Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deaths – originální online opakování

aktualizováno 
Nervy drásající cestu skrze online bludiště plné smrtících pastí a těl skutečných lidí-avatarů, to nabízí tahle kombinace MMO a singleplayeru.
70

Deaths

Platforma: Freeware
Výrobce: Jesse Venbrux

  • Unikátní kombinace multi a singleplayeru
  • Absence savepointů
  • Grafika (i když...)

Stáhnout

deaths_post

deaths_01Existuje mnoho lidí, kteří vyvíjejí multiplayerové akční hry, ale jenom několik málo vývojářů zvládlo použít internetové připojení poněkud netradičněji. Ať už je to netypické mimozemské navštěvování ze Spore, experimentální art aplikace 4 Minutes and 33 Seconds of Uniqueness (recenzovaná u nás skoro před rokem Alenkou) nebo dnešní variace na slasher plošinovou s prozaickým názvem Deaths, vždy člověka zarazí, jak jednoduše a originálně může internet posloužit.

V jádru je Deaths nepříliš vybočující plošinovkou. Máte sérii kol, ve kterých jsou rozeseté tradiční pasti, a cílem je dojít na konec těchto kol. Čím se Deaths odlišují jsou těla rozeseté všude kolem. Hromada mrtvol na zdánlivě bezpečné cestičce před vámi poměrně jasně indikuje, že je zde něco v nepořádku a něco vám hrozí. Mrtvoly ale po levelech nerozmístil level designer, jde o skutečné místa, ve kterých zemřeli jiní právě hrající hráči po celém světě.

deaths_02Tímto směšně jednoduchým trikem Deaths ohromně získává na hodnotě. Zaprvé je tu napětí – hráči, na rozdíl od AI, nejsou úplní tupci. Jakmile se jich někde válí deset, ve vaší mysli to začne šroubovat a na plno přemýšlíte, proč všichni padli. Zadruhé je tu po překonání pasti vyšší pocit zadostučinění – adios, vy žabaři! A v neposlední řadě je Deaths díky spoustě mrtvol "tak trochu jinou" MMO hrou. Takovýhle pocit z kolektivního hraní jste asi ještě neměli.

Nicméně, Deaths jsou zatím pouze ve fázi hratelného dema. Všechny ostatní freeware weby po originálních Deaths ale už dávno skočily, a tak i Plné hry musely přistoupit ke kritické reflexi díla. Na demo je hra překvapivě dobře hratelná, avšak rozhodně se ji nevyhnuly klasické dětské nemoci.

deaths_03Okolní obrázky jsou graficky poměrně chudé, avšak i přes obecně nedokončenou grafiku se hra chvílemi velmi nepříjemně seká. Mohou za to zřejmě fyzikálně samostatně počítané kusy desítek mrtvol a snad i spojení s internetem, přesto to zamrzí. Dalším problémem je nevychytaný level design – pasti nejsou místy postaveny zrovna fér, což dvojnásob zamrzí v kombinaci s chybějícími savepointy rozesetými po jednotlivých kolech.

Ve finále jsem velmi natěšený na konečnou verzi Deaths, byť pochybuji, že to nejlepší z dema, tedy koncept s mrtvolami "reálných hráčů", bude moct být výrazněji obohacen. Především ale doufám, že více indie vývojářů napadne do svých her zakomponovat internet podobně originálně a přátelsky i pro pomalejší připojení.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...Najdete na iDNES.cz