Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deluxe Snake - pozor na houby

  12:00aktualizováno  22. ledna 9:13
Neznám člověka, který by se za svůj život nikdy nesetkal s některou z variací známé hry Had ať už na mobilním telefonu Nokia nebo na pécéčku ještě v dobách 286tek a DOSu. Tvůrci Deluxe Snake převzali námět původní hry a přidali spoustu kvalitních a zábavných vychytávek.
31

DeLuxe Snake

Platforma: Freeware
Výrobce: Daniel Schlyder

Stáhnout

DeLuxe Snake

Skupinka programátorů a grafiků pod vedením jistého Daniel Schlydera si vzala na svá bedra poměrně složitý úkol - rozhodli se dát známé hře přezdívané dle jejího hlavního hrdiny "Had" nový nádech. A udělali to poměrně jednoduše, vzali kostru, tedy hada, který se pohybuje po obrazovce, a obalili ji nějakou tou "omáčkou".

Přestože byste se při prvním pohledu na úvodní obrazovku mohli zaleknout množství voleb, které na vás Deluxe Snake zčistajasna vyhrkne, brzy pochopíte, že zdání klame a žádná revoluce se tu nekoná. Hra vám nabízí všehovšudy čtyři módy, nastavení velikosti hrací plochy, rychlosti hada a počtu životů. V menu Options dále najdete například nastavení hloubky barev, což je ale název poněkud zavádějící, jelikož ať přenastavujete jakkoliv, stejně ten had vypadá pořád stejně :-). No a jako v každé správné arkádovité/logické hře i tady si můžete prohlédnout nejvyšší získané skóre v každém módu hry zvlášť. Mohlo by být sice praktičtější všechna nejvyšší skóre nacpat do jedné tabulky a vedle poznamenat, v jakém módu byla nahrána, nicméně takhle aspoň hned vidíte, jak vysoký bodový zisk můsíte pokořit.

Rozdíl mezi jednotlivými módy spočívá zejména v míře existence nejrůznějších bonusů. UltraBasic je nejnudnější a nejneoriginálnější mód ze všech. Jde stručně řečeno o kopii všech současných "hadích" her. Ploužíte se s hadem sem a tam a sbíráte jídlo s nápisem, DeLuxe Snakekterý indikuje počet bodů, které jeho sežráním získáte (číslo*10) a také počet políček, o která se váš had prodlouží. Mód Basic už je o něco zajímavější. Jídlo se neobjevuje pěkně jedno za druhým, ale v určitých časových intervalech, takže mohou být současně na obrazovce i tři. Pokud navíc jídlo včas nezkonzumujete, buďto zmizí nebo se přemění na modrou zeď.

V Deluxe módu už se naplno projevila fantazie tvůrců. Je podobný jako Basic mód, ale přidává několik vychytávek. Po herní ploše občas začne poskakovat žabička, jejímž snězením získáváte jeden pytel peněz (projeví se to jeho rozsvícením vpravo na dolní liště). Jestliže nasbíráte pytlů víc, můžete je obětovat na koupi některého z mnoha power-upů. Některé se nakupují automaticky, když jsou potřeba (například narazíte-li omylem do modré zdi vzniknuvší přeměnou jídla, odečte se vám jeden pytel peněz a jede se dál), některé nakupujete speciálními klávesami.

Deluxe Cash mód jde s množstvím bonusů ještě dál než Deluxe mód a narazíte například na houby, které vám po snězení na 15 sekund přehodí ovládání, můžete si přikupovat ztracené životy atd. Bohužel ve hře nemůžete plnit různé levely a postupovat dále až k cíli, s čímž jsme se ke škodě tvůrců setkali již v prehistorii současných počítačů.

DeLuxe Snake

Poslední vychytávka, která určitě stojí za zmínku, je tak zvaný Tailbite, tedy kousnutí do ocasu, který je provázen zmenšením délky vašeho hada na polovinu. Naneštěstí je dosti problematické se do ocasu trefit zvášť když vám hrozí kolize s jinou částí vašeho plazícího se těla (tedy myslím toho virtuálního :-)).

Získané body můžete, jak už tomu bývá u her tohoto typu zvykem, porovnávat s výsledky hráčů po celém světě prostřednictvím internetu a především webových stránek hry, nicméně pravdou je, že pro šikovného programátora by neměl být problém zaměnit si manuálně své highscore a nahrát jej poté na internet, takže nezoufejte, pakliže vaše výsledky stojí za starou belu a berte je tak trochu s rezervou (vždyť je to koneckonců jenom pouhopouhá freewarovka, která vás má zabavit a ne naštvat).

Grafickým ani zvukovým zpracováním vás Deluxe Snake ani výrazně nepřekvapí, ani neurazí, možná bych podtrhl téměř diametrální rozdíl mezi grafikou menu, která vás nadchne na první pohled a grafikou samotné hry, která vás opět vrátí do kruté a nemilosrdné reality všech freewarových her. Pokud vás tedy baví hadoidní hry a dlouho vám tu nějaká chyběla (až jste se museli spokojit s těmi, které Nokia implantovala do svých mobilů), můžete zkusit Deluxe Snake (ostatně něco přes 1 MB dat není až tak moc, abyste nad jeho stažením museli dlouho váhat).

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

31 %

Hodnocení čtenářů

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů

Témata: Nokia

Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...Najdete na iDNES.cz