Ať už je to netypické mimozemské navštěvování ze Spore, experimentální art aplikace 4 Minutes and 33 Seconds of Uniqueness (recenzovaná u nás skoro před rokem Alenkou) nebo dnešní variace na slasher plošinovou s prozaickým názvem Deaths, vždy člověka zarazí, jak jednoduše a originálně může internet posloužit.

V jádru je Deaths nepříliš vybočující plošinovkou. Máte sérii kol, ve kterých jsou rozeseté tradiční pasti, a cílem je dojít na konec těchto kol. Čím se Deaths odlišují jsou těla rozeseté všude kolem. Hromada mrtvol na zdánlivě bezpečné cestičce před vámi poměrně jasně indikuje, že je zde něco v nepořádku a něco vám hrozí. Mrtvoly ale po levelech nerozmístil level designer, jde o skutečné místa, ve kterých zemřeli jiní právě hrající hráči po celém světě.

deaths_02Tímto směšně jednoduchým trikem Deaths ohromně získává na hodnotě. Zaprvé je tu napětí – hráči, na rozdíl od AI, nejsou úplní tupci. Jakmile se jich někde válí deset, ve vaší mysli to začne šroubovat a na plno přemýšlíte, proč všichni padli. Zadruhé je tu po překonání pasti vyšší pocit zadostučinění – adios, vy žabaři! A v neposlední řadě je Deaths díky spoustě mrtvol "tak trochu jinou" MMO hrou. Takovýhle pocit z kolektivního hraní jste asi ještě neměli.

Nicméně, Deaths jsou zatím pouze ve fázi hratelného dema. Všechny ostatní freeware weby po originálních Deaths ale už dávno skočily, a tak i Plné hry musely přistoupit ke kritické reflexi díla. Na demo je hra překvapivě dobře hratelná, avšak rozhodně se ji nevyhnuly klasické dětské nemoci.

deaths_03Okolní obrázky jsou graficky poměrně chudé, avšak i přes obecně nedokončenou grafiku se hra chvílemi velmi nepříjemně seká. Mohou za to zřejmě fyzikálně samostatně počítané kusy desítek mrtvol a snad i spojení s internetem, přesto to zamrzí. Dalším problémem je nevychytaný level design – pasti nejsou místy postaveny zrovna fér, což dvojnásob zamrzí v kombinaci s chybějícími savepointy rozesetými po jednotlivých kolech.

Ve finále jsem velmi natěšený na konečnou verzi Deaths, byť pochybuji, že to nejlepší z dema, tedy koncept s mrtvolami "reálných hráčů", bude moct být výrazněji obohacen. Především ale doufám, že více indie vývojářů napadne do svých her zakomponovat internet podobně originálně a přátelsky i pro pomalejší připojení.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....Najdete na iDNES.cz